Gigantikus szerződést ütött nyélbe a Rosznyeft a Reliance nevű olajfinomítóval: az állami kézben lévő orosz olajipari cég naponta csaknem 500 ezer hordó olajjal látja majd el a magánkézben lévő indiai céget, értesült a Reuters az üzletet ismerő forrásokból. A hírügynökség szerint az az eddig legnagyobb energiaipari üzlet a két ország között.
Hosszútávú gigabiznisz
A megállapodás 10 évre szól – és további 10 évre meghosszabbítható – , a globális ellátás 0,5 százalékának felel meg, értéke pedig a jelenlegi árakon számolva évi mintegy 13 milliárd dollár.
A szállítások jövő januárban kezdődnek majd, és nagyrészt Ural típusú olajat fednek le, amely a legnépszerűbb olajfajta az indiai finomítók számára. Az olajat a Reliance Dzsámnagarban található finomítója fogja használni, amely a világ legnagyobb ilyen típusú létesítménye. (A város a nyugat-indiai Gudzsarát államban fekszik.)
A vételárra 2025-ben hordónként három dollár kedvezményt adnak az oroszok, az összességében pedig a havi dubaji átlagárhoz igazodik. Az árazást és a mennyiséget minden évben felülvizsgálják a piaci fejleményektől függően.
A Rosznyeft nem kommentálta az értesülést. Az indiai cég pedig csak annyit közölt, hogy nemzetközi szállítókkal, köztük oroszokkal is együttműködik, az üzleteket pedig piaci alapon kötik.
Mivel India nem vetett ki szankciókat az orosz energiahordozókra, a helyi olajfinomítók továbbra is importálhatják azokat. És a jelek szerint jól járnak: a nyugati büntetőintézkedések az orosz olajat ugyanis hordónként minimum 3-4 dollárral olcsóbbá tették a rivális típusoknál.
Az ázsiai ország energiapiaca egyébként az egyik leggyorsabban növekvő piac a világon és Kína növekedésének lassulásával a globális kereslet egyik motorjává válik. Az olajipari cégek pedig nagy versenyt folytatnak azért, hogy elláthassák ezt a piacot.
Ami a politikai hátteret illeti, Vlagyimir Putyin orosz elnök a tervek szerint hamarosan hivatalos látogatást tesz Indiában Narendra Modi miniszterelnök meghívására – a Kreml szerint a vizitre jövő év elején kerülhet sor.
Modri egyébként idén júliusban járt hivatalos látogatáson Moszkvában – akkor Putyin többek között arról beszélt, hogy a két ország közötti kereskedelem folyamatosan és jelentősen növekszik.
A hírügynökség a mostani hírrel kapcsolatban emlékeztet arra is, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatása, 2025. január 20-a után azonnal nyomást kíván helyezni Moszkvára és Kijevre a háború befejezése érdekében.
Már India az orosz olaj legnagyobb vevője
Ahogy arról korábban beszámoltunk, India júliusban már megelőzte Kínát a világ legnagyobb orosz olajimportőreként, tehát az indiai finomítók már több olajat vásárolnak Oroszországtól, mint a kínaiak. Akkor az orosz nyersolaj India teljes olajimportjának a 44 százalékát tette ki, és új rekordszintre, napi mintegy 2 millió hordóra nőtt, ami 12 százalékkal több egy évvel korábbhoz képest.
India teljes energiaiimportjának pedig több mint egyharmadát teszi ki az orosz olaj jelenleg.
A világ legnépesebb országa azt követően vált annak egyik legnagyobb, majd legnagyobb importőrévé, hogy az Európai Unió szankciókat vetett ki az orosz olajra az Ukrajna elleni katonai agresszió miatt 2022 végén, amit 2023 elején az olajipari termékekre is kiterjesztett – a behozatali tilalom alól csak a vezetéken szállított olaj kapott mentességet, többek közt a magyar kormány nyomására.
És miközben most India megkötötte eddigi legnagyobb energiaipari üzletét Oroszországgal, az EU újabb, sorrendben 15. szankciós csomagjáról állapodott meg.
Ennek keretében például további 52 orosz olajat és gázt szállító, homályos tulajdonosi hátterű tankert tiltanak ki az uniós kikötőkből (ezek az úgynevezett orosz árnyékflottához tartoznak), amelyek „segítenek Moszkvának milliárdokat keresni” a tiltott eladásokból.