Rendeletben kinevezte a Mihail Misusztyin vezette új orosz kormány miniszterelnök-helyetteseit és minisztereit kedden Vlagyimir Putyin orosz elnök.
A kormányalakítás első alkalommal történt a 2020-as alkotmánymódosítás által előirányzott új eljárás szerint. Minden kormánytag jelölését a parlamentben mérlegelték és hagyták jóvá. A jelöltek alsó- vagy felsőházi jóváhagyása után az államfő nem tagadhatja meg a jelölteknek a posztjukra történő kinevezését.
Rácz András Oroszország-szakértő szerint Misusztyin ugyan a háború legerősebb belső ellenzői közé tartozik, helyét azért tarthatta meg a kormány élén, mert
"fegyelmezett és roppant hatékony bürokrata, aki nagyobb döccenők nélkül képes volt átnavigálni az orosz kormányt a COVID-időkön és a háború első két esztendején is, nemcsak fenntartva a működőképességet, de sikerrel irányítva 2022-től kezdve a hadigazdálkodásra való fokozatos átállást is".
Személyével kapcsolatban az is fontos, hogy nincs vagyona, és semelyik "nagy klánhoz" nem kötődik, és azt is érdemes észben tartani, hogy az alkotmány szerint ő venné át Putyin helyét ideiglenes elnökként, ha valami történne a regnáló elnökkel.
A kormánynak a miniszterelnökön kívül tíz miniszterelnök-helyettes és 21 miniszter tagja. A minisztériumok száma és elnevezése nem változott. Öt miniszter - a belügyi, a külügyi, a védelmi, a rendkívüli helyzetek kezeléséért felelős és az igazságügyi tárca vezetője - közvetlenül az elnöknek tartozik beszámolni. A többiek tevékenységét a miniszterelnök irányítja.
A legnagyobb figyelmet idén az a változás keltette, hogy a korábbi első miniszterelnök-helytettes, Andrej Belouszov lett a védelmi miniszter, átvéve Szergej Sojgu posztját, aki az orosz biztonsági tanács titkára lett. A kormányfő első helyettesévé Gyenyisz Manturov korábbi kormányfőhelyettes, valamint ipari és kereskedelmi miniszter lépett elő. Manturov továbbra is az ipart felügyeli majd, tárcavezetői titulus nélkül.
Szergej Lavrov maradt a külügyminisztérium, Vlagyimir Kolokolcev a belügyminisztérium, Konsztantyin Csujcsenko az igazságügyi minisztérium, Alekszandr Kurenkov pedig a rendkívüli helyzetek minisztériumának élén.
Először kapott miniszteri tárcát Anton Alihanov (ipari és kereskedelmi miniszter), Mihail Gyegtyarjov (sportminiszter), Okszana Lut (mezőgazdasági miniszter), Roman Sztarovojt (közlekedési miniszter) és Szergej Civiljov (energiaügyi miniszter). Lut korábban szaktárcája helyettes vezetője volt, a többi négy tisztségviselő pedig kormányzóként tevékenykedett.
Miniszterelnök-helyettessé lépett elő Dmitrij Patrusev volt mezőgazdasági miniszter (az orosz biztonsági tanácsot eddig irányító Nyikolaj Patrusev fia, akiből elnöki tanácsadó lett), valamint a volt közlekedési miniszter, Vitalij Szaveljev.
Putyin emellett kedden az idősebb Patrusev mellett elnöki tanácsadónak nevezte ki Alekszej Gyumint, a tulai régió volt kormányzóját is.
Patrusev és Gyumin kinevezéséről így ír Rácz András:
"Több ilyen tanácsadó volt eddig is, de most lesz még kettő, ráadásul ez a kettő tényleg roppant befolyásos, az elnökhöz közelálló figura.
Ennek alapján arra lehet számítani, hogy Patrusev és Gyumin a jövőben a hivatalos adminisztratív utakat átlépve, Putin akaratát közvetlenül képviselve és érvényesítve fognak működni, bel- és külföldön egyaránt. Patrusevnek igen erősek a kínai kapcsolatai, szóval ez a portfolió jó eséllyel hozzá kerül majd. Az is valószínű, hogy megőrzi majd az orosz nemzetbiztonsági szolgálatok feletti, igen erős informális befolyását."
(via MTI)