Betiltotta a brit kormány a Palestine Action palesztinpárti szervezetet. A tiltó határozat, amelyet a londoni parlament két háza nagy többséggel jóváhagyott, szombaton lépett érvénybe, miután a döntés elleni fellebbezéseket az eljáró bíróságok elvetették.
A brit kormány által betiltott és így jogilag terrorszervezetnek minősülő csoportok száma ezzel 84-re nőtt.
A listán szerepel mások mellett az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat, a Gázai övezetet uraló radikális iszlamista Hamász, az Iránnal szövetséges Hezbollah libanoni síita milícia, az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet és az orosz Wagner zsoldoscsoport.
A brit terrorellenes törvény alapján a betiltott szervezetek támogatása bűncselekmény, amelynek elkövetőire 14 évig terjedő börtönbüntetés szabható ki. Ugyanígy bűncselekménynek számít az is, ha valaki tagja ezeknek a csoportoknak, vagy másokat arra biztat, hogy lépjenek be e szervezetekbe.
A Palestine Action betiltásának közvetlen előzményeként a szervezet tagjai két hete robogókkal hatoltak be a brit királyi légierő (RAF) legnagyobb angliai támaszpontjára, a London közelében működő Brize Norton katonai repülőtérre, és átalakított kézi tűzoltókészülékkel vörös festéket fújtak két Airbus Voyager üzemanyag-utántöltő repülőgép hajtóműveibe.
A szakértői vizsgálat szerint a két repülőgépben 7 millió font (csaknem 3,3 milliárd forint) kár keletkezett.
A Palestine Action az akciót azzal indokolta, hogy Brize Norton repülőteréről naponta indulnak katonai repülőgépek a ciprusi Akrotiriben működő RAF-támaszpontra, az onnan felszálló gépek pedig hírszerzési tevékenységet folytatnak, amerikai és izraeli harci repülőgépeket látnak el üzemanyaggal és „fegyvereket szállítanak a Gázában folyó népirtáshoz”, amelynek Nagy-Britannia a szervezet szerint így közvetlenül is részesévé vált.
Az akció óta hat embert őrizetbe vettek. Közülük kettőt szabadlábra helyeztek, négy gyanúsított ellen azonban vádat emeltek az Egyesült Királyság nemzetbiztonságát sértő szándékos rongálás címén. A vádhatóság közölte: a bíróság előtt azzal érvel majd, hogy a csoport akciója „a terrorizmussal köthető össze”. A Palestine Action akciója után a londoni védelmi minisztérium elrendelte a brit katonai létesítmények biztonsági őrizetének teljes körű felülvizsgálatát, Yvette Cooper belügyminiszter pedig bejelentette, hogy a kormány kezdeményezi a palesztinpárti csoport betiltását.
Fotó: Depositphotos
Az erről szóló határozattervezetet a londoni alsóház a héten nagy többséggel megszavazta, és a felső kamara, a Lordok Háza is módosítás nélkül jóváhagyta. A csoport jogi képviselői fellebbezést nyújtottak be azon a címen, hogy a Palestine Action nem terrorcsoport, hanem erőszakmentes eszközöket alkalmazó polgári engedetlenségi mozgalom, amelynek betiltása „önkényuralmi jellegű hatalmi visszaélés”. A jogorvoslati keresetet péntek este először a londoni felsőbíróság, majd gyorsított eljárással a fellebbviteli bíróság is elvetette, így a szervezetet betiltó kormányhatározat szombattól érvénybe lépett.
A Palestine Action 2020-ban alakult azzal a meghirdetett céllal, hogy akadályozza az Izraelt fegyverekkel ellátó nemzetközi vállalatok nagy-britanniai érdekeltségeinek tevékenységét. A csoport kiemelt célpontjai közé tartoznak a legnagyobb izraeli haditechnikai konglomerátum, az Elbit Systems nagy-britanniai partnervállalatai, amelyek ellen a szervezet az elmúlt években több – elsősorban rongálással, épületfoglalással járó – akciót is végrehajtott.
(MTI)