Egyre inkább idős katonákkal töltik fel az orosz hadsereget – adta hírül a közelmúltban a Meduza orosz független hírportál a Vertska szintén orosz hírportál tényfeltáró cikkére hivatkozva.
Nagypapák a fronton
A portál orosz kormányzati és katonai forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy ez év kezdete óta stabilan növekszik a 45 év feletti szerződéses „harcosok” száma a fronton. Az elesettek életkorának elemzése szintén ezt a trendet állapította meg.
Egy, a fronton harcoló orosz alakulatokkal kapcsolatban álló parlamenti képviselő szerint katonáik általában két dologra szoktak panaszkodni: a lőszerhiányra és a „nagypapák” növekvő számára – azokat a szerződéses katonákat nevezik így, akik már betöltötték az 50 évet.
„A hadseregben szolgálók átlagéletkora egyértelműen növekszik” – mondta egy katona. Egy másik, az ukrajnai Hrkiv régióban szolgáló férfi pedig azt írta, hogy a szakaszuknál a katonák fele öregfiú, akiket „lekaszál” az ellenség.
Egy, a donyecki régióban harcoló baka arról számolt be, hogy a nyár kezdete óta az ezredük mintegy fele elesett vagy megsebesült Chasiv Jar közelében, a pótlásukra küldött emberek fele azonban 50 év feletti, vagy „lehet, hogy még idősebb” korosztályba tartozik.
Egy Luhanszk környékén szolgáló katona szintén arról beszélt egy videóban, hogy „öregfiúkat” küldenek a harcba. Amikor az egyiktől megkérdezik, hogy hány éves, azt válaszolja: 62. Egy Herszon közelében szolgáló repülőtiszt pedig azt állította, hogy az újonnan érkezettek 40 százaléka 50 év feletti. Hozzátette ugyanakkor, hogy inkább őket választaná, mint az iskolából éppen kikerült fiatalokat.
"Inkább mi, mint a fiatalok"
A moszkvai polgármesteri hivatal egyik, az ide vonatkozó adatokat ismerő dolgozója szerint az önkéntesen bevonuló, idős katonák száma augusztus óta növekszik, még 60 év felettiek is vannak közöttük. Míg év elején 40 év körül volt az újoncok átlagéletkora, ez most már közelebb van az 50-hez.
Úgy véli, hogy az idősebbek azért vonulnak be önkéntesen egyre nagyobb számban, mert „meg akarják kímélni ettől a fiatalokat”, már „NATO-tankok vannak Oroszországban” (az oroszországi Kurszki területre augusztusban behatoltak az ukrán csapatok), illetve „már mindenki bevonult a környékről.”
A polgármesteri hivatal egy másik magasrangú tisztviselője szintén arról beszélt, hogy az elmúlt hónapokban a moszkvai újoncok felét már a 45 év feletti önkéntesek tették ki. Igaz, szerinte „egészséges családapákról” van szó, akik tapasztaltak, és még jobban is teljesíthetnek a fiatalabbaknál.
Katonák ugyanakkor arról számoltak be, hogy az idősebbek már nem bírják a tempót, nehezen viszik a nehéz felszerelést vagy ásnak árkokat, és „mindannyian betegek, fáj a lábuk, fáj a fejük és lassúak”.
Pavel Akszenov, az orosz nyelvű BBC orosz katonai szakértője szintén arról beszélt, a Verstkának, hogy az idősebbek nem tudják tartani a tempót a fiatalabbakkal, és általában nem annyira hatékonyak harci helyzetben a fizikai képességeik hanyatlása miatt. Számuk növekedését a hadseregben a korábbinál magasabb „anyagi ösztönzőkkel” és az egyes régiókat jellemző „nehéz gazdasági körülményekkel” (azaz szegénységgel) magyarázta.
A frontra kerülő idős katonák számának növekedését támasztja alá az az elemzés is, amelyet a Mediazona és a BBC végzett az ukrajnai orosz veszteségekkel kapcsolatban. Eszerint újságírók eddig összesen 2475 45 év feletti katona halálát erősítették meg, ami csaknem fele az összes olyan elesettnek, akik esetében a kort meg tudták állapítani. A 45 év feletti halottak száma 18 százalékos növekedést jelez 2023-hoz és háromszorosat 2022-höz képest.
Erősen emelkedik az 55 év feletti, életüket vesztett katonák száma is. Idén a Mediazona 597 halálesetet regisztrált ebben a korcsoportban, ami 50 százalékos növekedés 2023 egészéhez képest.
A legidősebb elesett katona Mihail Suvalov, aki 72 évesen vesztette életét 2022-ben.
A szerződéses katonák korhatárát egyébként múlt évben emelték az orosz hatóságok 65-ről 70 évre.
Súlyos veszteségek
Az idős katonákra az óriási veszteségek miatt van szüksége az orosz hadseregnek (amely sajtóhírek szerint már észak-koreai katonákat is csatasorba állít.) A washingtoni The Hill az amerikai védelmi minisztérium egy magasrangú tisztviselőjére hivatkozva arról írt nemrég, hogy Oroszország már 600 ezres veszteséget szenvedett el – a halottakat és a sebesülteket is beszámítva – az ukrajnai háborúban annak kezdete, 2022 februárja óta.
A washingtoni lap szerint az orosz hadsereg Kelet-Ukrajnában azt a stratégiát alkalmazza, hogy – a kockázatok ellenére – csapatok tömeges bevetésével elárasztja az ukrán védelmi vonalakat. Azaz nagy áldozatok árán, de érvényesíti létszámfölényét.
A tisztviselő szerint Oroszország idén szeptemberben több katonát vesztett, mint bármelyik más hónapban a háború kitörése óta.
Igaz, súlyos veszteségek vannak a másik oldalon is. A Wall Street Journal ukrán oldalon 80 ezerre teszi a halottak és 400 ezerre a sebesültek számát „egy bizalmas ukrán becslésre” hivatkozva. A lap szerint a háborús áldozatok száma összességében – a halottak és sebesülteket is beszámítva – már nagyjából eléri az egymilliót.