7p

A stagfláció réme mindkét vezetőt arra késztette, hogy bűnbaknak tegye meg a központi bankjuk vezetőjét. A büntetővámok áprilisi, tömeges bevezetésével, a kormányzati alkalmazottak elbocsátásával és a bevándorlók kitoloncolásával Trump a stagflációtól való félelmet kelti fel. Az orosz infláció pedig az Ukrajna elleni invázió miatt emelkedik. Káncz Csaba jegyzete.

Ez csak egy volt a sok gyűlölködő poszt közül, amelyeket Donald Trump rendszeresen közzétesz. De ez annak az embernek szólt, akit gyakran a világ második leghatalmasabb emberének neveznek, Jerome Powellnek, az amerikai jegybank elnökének.

Trump a következőket írta Truth Social nevű platformján a múlt héten: „A Fed sokkal jobban tenné, ha lecsökkentené az irányadó kamatlábat, mert az amerikai vámok hamarosan hatással lesznek a gazdaságra. Tegyék a helyes dolgot.”

A stagfláció előszelei

Powell azonban nem tervezi azt tenni, amit Trump helyesnek tart. Ellenkezőleg: legutóbbi sajtótájékoztatóján utalt arra, hogy Trump gazdaságpolitikája miatt lehet, hogy még a már többé-kevésbé megígért kamatcsökkentést sem hajtja végre az idei évre. 

A helyzet túl bizonytalannak tűnik számára, vagy ahogy Jay Bryson, a Wells Fargo bank vezető közgazdásza fogalmazott a Wall Street Journalban: „A stagfláció lehelletét érezzük”.

Trump a Fedet is megzabolázná
Trump a Fedet is megzabolázná
Fotó: MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo

Ez a kifejezés a gazdasági stagnálás és az infláció egyidejű előfordulására utal. Az 1970-es években az ilyen jellegű stagfláció arra kényszerítette Paul Volkert, a Fed akkori elnökét, hogy 21 százalék fölé emelje az irányadó kamatlábat és ezzel próbálja az inflációt kordában tartani. Igen ám, de ez több, mint tíz százalékos munkanélküliséget eredményezett.

A Felszabadulás Napja

Ez most várhatóan nem fog megtörténni. Trump kiszámíthatatlan gazdaságpolitikája azonban a Fed elnökét is trükkös feladatok elé állítja.

Egyrészt a Fed kétségbeesetten próbálja megakadályozni, hogy megismétlődjön a Covid világválság után elkövetett hiba. Akkor az inflációt az ellátási láncok megszakadásának rövid távú következményének tekintette, azt átmenetinek értékelte – és túl sokáig nem tett semmit. Ezért minden oldalról súlyos kritikát kapott.

A büntetővámok tömeges bevezetésével, a kormányzati alkalmazottak elbocsátásával és a bevándorlók kitoloncolásával Trump ismét a stagflációtól való félelmet kelti föl. Ennek következtében a Fed máris 2,1 százalékról 1,7 százalékra csökkentette a bruttó hazai termék idei évre vonatkozó növekedési előrejelzését, és 4,4 százalékra emelte a várható munkanélküliségi rátát.

„Még nem értük el az árstabilitást” – mutat rá Powell. „És erre oda kell figyelnünk”.

Powell arra is odafigyel majd, hogy mi történik április 2. után. Trump már napok óta a „Felszabadulás Napját” harsogja.

Azt akarja, hogy az úgynevezett „kölcsönös vámok” ezen a napon lépjenek hatályba. Ez a legnagyobb kedvezményes elbánás elvétől való eltérést jelenti, amely eddig a globális kereskedelmet irányította. E záradék értelmében az egyik ország által egy másiknak nyújtott legalacsonyabb vámtarifa automatikusan az összes többi országra is vonatkozik.

A kölcsönös vámtarifák rendszere alapján azonban minden egyes vámtarifáról külön-külön kell tárgyalni minden egyes országgal. Ez nemcsak hatalmas bürokratikus terhet jelent, hanem a korrupciónak is teret ad. Aki mentességben reménykedik, jól teszi tehát, ha felhalmozza a Trump-mém kriptókat, amelyeknek egyetlen célja az elnök megvesztegetése.

