„Az Emberi Jogi Tanácsban 2006-os megalakulása óta folyamatosan fennálló, Izraellel szembeni folyamatos és szűnni nem akaró intézményi elfogultság miatt született meg a döntés” – írta Szaár az UNHRC elnökének, Jorg Laubernek elküldött levelében, amelyet közzé tett az X-en is.
Szaár azzal vádolta a tanácsot, hogy a sorozatos jogsértőket védi, miközben aránytalanul intenzíven és szisztematikusan ellenőrzi és elítéli Izraelt. Hozzátette, hogy a tanács antiszemita retorikát alkalmaz, tagadja Izrael létjogosultságát, és bátorítja a terrorizmust.
A UNHRC „következetesen lehetővé tette az emberi jogokkal visszaélő országok számára, hogy kikerüljék a vizsgálatot, miközben megszállottan üldözi Izraelt, a Közel-Kelet egyetlen demokráciáját” – írta az izraeli külügyminiszter.
„Izrael az egyetlen ország, amelynek rendszeresen külön napirendi pontot szentelnek a Tanácsban, és több mint száz elítélő határozatot hoztak már ellene, a UNHRC valaha elfogadott határozatainak több mint 20 százalékát, ami több mint az Irán, Kuba, Észak-Korea és Venezuela elleni összes döntés együtt.”
Kedden Donald Trump amerikai elnök is bejelentette az Egyesült Államok kilépését az ENSZ-nek ebből a szervezetéből.
I informed the UNHRC that Israel will no longer participate in it. The „human rights” council has consistently enabled countries that abuse human rights to evade scrutiny, while obsessively pursuing Israel, the only democracy in the Middle East. Joining @POTUS President Trump's… pic.twitter.com/wMYHte2dv0
— Gideon Sa'ar | גדעון סער (@gidonsaar) February 6, 2025