Szvitlana, egy 31 éves ukrán menekült édesanya álnéven arról mesélt, hogy lánya mennyire szerette az iskoláját Lengyelországban, mert nem bántották, jól beilleszkedett. Most azonban azt mondja, hogy megváltozott a légkör az iskolában – és általában Lengyelországban.
„Két héttel ezelőtt egyik délután azt mondta a kislányom, hogy egy osztálytársa azt mondta neki: ’Menj vissza Ukrajnába!’” – Szvitlana ledöbbent.
Nem ő az egyetlen ukrán menekült, aki a Lengyelországban élő több tucat ukrán közül arról beszélt a BBC-nek, hogy az elmúlt hónapokban jelentősen megnőtt az ukránellenes hangulat. Sokan számoltak be arról, hogy megjegyzéseket tettek rájuk a tömegközlekedési eszközökön, iskolai zaklatást tapasztaltak és idegengyűlölő tartalmakat olvastak az interneten.
A feszültséget fokozza a megosztott lengyel elnökválasztási kampány, amelynek első fordulójára vasárnap kerül sor.
Fotó: Depositphotos
Az eset másnapján, nem sokkal azután, hogy Szvitlána ukrajnai szülővárosába orosz rakéta csapódott, több ember halálát okozva, az édesanya lányát kritizálni kezdték a felette lévő osztályba járó társai, mert ukránul beszélt. Aztán úgy tettek, mintha a földre esnének, miközben nevetve azt kiabálták, hogy ’Vigyázz, rakéták, le a földre!’ Sírva jött haza„ – meséli az édesanya, aki szerint nemcsak az iskolában, de más helyeken is észrevette, hogy a hozzáállás megváltozott az ukránokkal szemben: „A munkahelyemen sokan mondják, hogy az ukránok idejöttek és rosszul viselkednek. Az ukrán barátaim pedig azt mondják, hogy haza akarnak menni, mert a lengyelek nem fogadnak el minket. Ijesztő most itt élni.”
Valóban változik a lengyel közvélekedés?
A lengyelek 56 százaléka arra számít, hogy a Lengyelországban élő ukránok a háború befejezése után visszatérnek a hazájukba. Ez az eredmény azt tükrözi, hogy az ukránok jelenléte Lengyelországban átmeneti, és csak addig tarthat, amíg az ukrajnai helyzet stabilizálódik – mutat rá a Mieroszewski Központ jelentése, amiben az ukrán-lengyel kapcsolatok helyzetét mérték fel.
Az Ukrán Gazdaságstratégiai Központ azonban már negyedik alkalommal mérte fel az orosz agresszió után az országot elhagyó ukránok hangulatát. Márciusi felmérésükben azt írják, hogy az ukrán menekültek a lengyelek hozzáállását érzékelik a legkevésbé kedvezőnek az összehasonlított országok közül.
Azt is írják, hogy az elmúlt két évben Lengyelországban figyelték meg a menekülteknek nyújtott segélyek legnagyobb visszaesését. 2022 novemberében a Lengyelországban élő ukránoknak mindössze 9,4 százaléka számolt be arról, hogy semmilyen segélyt nem kapott, 2024 decemberében már a menekültek közel fele nyilatkozta ezt, ami a legmagasabb százalékos arány a vizsgált országok között. Pedig az idő múlásával egyre kevesebb ukrán menekült tervezi a visszatérést az országba" – írják a kutatók.
A felmérésben szereplő számok rámutatnak, milyen eltérések mutatkoznak egyes statisztikák között. Míg ugyanis a lengyel kormány szerint legalább 2,5 millió ukrán él Lengyelországban – ami az ország teljes lakosságának közel 7 százalékát teszi ki –, addig az Eurostat adatai szerint 2024 novemberében az Európai Unióban ideiglenes védelmi státusszal rendelkező 4,2 millió ukrán közül a legtöbben, 1,2 millió Németországban, 988 ezer Lengyelországban, Csehországban pedig 385 ezer élt. Melyik lehet akkor a valós szám?
A segítség kifáradásának a jelei?
„Amikor 2022 februárjában megkezdődött Ukrajna teljes körű inváziója, áradt felénk a lengyelek együttérzése. A háború kitörése után rengeteg lengyel segített, humanitárius konvojokat szerveztek, vagy menekülteket hozattak át. Felajánlották a házukat, az élelmüket, mindenüket, amijük volt – és a szívüket is”, mondta a szintén a BBC-nek nyilatkozo Natalja Pancsenko aktivista, a varsói székhelyű „Állj ki Ukrajna mellett” Alapítvány vezetője
Szerinte három évvel később a lengyelek többsége továbbra is támogatja Ukrajnát, de egyesek már egyre kevésbé. Az alapítványánál is észrevették az ukránellenes online bántalmazás növekedését, amely néhány hónappal ezelőtt kezdődött. Sok ukrán számol be arról, hogy megszólják, mert ukrán akcentussal beszélnek.
Natalia szerint sok ukrán menekült – főként nők és gyermekek – eleve traumatizált, hiszen a háború miatt vannak Lengyelországban. Legtöbbjük rokonai a frontvonalon harcolnak, fogságban vannak vagy meghaltak – most mégis célpontokká váltak.
Az ukránokról alkotott lengyel közvélekedés megromlását a tekintélyes CBOS Centre 2025 márciusában végzett közvélemény-kutatása is alátámasztja, amely szerint a lengyeleknek mindössze 50 százaléka támogatja az ukrán menekültek befogadását, ami hét százalékpontos csökkenést jelent négy hónap alatt. Két évvel ezelőtt ez az arány 81 százalék volt.