Trump a befektetőkkel is kockázatos játékot játszik. A technológiai részvények fellendülése sok újoncot vonzott a részvénypiacokra. Tavaly év végén a magánháztartások és a nonprofit szervezetek mintegy 56 ezermilliárd dollár értékű részvényt tartottak. Ezek értéke az elmúlt öt évben több mint kétszeresére emelkedett, növelve az egyes háztartások rendelkezésre álló jövedelmét.

A fogyasztói hangulat zuhan

Ugyanakkor a tőzsdei összeomlástól való félelem elhalványult, különösen a fiatalok körében. Bár ez nagyon kockázatos, az emberek egyre gyakrabban vásárolnak újra részvényeket hitelre, és kockáztatják, hogy az árfolyamok esése esetén a banktól megkapják a hírhedt „margin call” egyikét – és mindent elveszítenek.

A részvényárfolyamok az elmúlt hetekben mintegy nyolc százalékkal estek vissza a csúcsértékükhöz képest. Ez még nem összeomlás, de a reálgazdaságra gyakorolt hatása már érezhető. A fogyasztói hangulat mélyrepülésbe kezdett.

Ezért állapítja meg a The Economist: „Az elmúlt öt évben a fogyasztói kiadások növekedésének szinte teljes egészét a lakosság leggazdagabb 20 százaléka adta. Ha ezek az emberek most megkapják a következő egyenleget a Robinhoodtól (egy brókertől), az egész országot – a republikánusokat is beleértve – csúnya meglepetés érheti”.”

Eközben a külföldi befektetőket kétszeresen is büntetik. Nemcsak az árfolyamveszteséget kell megemészteniük, hanem a dollár leértékelődését is. Ez ahhoz vezethet, hogy meg akarnak szabadulni amerikai értékpapírjaiktól, és ezzel felgyorsíthatják az amúgy is lefelé ívelő spirált.

Minden befektetőnek, aki Trumpnak köszönhetően tőzsdei fellendülésben reménykedett, mindenképpen a gazdaságtörténeti könyveket kellene tanulmányoznia. A Wall Street a demokrata elnökök alatt élte meg a legjobb teljesítményét.

Putyin is aggódik

Az amerikai stratégiai agytröszt, az Institute for the Study of War (ISW) számolt be hétfőn a növekvő feszültségről Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elnöke és a Kreml között a magas kamatszint és a háborús monetáris politika miatt. Egy orosz bennfentes forrás március 23-án azt állította, hogy az Orosz Föderációs Tanács Számvizsgáló Kamarája (az Orosz Föderáció legfőbb ellenőrző szerve) nemrégiben kezdeményezte az Orosz Központi Bank ellenőrzését, hogy vizsgálják meg a 2022-2024 közötti monetáris politikáját, valamint a kamatláb inflációra, költségvetési kiadásokra és beruházásokra gyakorolt hatását.

A forrás azt állította, hogy a vizsgálat „gyakorlatilag” támadás Nabiullina ellen. A bennfentes forrás azt állította, hogy az orosz nagyvállalatok lobbistáinak egy csoportja kamatcsökkentésre törekszik.

Az orosz infláció az Ukrajna elleni teljes körű orosz invázió miatt emelkedik, és az orosz központi bank 2024 decemberében úgy döntött, hogy a növekvő inflációs ráták megfékezésére tett erőfeszítések részeként 21 százalékon – 2003 óta a legmagasabb orosz kamatlábon – tartja az irányadó kamatlábat. 

Az orosz központi bank 2025-ig tartó kamatlába a jelentős és növekvő inflációs nyomás ellenére viszonylag konzervatív maradt.

A Kreml az elmúlt hónapokban azt állította, hogy az inflációs ráta körülbelül 9-10 százalékos, de ezek az adatok valószínűleg jóval a tényleges inflációs ráta alatt vannak, amely valószínűleg közelebb van a 20-25 százalékhoz. Oroszország jelenlegi kamatlábának valószínűleg magasabbnak kellene lennie, és a Kreml valószínűleg nyomást gyakorolt a Központi Bankra, hogy tartsa a kamatlábat 21 százalékon, amikor a Központi Banknak emelnie kellett volna azt az infláció megfékezése érdekében.

Az ISW beszámol arról, hogy Putyin elnök is megpróbálta a központi bankra, és különösen Nabiullinára hárítani a felelősséget az infláció emelkedéséért. Ezzel valószínűleg az orosz üzleti közösség haragját akarta a Kremlről rá irányítani, bár Nabiullina valószínűleg nem tudott teljesen független monetáris politikát folytatni.

A központi bankra vonatkozó ellenőrzés része lehet a Kreml azon folyamatos erőfeszítéseinek, hogy politikai nyomást gyakoroljon a bankra a jelenlegi 21 százalékos kamatlábon túli további kamatemelések megakadályozása, az orosz üzleti közösség elvárásainak és csalódottságának kezelése, valamint a Kreml Oroszország gazdasági stabilitásáról szóló narratívájának támogatása érdekében.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Valamit kitaláltak az ukránok? Megtorpant az orosz előrenyomulás
Litván Dániel | 2025. április 16. 05:47
Néhány hete még úgy tűnhetett, csak idő kérdése, hogy az ukránoknak komolyabb területeket kellene feladniuk. De az oroszok megálltak – mi történt?
Nemzetközi Netanjahu elmondta, mivel járna a palesztin állam létrehozása
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 19:33
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ismét elvetette a palesztin államiságot abban a telefonbeszélgetésben, amelyet Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott kedden, Macron pedig sürgette, hogy legyen végre tűzszünet és megállapodás az izraeli túszokról a Gázai övezeti háborúban.
Nemzetközi Német csodafegyver Ukrajnának? Súlyos döntést hozhat az új kancellár
Wéber Balázs | 2025. április 15. 18:31
Míg a búcsúzó német kancellár, Olaf Scholz nem volt hajlandó nagy hatótávolságú Taurusokat szállítani Ukrajnának, a hamarosan hivatalba lépő utódja, Friedrich Merz átlépné a vörös vonalat. Moszkva – úgy tűnik – tajtékzik a dühtől. De milyen következményei lehetnek egy ilyen lépésnek? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi Francia börtönöket támadtak
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 18:11
Több dél-franciaországi büntetésvégrehajtási intézmény épülete ellen követtek el támadásokat felgyújtott járművekkel vagy sorozatlövésekkel az elmúlt két napban, helyenként anarchista jelszavakat is festve a börtönök falára – jelentette be az országos terrorellenes ügyészség, amely kedden vizsgálatot indított a támadássorozat ügyében.
Nemzetközi Trump tett egy ígéretet a cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 17:22
Az amerikai elnök gyorsított engedélyezési eljárásról biztosított minden, az Egyesült Államokban beruházást tervező vállalatot – az amerikai elnök ezt arra reagálva közölte, hogy az NVIDIA chipgyártó 500 milliárd dollár új beruházás tervét jelentette be.
Nemzetközi Aggasztó jelentés: Európa a leggyorsabban melegedő kontinens
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:27
A szélsőséges időjárás és az éghajlatváltozás súlyos hatásait megérzi a kontinens. 
Nemzetközi Kicsorbítják Brüsszelben a magyar vétót? Úgy tűnik, megvan a megoldás a szankciós zsarolás ellen
Litván Dániel | 2025. április 15. 15:23
Sok uniós kormány tart attól, hogy Magyarország újra vétóval fog zsarolni az Oroszország elleni szankciók ügyében – de most találtak egy megoldást Orbán Viktor kikerülésére?
Nemzetközi Kiszivárgott egy lista: ezekbe az országokba toloncolnák vissza tömegesen a bevándorlókat 
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 15:04
Az Európai Bizottság tervezete azokat a távoli országokat listázza, ahová a kontinensre érkező menedékkérők egy részét, szabályozott keretek közt tudná átirányítani az EU.
Nemzetközi Putyin kimondta, valójában mit akar
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:26
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyin orosz államfővel, lehetőség látszik az orosz-amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott. 
Nemzetközi Putyin és a bűnözői körök – egyre szorosabb együttműködésben
Káncz Csaba | 2025. április 15. 09:31
A szervezett bűnözési hálózatok hozzáférést biztosítanak Oroszország számára korlátozott árukhoz, például fejlett elektronikai eszközökhöz a hadsereg számára, és megkönnyítik a pénzmosást, valamint az illegális pénzáramlást. Az orosz hírszerző szolgálatok egyre gyakrabban bűnszövetkezetekre támaszkodnak kémtevékenységeik kiegészítésére, beleértve a szabotázst, a kibertámadásokat és a merényleteket. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG