7p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Parlamentben zajló viták „felturbózásán” dolgoznak egyes képviselők, és egyik trükkös ötletüket már ki is próbálták az egyik ülésen. De mit fog ehhez szólni az egész EP egyik legkevesebbet bejáró képviselője, Magyar Péter, és mit fő európai szócsata-partnere?

Európai parlamenti viták nézése során általában azzal szembesülhetnek az érdeklődő, általában európai adófizető polgárok, hogy európai képviselőik bizony igen ritkán vesznek részt nagy számban ezeken az eseményeken.

Persze nemcsak ez az oka annak, hogy az Európai Parlament (EP) ülései gyakran igencsak álmosító események, de semmiképpen sem segít átérezni, hogy éppen sorsdöntő, minden európai életét befolyásoló kérdésekről beszélnek a képviselők, amikor az EP 720 tagjából alig néhányan üldögélnek az ülésteremben. És ők is jellemzően azok, akik a következő néhány percben terveznek felszólalni, esetleg valamiért különösen szívügyük az adott ügy vagy felszólaló – vagy netalán kicsit elbóbiskoltak, és még nem tudták rávenni magukat, hogy kimenjenek egy kávéért.

Magyar olvasók számára esetleg feltűnő lehetett az is, hogy még Orbán Viktor október 9-ei, a sajtóban már-már a „Jó” és a „Gonosz” (mindenki ízlése szerint helyettesítse be a szereplőket a szerepekbe) epikus összecsapásaként beharangozott európai parlamenti jelenése idején sem volt messze teltház az ülésteremben – bár a szokásosnál jóval több képviselő ült a széksorokban.

Természetesen egy EP-képviselő munkájának nem az egyetlen és nem is legfontosabb része az, hogy az ülésteremben a többiek felszólalásait hallgassa, de mivel ez van leginkább a választók számára szem előtt, érthető, ha egyesekben felmerül az a gondolat, hogy azért a havi bruttó, az európai adófizetőktől kapott 10802,91 (tényleg, ez a pontos összeg) eurós – azaz mostani árfolyamon nagyjából 4,4 millió forintos – fizetésért akár végig is ülhetnék a ráadásul nagyjából havonta egyszer néhány napos plenáris üléseket.

Várják ki a sorukat!

Damian Boeselager, a Volt Párthoz tartozó német EP-képviselő néhány fiatal képviselőtársával együtt (a Zöldek/Európai Szabad Szövetség frakció tagja) ezen próbál változtatni egy kezdeményezéssel, amelyre Roberta Metsola, az EP elnöke is áldását adta. A Politico által bemutatott tervek szerint első körben különböző „trükkökkel” igyekeznének az üléseken való részvételre rávenni a képviselőket.

Az egyik ilyen trükk az lenne, hogy a korábbi gyakorlattal szemben az egy-egy plenáris vitán felszólalni kívánó képviselők nem kapnának egy pontos időpontot arra, mikor kapnak alkalmat a felszólalásra. Eddig pontos menetrend szerint, percre, sőt másodpercre pontosan lebontva megvolt, ki mikor következik, és ehhez képest csak minimális csúszásokra került sor – a képviselőnek tehát elég volt néhány perccel a kijelölt idősáv előtt beoldalognia a terembe, majd aztán dolgát jól végezve angolosan (bocsánat, az az idő már elmúlt, tehát: franciásan, németesen, magyarosan, kinek hogy) távozzon.

A javaslat szerint azonban ezen túl az ülést levezető elnök a frakciók kijelölt nyitó szónokainak köre után szabadon dönthetne arról, kinek ad szót.

„A szót kérő és a felszólalási időt kapó szónokoknak szükséges lenne a teljes vitán részt venniük, és figyelniük a képernyőket, hogy ők lesznek-e a következő megszólalók”

– olvasható a Politico által látott körlevélben.

Ezen kívül a viták élénkítésén dolgozó csoport az úgynevezett kék kártyás kérdések lehetőségét is szeretnék kihasználni. A plenáris üléseken a képviselőknek lehetőségük van egy másik – és másik frakcióhoz tartozó – képviselő felszólalása közben egy kék kártya felemelésével (vagy ennek elektronikus megfelelőjével) jelezhetik, hogy kérdést kívánnak feltenni a felszólalónak. Ez a kérdés nem lehet hosszabb 30 másodpercnél, a képviselő elutasíthatja a válaszadást, vagy maga is 30 másodpercben válaszolhat.

Boeselagerék azt tervezik, hogy akár frakciók szerint felosztva egymást is kérdésekkel fogják ostromolni, hogy meghonosítsák a gyors kérdések és válaszok kultúráját a plenáris üléseken.

Jobb rezgések

Az új felszólalási rendszer már debütált is az EP-ben, méghozzá január 21-én, kedden (azon a napon, amikor a plenáris ülés napirendjén a magyar kormány által az uniós csalás elleni ügynökség, az OLAF munkatársai ellen végrehajtott állítólagos kémkedése is szerepelt. Aki a vitának ezt a részét szerette volna követni, az azzal szembesülhetett, hogy órákkal később jutottak el eddig a napirendi pontig a képviselők, mint ahogy az előzetes menetrendben meg volt adva. Ez azért történt így mert a délelőtti ülésen, amikor „A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály végrehajtásának szükségessége a demokrácia közösségimédia-platformokon való védelme érdekében, többek között a külföldi beavatkozással és a torzított algoritmusokkal szemben” volt terítéken, már az új rendszer szerint bonyolították a felszólalásokat, és részben ennek következményeképpen, részben Boeselagerék erőfeszítéseinek hatására szokatlanul sok kék kártyás kérdés-válaszra is sor került.

