India júliusban megelőzte Kínát a világ legnagyobb orosz olajimportőreként. Az orosz nyersolaj a múlt hónapban India teljes importjának rekordarányú, 44 százalékát tette ki, rekord napi 2,07 millió hordóra, ami 4,2 százalékkal magasabb, mint júniusban és 12 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt. Ez meghaladta Kína júliusi olajimportját Oroszországból, amely csővezetékeken és más szállítmányokon keresztül napi 1,76 millió hordó volt a kínai vámadatok alapján.
Az indiai finomítók felfalják a kedvezményesen árult orosz olajat, miután a nyugati országok szankciókat vezettek be Moszkva ellen, és csökkentették energiavásárlásaikat, válaszul Oroszország ukrajnai inváziójára — írja a Reuters.
„India igénye az orosz olajra mindaddig emelkedni fog, amíg nem szigorítják a szankciókat" - mondta egy indiai finomítói forrás.
India Oroszországgal folytatott kereskedelme nagyot nőtt azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában megkezdte Ukrajna elleni háborúját, főként az olaj- és műtrágyaimport miatt, ami segít a világpiaci árak féken tartásában.
India növekvő vásárlásai megváltoztatják az orosz szibériai és csendes óceániai nyersolaj (ESPO) áramlását a hagyományos kínai vásárlók helyett újabban Dél-Ázsiába. Az adatok szerint az ilyen olaj indiai importja júliusban napi 188 ezer hordóra ugrott, mivel nagyobb Suezmax kategóriájú hajókat használtak. Az északkelet-kínai finomítók jellemzően a legnagyobb ESPO-vásárlók a közelségük miatt, de keresletük visszaesett a langyos üzemanyag-kereslet miatt.
A múlt hónapban továbbra is Irak volt India második legnagyobb olajszállítója, ezt követi Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek. Az adatok szerint India Közel-Keletről vásárolt nyersolaj mennyisége is 4 százalékkal nőtt júliusban, így a régió részesedése India teljes összetételében 40 százalékra emelkedett a júniusi 38 százalékról.
Szijjártó Péter előrehaladott tárgyalásról számolt be
A célegyenes felé közelítenek a magyarországi kőolajellátás hosszú távú garantálását célzó tárgyalások, noha az Európai Bizottság nem tett semmit a magyar és a szlovák energiabiztonságot is veszélyeztető ukrán intézkedések ellen - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten — számolt be róla az MTI.
„Azt tudom elmondani önöknek, hogy Magyarország energiaellátása biztonságban van mindazoknak a kihívásoknak ellenére, amelyek önök előtt is jól ismertek” - szögezte le.
„Sajnos az Európai Bizottság továbbra is elfogadhatatlanul viselkedik abban a kérdésben, amely annak kapcsán állt elő, hogy Ukrajna a Lukoil orosz olajvállalat szállításait Magyarország és Szlovákia irányába gyakorlatilag megtiltotta” - vélekedett.
Szijjártó Péter ennek kapcsán rámutatott, hogy ez az ukrán lépés jelentősen befolyásolja Magyarország kőolajellátását, ezért a brüsszeli testületnek fel kellene lépnie.
„Ezért gőzerővel zajlanak azok az egyeztetések, amelyek hosszú távon biztosítani tudják Magyarország kiegyensúlyozott kőolajellátását az ukrán intézkedés dacára, s annak dacára, hogy az Európai Bizottság nem segít nekünk. Ezek a tárgyalások már a célegyenes felé közelítenek, s így elmondhatjuk, hogy a rövid- és középtávon alkalmazott átmeneti intézkedések mellett hosszú távon is garantálni tudjuk Magyarország kőolajellátását a kijevi és a brüsszeli intézkedések, illetve nemtörődömség dacára” - tudatta.
A miniszter arra is kitért, hogy hazánk földgázellátása is rendben zajlik, azt sehogy nem befolyásolja az Oroszország és Ukrajna közötti harcok kiterjedése, ugyanis a szállítások teljes mértékben megoldottak a Török Áramlat vezetéken, Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül.