6p

Egy amerikai újságíró véletlenül került be egy titkos Signal-csoportba, ahol a Trump-adminisztráció magas rangú tagjai egy jemeni légicsapás részleteit vitatták meg. A csoportban érzékeny katonai információk is megjelentek, miközben a résztvevők nem vették észre, hogy egy újságíró is olvassa az üzeneteket.

Az Egyesült Államok március 15-én, keleti parti idő szerint délután 1:45-kor légicsapásokat hajtott végre húszi célpontok ellen Jemenben. A nyilvánosság ezt csak röviddel 14 óra előtt tudta meg – az Atlantic magazin főszerkesztője, Jeffrey Goldberg azonban már két órával korábban értesült az akcióról, ugyanis véletlenül meghívták egy titkos Signal-csoportba, ahol a Trump-adminisztráció tagjai egyeztettek a művelet részleteiről.

Goldberg szerint Pete Hegseth, a Trump-kormány védelmi minisztere küldte el neki a haditervet március 15-én délelőtt 11:44-kor. Az üzenetben részletes információk szerepeltek a célpontokról, a bevetendő fegyverekről és a támadás időzítéséről. A kommunikáció a Signal nevű, végpontok közti titkosítást használó üzenetküldő alkalmazáson zajlott, amelyet újságírók és kormánytisztviselők is használnak – de nem minősített adatok továbbítására.

Nem tudja, hogy miről van szó
Nem tudja, hogy miről van szó
Fotó: AFP

Március 11-én Goldberg egy „Michael Waltz” nevű felhasználótól kapott megkeresést a Signalon. Waltz a Trump-adminisztráció nemzetbiztonsági tanácsadója, de Goldberg ekkor még nem tudta biztosan, hogy valóban ő írt neki. Március 14-én délután 4:28-kor Waltz meghívta egy „Houthi PC small group” nevű Signal-beszélgetésbe (a „PC” itt a Principals Committee-t, a legfelső szintű nemzetbiztonsági döntéshozók bizottságát jelenti), amelyben hamarosan több magas rangú amerikai tisztviselő is megjelent – vagy legalábbis olyan fiókok, amelyek az ő nevüket használták.

A csoportban szereplő felhasználónevek között volt:

  • „Pete Hegseth” (védelmi miniszter),

  • „JD Vance” (alelnök),

  • „TG” (feltehetően Tulsi Gabbard, a hírszerzés igazgatója),

  • „MAR” (Marco Rubio, külügyminiszter),

  • „Scott B” (Scott Bessent, pénzügyminiszter),

  • „John Ratcliffe” (a CIA vezetője),

  • „S M” (valószínűleg Stephen Miller, a Fehér Ház helyettes kabinetfőnöke).

A beszélgetésben részletes politikai és stratégiai viták bontakoztak ki a lehetséges támadásról, annak időzítéséről, a külpolitikai következményekről, és arról, hogy az amerikai lépések hogyan hatnak az európai szövetségesekre és a közel-keleti helyzetre. A „JD Vance” nevű  felhasználó például aggodalmát fejezte ki, hogy „ez ellentmond a jelenlegi európai üzenetünknek” és olajár-emelkedést idézhet elő. „Utálom, hogy megint Európa helyett cselekszünk” – írta egy üzenetben.

Hegseth„ pedig azt írta: „Ez nem a húszikról szól. Ez két dologról szól: a hajózási szabadság helyreállításáról, ami nemzeti érdek, és az elrettentő képesség újraépítéséről, amit Biden szétzilált.” Majd hozzátette: „Ha rajtam múlna a végső döntés, úgy gondolom, menni kell.”

A beszélgetésből kiderült, hogy az akció előtt néhány nappal a Trump-adminisztráció tagjai még arról egyeztettek, miként lehetne „az európaiakat kötelezni az anyagi hozzájárulásra”. Stephen Miller – vagy valaki az ő nevében – úgy fogalmazott: „Ha az Egyesült Államok visszaállítja a hajózási szabadságot nagy áron, annak meg kell térülnie.”

A támadások után több résztvevő gratulált a műveletet végrehajtó csapatnak. „Susie Wiles” azt írta: „Külön elismerés azoknak, akik a műveleti területen és a CENTCOM-nál (az Egyesült Államok Középső Parancsnoksága, a Közel-Keletért felelős katonai vezetés – a szerk.) dolgoznak! Isten áldja őket.” A „Michael Waltz” fiók három emoji-val reagált: egy ököllel, egy amerikai zászlóval és egy tűzzel. A jemeni húszik által irányított egészségügyi minisztérium szerint legalább 53 ember halt meg a támadásokban, de ezt független források nem erősítették meg.