Az első tapasztalatok tehát bíztatónak tűnnek.

„Mindenki azt érezte, hogy jobbak voltak a rezgések a teremben”

mondta Boeselager a „próbaüzem” után, és véleményét több törvényhozó és parlamenti stábtag is osztotta.

„A terem egészen tele volt… ez már egy jó kiindulás”

fogalmazott például Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke is. Igaz, délutánra el is fogyott a lendület, a magyar kormány kémkedéséről szóló vitán például megint alig lézengtek a képviselők.

Keményebben is felléphetnek

Ha azonban ezek a trükkök hosszabb távon nem érik el a kívánt célt, a Roberta Metsola asztalán lévő javaslatok között más intézkedések lehetőségei is ott vannak. Felmerült például az is, hogy a teremben jelen lévő képviselők saját helyeik helyett beülhessenek az első sorokba (itt jelenleg a frakciók vezetőségének vannak fenntartott helyeik). Ha pedig minden kötél szakad, akkor kötelező részvételi kvóta bevezetését is lehetségesnek tartják az EP-ben, amely minden frakció számára előírna egy minimális létszámot, amellyel képviseltetniük kell magukat a vitákon – ha pedig nem jön össze az elvárt képviselői létszám, a levezető elnök be is rekeszthetné (sőt más elképzelések szerint kötelezően be is kellene rekesztenie) a vitát.

Ha valamilyen formában kötelezővé tennék a részvételt a plenáris üléseken a képviselőknek, annak feltehetően sokan nem fognak örülni, köztük egyes magyar EP-képviselők sem. A Lakmusz minapi cikkéből például kiderült, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a megválasztása és 2025 január 14-e között tartott 27 plenáris ülés közül csak tízszer volt jelen az EP-ben, azaz az ülések 37 százalékán vett részt, és ezzel az egész Európai Parlament egyik legkevésbé aktív tagja.

Deutsch Tamás, a Fidesz EP-listájának éléről megválasztott EP-képviselő a jegyzőkönyvek tanúsága szerint ennél jóval aktívabb volt, hiszen az ülések 85 százalékán ott volt. Persze önmagában az, hogy a jegyzőkönyv szerint megjelent az ülésteremben, az nem jelenti azt, hogy a viták nagy részét végig is ülte – az is igaz viszont, hogy a képviselők más módon is hasznos munkát végezhetnek az EP-ben, ahogy azt a Fidesz listavezetője is bemutatta nemrég, amikor „doyenként” váratlanul át kellett vennie egy bizottsági ülés vezetését.

Európai választópolgárként viszont alighanem csak üdvözölni lehet a törekvést, hogy némi élettel teljenek meg a strasbourgi ülésterem falai, és az ott elhangzó, gyakran tényleg fontos felszólalásoknál úgy érezhessük, az EP-képviselők legalább fizikai jelenlétükkel megtisztelik a témát és egymást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Mindenki Putyin parancsára vár
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 16:27
Lejárt az energetikai infrastruktúra létesítményei elleni csapásokra vonatkozó egy hónapos moratórium, de az orosz elnök nem adott ki utasítást ennek betartására vonatkozóan – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Nemzetközi Kína visszautasította Zelenszkij vádjait
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 13:56
Nem szállítanak fegyvereket Oroszországnak.
Nemzetközi Sorsdöntő bejelentésre készül Trump?
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 12:09
Szavaiból akár a vámháború közelgő befejezésére is lehet következtetni.
Nemzetközi Vészjósló üzenetet küldött Trump minisztere Putyinnak
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 10:55
Marco Rubio szerint, ha nem lesz előrelépés a tűzszünetről folyó orosz-ukrán tárgyalásokon, akkor Donald Trump nem forszírozza tovább a békét.
Nemzetközi Sokba kerülhet az Orbán-kormánynak, hogy nem tartóztatta le Netanjahut
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 10:39
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarország ellen.
Nemzetközi Borzalmas tragédiáról érkezett hír
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 08:58
Két ember meghalt és sokan súlyos megsebesültek a Floridai Állami Egyetemen lezajlott lövöldözésben.
Nemzetközi Trump Zelenszkij tenyerébe csaphat
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 07:59
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást.
Nemzetközi Megkongatták a vészharangot a segélyszervezetek, mivel Izrael továbbra sem enged be segélyeket Gázába
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 18:31
Az Orvosok Határok Nélkül szervezet szerint a Gázai övezet a palesztinok tömegsírjává válik.
Nemzetközi Európai kormányfőt fogad Donald Trump a Fehér Házban csütörtökön
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:01
A vámokról tartott megbeszélést Donald Trump amerikai elnök a mexikói elnökkel és Japán kereskedelmi képviselőjével, csütörtökön pedig Georgia Meloni olasz miniszterelnököt is fogadja a Fehér Házban.
Nemzetközi Zuhan az illegális bevándorlók száma az egyik szomszédunknál
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 16:01
Szlovéniában az év első három hónapjában 3876 határsértőt tartóztattak fel a hatóságok, hatvan százalékkal kevesebbet, mint a 2024-es év ugyanezen időszakában – közölte csütörtökön a szlovén belügyminisztérium.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG