Maálé Adumim telepesvárosban 2052 új otthon épül, a többit pedig a közeli Kedarban és Efratban, a Gos Ecion nevű telepes-körzetben építik meg.
Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, a zsidó telepeseket támogató Vallásos Cionisták párt elnöke február végén egy ciszjordániai palesztin merénylet után jelentette be, hogy Izrael több mint háromezer telepes lakás felépítésének terveivel „válaszol a terrortámadásra”, adta hírül az MTI.
A Szmotrics felügyelete alatt működő tervtanács június óta nem ülésezett a gázai háború miatt. Szmotrics szerint az elmúlt évben összesen 18 515 új lakás építését hagytak jóvá Ciszjordániában, amelyet 1967 óta tart megszállás alatt. Ez a terület lenne (elvileg) a Gázai övezettel együtt a kétállami megoldás szerint a leendő palesztin állam alapja.
A nemzetközi jog értelmében a ciszjordániai zsidó telepek építése illegális, Ciszjordánia és Kelet-Jeruzsálem pedig megszállt terület. Izrael ezt vitatja. Nyugati országok rendszeresen eredménytelenül figyelmeztetik az izraeli kormányt, hogy ne folytassa az építéseket.
A Hamász tavaly október 7-i, dél-izraeli terrortámadása után erősődött az izraeli hadsereg és a zsidó telepesek által elkövetett erőszak a ciszjordániai palesztinokkal szemben: a hadsereg és kis részben a telepesek azóta mintegy 400 palesztint öltek meg az ENSZ statisztikái szerint, köztük több mint 90 gyereket. Emiatt az Egyesült Államok, Kanada, Franciaország, Nagy-Britannia, Spanyolország és Új-Zéland is szankciókkal sújtotta a telepesek egy szűk körét. A palesztinok október 7-e és idén január közepe között öt izraelit (köztük négy katonát) gyilkoltak meg Ciszjordániában.
Uniós szinten is felmerült a szankció bevezetésének a lehetősége a telepesekkel szemben, Magyarország és Csehország azonban eddig megvétózta ezt.