A radikális baloldali német Die Linke párt szerint az Antifa-szcéna elleni eljárás során sérültek a jogállamiság alapelvei, ezért az Európai Parlamentben felszólították az uniós országokat, hogy állítsák le Magyarországra irányuló kiadatásokat, többek között Maja T. ügyére hivatkozva, erről a Frankfurter Rundschau írt.
„Magyarországon politikai igazságszolgáltatás működik, amely előre elítéli a vádlottakat” – jelentette ki Martin Schirdewan frakcióvezető szerdán Brüsszelben arra kérve az uniós tagállamok igazságügyi minisztériumait, hogy tagadják meg Magyarország kiadatási kérelmeit.
A Die Linke különösen aggasztónak tartja az Antifa-szcénához kapcsolódó személyek elleni eljárásokat. Példaként említették Maja T. esetét, akit júniusban Németország Magyarországra adott ki, erről korábban készletesen is írt laptársuk, a Klasszis Médiához tartozó Mfor.
Vor 1 h begonnen: hier ist auch der Livestream: https://t.co/nxEtjgnSLn Eltern und Großeltern von Maja T., die in Ungarn in Isolationshaft festgehalten wird, sind unsere Gäste. Die Berichte über die Haftbedingungen sind echt schockierend. @schirdewan @OezlemADemirel @CaroRackete pic.twitter.com/KEPsyBCJRR
— Die Linke im Europaparlament (@dieLinkeEP) December 11, 2024
A nem bináris Maja T.-t és más vádlottakat azzal gyanúsítanak, hogy 2023-ban állítólagos szélsőjobboldaliakat támadtak meg fémrudakkal és más fegyverekkel Budapesten, egyeseket súlyosan megsebesítve. Az eset röviddel a „Becsület Napja” nevű szélsőjobboldali esemény előtt történt, áldozataikat a hírek alapján ruházatuk alapján választották ki.
A Türingiából származó Maja T.-t decemberben tartóztatták le Berlinben, majd fél évig Drezdában tartották fogva. Júniusban a Berlini Tartományi Bíróság helyt adott a magyar hatóságok kiadatási kérelmének, és Budapestre szállították. Ügyvédje ugyan azonnal panaszt nyújtott a német Szövetségi Alkotmánybírósághoz, amely elfogadta azt, de addigra Maja T. már Magyarországon volt.
„A fogvatartási körülményei megalázóak és embertelenek” – mondta Maja apja, Wolfgang Jarosch a Die Linke brüsszeli sajtótájékoztatóján. „A gyermekem csaknem fél éve 24 órás izolációs fogságban van, amelyben minden kapcsolat a többi fogvatartottal tilos.” Az ilyen izolációs fogságot „pszichológiai kínzásnak” nevezte. Továbbá elmondta, hogy a cellát kártevők lepik el. „Szégyen, hogy Maját egy éjszakai akcióban ilyen körülmények közé vitték” – fogalmazott Jarosch, aki Annalena Baerbock német külügyminisztert szólította fel: „Hozza vissza a gyermekemet, Maját Németországba!”
Jarosch szerint a Berlini Tartományi Bíróság az ítélet meghozatala előtt a magyar igazságügyi minisztériumtól garanciát kért az emberi méltóságot tiszteletben tartó fogvatartási körülmények biztosítására, de ez nem teljesült. Martin Schirdewan EP-képviselő kijelentette: „Tisztességes eljárások német antifasiszták számára csak Németországban, és nem Magyarországon lehetségesek.”
Tobie E., Ilaria Salis
A lap emlékeztet, hogy Maja T. nem az egyetlen vádlott az ügyben. Sajtóértesülések szerint körülbelül 20 ember ellen folyik nyomozás, közülük két személyt Magyarországon tartóztattak le. A berlini Tobi E. beismerte a vádakat, és három év börtönbüntetésre ítélték, amit másodfokon 22 hónapra csökkentettek. Az olasz Ilaria Salist szabadon engedték, miután a baloldali-zöld szövetség jelöltjeként beválasztották az Európai Parlamentbe, és mentelmi jogot szerzett. Salis a fogva tartási körülményeket hasonlóan súlyosnak írta le, mint Maja T.
Salist kéz- és lábbilincsben vitték a tárgyalásra, ami heves tiltakozást váltott ki, az olasz kormány is megszólalt az ügyben. Egy másik személy, Gabriele Marchesi ügyében a milánói igazságügyi hatóság úgy döntött, hogy ideiglenesen nem adják ki Magyarországnak, mivel aggályosnak tartják az alapvető jogok betartását.
Novemberben Rexhino „Gino” Abazajt európai elfogatóparancs alapján, a magyar hatóságok kiadatási kérelmére Párizsban tartóztatták le. Az albán férfit, aki évek óta Olaszországban él, jelenleg a Párizs közeli Fresnes börtönében tartják fogva, első meghallgatása jövő héten lesz. Az ügyvédje szerint a magyar hatóságok eddig nem részletezték, milyen konkrét vádakkal illetik.
„Csak remélhetjük, hogy a francia hatóságok nem teljesítik ezt a kiadatási kérelmet, mert kételkednek Magyarország jogállamiságában” – mondta Ilaria Salis EP-képviselő. Véleménye szerint Viktor Orbán kormánya „nem az igazságszolgáltatásra törekszik, hanem politikai bosszúra”.