A múlt hónapban a centrista Beni Ganc június 8-ig adott határidőt a konzervatív miniszterelnöknek, hogy előálljon egy világos tervvel Gáza jövőjére vonatkozóan, ahol jelenleg Izrael pusztító katonai offenzívát folytat a palesztin militáns csoport, a Hamász ellen - jelentette a Reuters.
De miután hírek érkeztek arról, hogy az izraeli erők négy izraeli túszt élve mentettek ki Gázából, a miniszter szóvivői közölték, hogy a nyilatkozatot elhalasztják. Nem adtak meg új időpontot a beszédre, amelyben a vezető izraeli újságok politikai kommentátorai szerint Ganc várhatóan bejelentette volna lemondását.
Ganc centrista pártjának távozása nem jelentene azonnali fenyegetést Netanjahu kormánykoalíciójára, amely a parlament 120 helyéből 64-et birtokol, de ennek ellenére komoly hatása lehetne. Ganc távozásával Netanjahu elveszítené egy centrista blokk támogatását, amely segített szélesíteni a kormány támogatottságát Izraelben és külföldön, miközben a gázai háború nyolcadik hónapjában növekvő diplomáciai és belföldi nyomással kell szembenéznie.
A szélsőségesek
Ez esetben Netanjahunak jobban kellene támaszkodnia az ultranacionalista pártok politikai támogatására, amelyek vezetői már a háború előtt feldühítették Washingtont, és azóta Gáza teljes izraeli megszállásának visszaállítását követelték. Ez valószínűleg tovább növelné az Egyesült Államokkal való kapcsolatokban már meglévő feszültségeket, és fokozná a hazai közvélemény nyomását, mivel a hónapok óta tartó katonai kampány még mindig nem érte el kitűzött céljait - a Hamász megsemmisítését és a Gázában tartott 120 túsz kiszabadítását.
Politikai elemzők úgy látják, hogy Ganc tervezett távozása a legújabb tűzszüneti erőfeszítések sikerének korlátozott kilátásait is jelezheti, mivel szerintük nagyobb valószínűséggel maradt volna, ha a megállapodás valószínűbbnek tűnik.
A nagy rivális
A közvélemény-kutatások szerint Ganc, korábbi hadseregparancsnok és védelmi miniszter, Netanjahu legkomolyabb politikai riválisa, akinek biztonsági héjaként szerzett hírneve megingott a Hamász október 7-i támadása után. Ganc nem sokkal október 7. után csatlakozott az egységkormányhoz, mondván, hogy félreteszi politikai megfontolásait a nemzeti érdekek érdekében.