Ötezer útlevelet ajánlott fel szombaton a salvadori elnök magasan képzett külföldieknek, akik hajlandók letelepedni a latin-amerikai országban - jelentette az MTI. Az X közösségi oldalon közzétett bejelentésében Nayib Bukele azt mondta, az ajánlat tudósokra, mérnökökre, orvosokra, művészekre vonatkozik, akik megkapnák a salvadori állampolgárságot és az ezzel járó szavazati jogot is.
Jóllehet az államfő kiemelte, hogy mindez csupán az ország lakosságának 0,1 százaléka - így a felajánlott jogok nem jelentenének változást a belügyekben -, mégis jelentős hatással lenne a salvadori társadalomra és az ország jövőjére nézve. Elmondta azt is, hogy a letelepedést azzal is könnyítenék, hogy nem vetnének ki adót és vámot az átköltöző családok eszközeire, a többi között a munkához szükséges felszerelésre.
Menő diktátor
Bukelét a februári elnökválasztáson a voksok több mint 84 százalékával választották újra, a 42 éves államfő a többi között a gazdaság erőteljes fejlesztését ígérte. A latin-amerikai ország lakosságának mintegy 30 százaléka él szegénységben. Bukele már előző ciklusában nagy népszerűségre tett szert a bűnözés visszaszorításával, kritikusai azonban azzal vádolják, hogy az ország irányításához antidemokratikus rendelkezéseket hozott: korlátozta a állampolgári jogokat, önkényes letartóztatásokat rendelt el, az állami hatáskörök pedig összemosódtak elnöksége alatt.
Az elnök szerettei körében:
La primera vez que celebramos tu cumpleaños con Aminah ❤️❤️❤️
— Nayib Bukele (@nayibbukele) April 1, 2024
Las amo a las 3, gracias mi amor por hacerme tan feliz… pic.twitter.com/azYgcUGC3I
A 2019 óta hivatalban lévő elnök előszeretettel gúnyolódik kritikusain, az X-en a "világ legmenőbb diktátoraként" emlegeti magát.
Új-Zéland másképp menő
Az új-zélandi kormány azonnali módosításokat vezet be a vízumprogramjában, miután tavaly csaknem rekordot döntött a bevándorlók száma - derült ki az ország bevándorlásügyi miniszterének vasárnapi közleményéből – ismerteti az MTI. Erica Stanford elmondta, hogy Wellington elsősorban a magasan képzett munkaerőt csábítaná Új-Zélandra, példaként pedig a középiskolai tanárokat említette, akikből nincs elég az országban. Hozzátette, biztosítani szeretnék továbbá azt is, hogy azokban a munkakörökben, ahol nincs munkaerőhiány, az új-zélandi jelentkezőket előnyben részesítsék.
Emellett a többi között kötelezővé tennék az angol nyelv ismeretét az alacsony képzettséget igénylő munkakörökben is, ennek révén ugyanis Stanford szerint „a munkavállalók is tisztában lehetnének a jogaikkal és panaszt tehetnének esetleges visszaélések ellen".
Tavaly mintegy 173 ezren érkeztek Új-Zélandra. Az 5,1 milliós országba bevándorlók száma a koronavírus-járvány vége után jelentősen nőtt.