A 72 éves Nandi-Ndaitwah a jelenlegi alelnök és győzelme meghosszabbítja a SWAPO 34 éves hatalmát a délnyugat-afrikai országban, amely korábban német gyarmat is volt. E párt azóta kormányoz, hogy 1990-ben Namíbia függetlenné vált az apartheid rendszerű Dél-Afrika uralmától — számol be róla a Reuters.
A namíbiai választási bizottság adatai szerint az érvényes szavazatok 57 százalékát szerezte meg az elnökválasztáson, már az első fordulón. Eddig még sosem került sor második fordulóra.
Fotó: Wikipédia
Béke és stabilitás
„A namíbiai nemzet a béke és a stabilitás mellett szavazott” – mondta Nandi-Ndaitwah, miután elnökké nyilvánították.
A politikusnő még az 1960-as években csatlakozott a SWAPO-hoz, amikor az a függetlenségért harcolt. Azóta számos vezető beosztásban dolgozott, többek között külügyminiszter is volt a már demokratikus korszakban.
Fő kihívója ezen a választáson az ellenzéki Független Hazafiak a Változásért (IPC) párt jelöltje Panduleni Itula volt, aki, aki a szavazatok nagyjából 26 százalékával lett második.
Fotó: Wikipédia
Az ellenzék csalást lát a parlamenti választáson
A namíbiaiak külön szavaztak az ország nemzetgyűlésének összetételére is. A SWAPO it is ismételten többséget szerzett: a 96 helyből 51-et mondhat magáénak. Az ellenzéki IPC párt 20 mandátumot szerzett.
Az IPC bejelentette, hogy bíróságon fogja megtámadni az eredményeket, és „erősen megkérdőjelezhetőnek” nevezte a választási folyamatot.
A választást, amelyet még november 27-én tartottak, technikai nehézségek és szavazólap-hiány jellemezte. Ez az eredmények késéséhez vezetett, mivel e nehézségek miatt több helyen meghosszabbították a szavazási időt.
Államnő a vidékiekért és idősebbekért
Politikai elemzők szerint a korábban a függetlenségi harcot vezető SWAPO győzelme már kevésbé áll biztos lábakon a magas munkanélküliség és egyenlőtlenség miatti frusztráció okán, de a párt megőrizte erős gyökereit a vidéki területeken és bírja az idősebb szavazók lojalitását is hősi múltja miatt.
Rakkel Andreas elemző szerint Nandi-Ndaitwahnak sikerült egyesítenie a különböző frakciókat a SWAPO-n belül, és esélyét nem rontották a korrupciós vádak, ellentétben más kormánypárti politikusokkal.
„Államnő, aki függetlenség elnyerése óta mindig részt vett az ország vezetésében valamilyen formában. Érti a rendszert” — érvelt a szakértő.