Győzött a konzervatív kétharmad
Az ír választók elutasították azokat a javaslatokat, amelyek a család felépítésére és az anyák „otthoni kötelességeire" vonatkozó alkotmányos utalások felváltására irányulnak, ami jelentős kormánykudarcot jelent - számol be róla a Reuters. A pénteki szavazást a Nemzetközi Nőnappal egyidőben tartották, és esélyesnek tartották azt, hogy töröljenek néhány „nagyon régimódi, nagyon szexista nyelvezetet a nőkről".
Azt a javaslatot, hogy a család fogalmát a házasságon alapuló kapcsolatról más tartós kapcsolatokra is kiterjesszék, 67,7 százalék utasította el és csak 32,3 százalék támogatta.
A második javaslatról, hogy a nők otthoni kötelességeit leíró nyelvezetet a családtagok gondozásban betöltött szerepét elismerő záradékkal cseréljék fel, 73,9 százalék vetette el és mindössze 26,1 százalék támogatta. Ez a legnagyobb mértékű elutasítás az országban megtartott népszavazási kérdések között.
Az ellenkampányolók azzal érveltek, hogy a javaslat magánfelelősségként rögzítené az ellátást, nem pedig állami felelősségként. Leo Varadkar miniszterelnök, akinek a jobbközép kormánya kezdeményezte a reformot, elismerte a vereségét. Szombaton Dublinban újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy a választók „két pofont is adtak kormányának” - a két kérdésre adott elutasító válaszokra utalva ezzel.
„A mi felelősségünk volt meggyőzni az emberek többségét, hogy igennel szavazzanak, és ezt egyértelműen nem tettük meg" – mondta az ír kormányfő.
A népszavazás iránt nem volt nagy a lelkesedés, a 39 választókerület többségében a részvételi arány nem haladta meg az 50 százalékot – jelentette az MTI. A nők számára jelképes csapásként, az igent támogató főbb pártok alkotta politikai osztály számára pedig visszalépésként értékelhető népszavazási eredmények szerint az írek nem támogatták a család fogalmának a házasságon túli kibővítését, sem annak a cikknek a törlését, amely szerint az anyák elsőrendű feladata „a háztartási feladatokkal” való otthoni foglalatosság. Az 5,3 milliós lélekszámú európai uniós tagállam, amelyben az alkotmány elfogadása idején a katolikus egyház jelentős befolyást gyakorolt a köz- és magánéletre, azonban 2015-ben törvényesítette az azonos neműek házasságát és 2018-ban a művi terhességmegszakítást is.
Nem volt igazi kampány az igen mellett
„Az látszott, hogy a kormány nem érdeklődik a megfogalmazással kapcsolatos aggodalmak iránt, és talán egy kis arroganciával azt is hitte, hogy a választókat elragadja a feminizmus érzülete a Nemzetközi Nőnapon, és egyszerűen átengedik ezt a két népszavazást" – fejtette ki álláspontját Laura Cahilllane, a Limericki Egyetem Jogi Karának docense a Politiconak.
„Nagyon kevés kampányt láthattunk az „igen” oldalon, és nagyon kevés erőfeszítést tett a kormány az emberek megnyugtatására a „nem” oldalon felmerülő aggodalmakkal szemben” – mondta a szakértő. „Amikor az emberek össze vannak zavarodva, nagyobb valószínűséggel utasítják el a változást."