Több törvényt is megsérthettek

Goldberg ezután kilépett a csoportból és megkereste a résztvevőket és megkérdezte, hogy tudták-e, hogy egy újságírót vontak be a bizalmas egyeztetésekbe? A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője, Brian Hughes írásban elismerte:

„Úgy tűnik, hogy valódi üzenetváltásról van szó, és vizsgáljuk, hogyan kerülhetett véletlenül egy illetéktelen szám a beszélgetésbe.” Kissé sikerpropagandisztikus védelemmel állt elő: „A művelet sikeressége azt mutatja, hogy nem volt veszély a csapatokra vagy a nemzetbiztonságra.”

Nemzetbiztonsági jogászok az Atlantic-nek azt mondták, higy a Signal használata aktív hadművelet előkészítésére több törvényt is sérthet, köztük a kémkedésről szóló törvény azon rendelkezéseit, amelyek a „nemzetvédelmi információk” kezelését szabályozzák. Mivel a Signal nem hivatalos, titkosított csatorna, a résztvevők nem oszthattak volna meg rajta minősített vagy érzékeny adatokat – akkor sem, ha azokat utólag titkosítás alól feloldottnak tekintik. Emellett több üzenetet úgy állítottak be, hogy automatikusan törlődjön, ami a szövetségi iratmegőrzési törvényeket is sértheti.

„Soha nem hallottam még olyat, hogy egy újságíró bekerült volna egy, a Fehér Ház nemzetbiztonsági főbizottságára hasonlító egyeztetésbe – pláne nem egy kereskedelmi üzenetküldő alkalmazáson keresztül” – írta Goldberg.

Mindez azért is kifejezetten kínos, mert Donald Trump 2016-ban még azzal kampányolt, hogy Hillary Clintont börtönbe kell zárni, mert magánszerveren küldött hivatali e-maileket.

Donald Trump állítólag nem tudja, de tájékoztatták

A Fehér Ház hétfőn vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogyan juthatott be Goldberg a csoportba. Az estről Donald Trump amerikai elnököt is kérdezték újságírók a Fehér Házban. Az amerikai elnök ugyanakkor azt mondta, nem tud semmit az ügyről.

„Erről nem tudok semmit. Nem vagyok nagy rajongója az Atlanticnek. Ez egy csőd felé tartó magazin. De semmit se tudok az ügyről” – fogalmazott az elnök, majd visszakérdezett, hogy mi történt, mire az újságíró röviden összefoglalta a helyzetet. Trump értetlenkedve válaszolt: 

„Mihez van köze? A húszikhoz? Úgy érti a húszik elleni támadáshoz? Nos, nem lehetett túl hatékony [az üzenet kiszivárgása], mert a támadás nagyon hatékony volt, ezt elmondhatom. Nem tudok róla semmit. Most hallok róla először.”

A Fehér Ház egyik tisztviselője megerősítette, hogy vizsgálat zajlik az ügyben, és Donald Trumpot is tájékoztatták a fejleményekről. Eközben Hegseth tagadta, hogy háborús terveket osztott volna meg az érintett csevegésben, és újságíróknak úgy nyilatkozott: „Senki nem küldött SMS-ben háborús terveket, ez minden, amit erről mondani tudok.” A védelmi miniszter ezt Hawaii-on, egy hivatalos útja során mondta. Hegseth kijelentésére azonban reagált Goldberg is, aki a CNN-nek adott interjúban azt állította: „Nem, ez hazugság. Háborús terveket írt SMS-ben.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
Nemzetközi Megint lecsaptak az orosz drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:07
Az orosz hadsereg dróntámadást hajtott végre péntek reggel, az éjszakai csapás után a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében lévő Kamjanszke járás ellen, egy férfi és egy nő életét vesztette, 11 ember pedig megsérült – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója a Telegramon.
Nemzetközi Ki nem találná, melyik európai országban a legzsúfoltabbak a börtönök
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:31
Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent – közölte az Európa Tanács pénteken.
Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi 16 éves választási korhatár: kitaposott utat követnének a britek – kedvet kaphat a Fidesz is?
Kormos Olga | 2025. július 18. 10:12
A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG