- Egy ukrán nagy hatótávolságú drón csapást mért csütörtökön az oroszországi Baskírföldön lévő, a Gazprom orosz óriásvállalathoz tartozó szalavati kőolajfinomítóra – közölte az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) az Ukrajinszka Pravda hírportállal. A drón eltalált egy krakkoló – szénhidrogént tartalmazó anyagot hevítéssel átalakító – egységet. Az SZBU kiemelte, hogy a drónjuk történelmi rekordot állított fel, mivel 1500 kilométer távolságot tett meg. A Gazprom Nyeftyehim Szalavat Oroszország egyik legnagyobb olajfinomító és petrolkémiai termelőkomplexuma. Benzin, gázolaj és egyéb kőolajtermékek gyártására specializálódott – írta az ukrán hírportál.
- Az ukrán parlament csütörtökön végleges, azaz második olvasatban elfogadta a mozgósítás, illetve a katonai nyilvántartásba vétel elkerüléséért kiszabható pénzbírságokról szóló törvényjavaslatot – hozta nyilvánosságra Jaroszlav Zseleznyak ellenzéki parlamenti képviselő a Telegramon. Az előterjesztést 256 képviselő támogatta az elfogadáshoz szükséges 226 helyett. Az Ukrajinszka Pravda hírportál ismertetése szerint a törvény előírja, hogy a katonai nyilvántartásba vétel szabályainak megsértéséért békeidőben 3400-5100 hrivnya (egy hrivnya körülbelül kilenc forint) bírság szabható ki, amennyiben pedig a szabálysértő egy éven belül ismételten elköveti, akkor 5100-8500 hrivnya. Különleges – azaz háborús – időszakban a büntetési tétele ennek a szabálysértésnek 17 000 és 25 500 hrivnya között van. A védekezésre és a mozgósításra vonatkozó jogszabályok megsértése miatt kiszabható bírság békeidőben 5100-8500 hrivnya magányszemélyeknek, tisztégviselőknek és jogi személyeknek viszont 17 000-25 500 hrivnya. A szabálysértés egy éven belüli megismétlése esetén a bírság 8500-11900 hrivnyára emelkedik a magánszemélyek esetében, a tisztségviselőknek és jogi személyeknek pedig 25 500-34 000 hrivnyára. Különleges időszakban a büntetési tétel magánszemélyeknek 17 000 és 25 500 hrivnya közötti, tisztségviselőknek és jogi személyeknek pedig 34 000 és 51 000 hrivnya közötti összeg. A pénzbírságot a bűncselekmény felfedezésétől számított három hónapon belül, de legkésőbb az elkövetéstől számított egy éven belül kell kiszabnia a bíróságnak. Az Ukrajinszka Pravda visszautalt arra, hogy a törvényjavaslat benyújtott változatában még háromtól öt évig terjedő szabadságvesztés kiszabásának lehetősége is szerepelt a katonai mozgósítás kijátszásáért, beleértve az orvosi vizsgálaton való megjelenés megtagadását. Az előterjesztés módosításakor viszont ezt a rendelkezést kizárták.
- Vlagyimir Zelenszkij államfő elbocsátotta a katonai szolgálatból Valerij Zaluzsnijt, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnokát, egy másik rendelettel pedig Ukrajna londoni nagykövetévé nevezte ki – derült ki az elnöki honlapon csütörtökön közzétett rendeletekből. Az elbocsájtó elnöki rendelet szerint Valerij Zaluzsnij tábornok egészségügyi okokból lemond a katonai szolgálatról, de megmarad számára a katonai egyenruha viselésének joga. Korábban az ukrán médiában olyan információk jelentek meg, amelyek szerint Zaluzsnij a télen, még nagy-britanniai nagyköveti kinevezése előtt átment egy katonai orvosi vizsgálaton, amelyen a bizottság alkalmatlannak találta a katonai szolgálatra – írta az Ukrajinszka Pravda hírportál. 2024 márciusában vált ismertté, hogy Zelenszkij egyetértett Zaluzsnij jelölésével a londoni nagyköveti posztra, az ukrán külügyminisztérium pedig elküldte a brit félnek az erről szóló megkeresést.
- Az ukrán elnöki honlapon közzétett másik rendelet szerint Zelenszkij felmentette Szerhij Lupancsukot az ukrán hadsereg különleges műveleti erőinek parancsnoki posztjáról, és az Ukrajna hőse címmel kitüntetett Olekszandr Trepakot nevezte ki erre a pozícióra. Lupancsuk – aki előtte az ukrán katonai hírszerzésnél dolgozott – 2023 novemberében vette át a különleges műveleti erők vezetését. Egész hivatali ideje alatt soha nem mutatták meg Lupancsuk arcképét. Nyilvános források szerint utóda, Trepak jelenleg is a különleges műveleti erők kötelékében teljesít szolgálatot dandártábornoki rendfokozatban. Az új parancsnok korábban részt vett a donyecki repülőtér védelmében.
- Volodimir Zelenszkij elnök kijelentette, hogy Ukrajna meg tudná állítani az orosz erők keleti előrenyomulását, ha a szövetséges országok növelnék a fegyverellátást. Az ukrán államfő ezt Kijevben, Roberta Metsola, az Európai Parlament odalátogató elnökével tartott közös sajtótájékoztatóján mondta, több mint két évvel azután, hogy Oroszország megkezdte teljes körű invázióját.
- Vlagyimir Putyin orosz elnök közölte, hogy az orosz és a fehérorosz haderő megkezdte a taktikai atomfegyveres hadgyakorlatok közös előkészítését – jelentette csütörtökön az Interfax hírügynökség.
- Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal vádolta a Nyugatot, hogy globális konfliktust kockáztat, és kijelentette, hogy senki sem fenyegetheti a világ legnagyobb atomhatalmát, miközben Oroszország a Szovjetuniónak a náci Németország felett a második világháborúban aratott győzelmét ünnepelte. Miközben az orosz csapatok Ukrajna nyugati támogatású erői ellen nyomulnak előre, Putyin azzal vádolta az „arrogáns” nyugati elitet, hogy elfelejtette a Szovjetuniónak a náci Németország legyőzésében játszott döntő szerepét, és hogy világszerte konfliktusokat szít – jelentette a Reuters.
- Ukrajna az ukrán energiarendszer elleni erőteljes orosz támadás után csütörtökön az áramimport megduplázását tervezi – közölte az energiaügyi minisztérium. Az import várhatóan 16 699 megawattórára emelkedik a szerdai 7600 megawattórával szemben – közölte a minisztérium a Telegram üzenetküldő alkalmazáson. „Ma Ukrajna kérésére már megtörténtek a vészhelyzeti áramszállítások Lengyelországból, Romániából és Szlovákiából” – közölte a minisztérium.
(The Guardian, MTI)