Franciaország gazdasága fellendülést fog tapasztalni a párizsi olimpia miatt ebben a negyedévben, az Insee állami statisztikai hivatal szerint az eseménynek köszönhetően a gazdasági növekedés 0,3 százalékponttal nő — írja a The Local. Az Insee „GDP, a játékok, ismeretlenek" című jelentése szerint a július-szeptemberi harmadik negyedév bővülése főként a turizmus növekedésének, valamint a jegy- és közvetítési jogok eladásának köszönhető.
Az olimpia azonban az év utolsó negyedévében 0,1 százalékponttal csökkenti a bruttó hazai termék (GDP) növekedését, mivel a játékokhoz kapcsolódó egyszeri hatások lecsengenek, tette hozzá az Insee, amely számításait a 2012-es londoni játékok során és után megfigyelt hatásokra alapozta.
Az Insee által idézett becslések szerint a brit gazdaság 2012 harmadik negyedévében 0,2-0,3 százalékponttal nőtt, az egyszeri össznövekedés pedig 1,0 százalékot ért el. Az ügynökség szerint London és Párizs két olyan európai főváros, amely jelentős, fejlett gazdasággal, számottevő turisztikai szektorral és kialakult városi infrastruktúrával rendelkezik. A 2016-os riói és a koronavírus járvány alatti 2021-es tokiói olimpiákkal való összehasonlítás kevésbé tűnik relevánsnak, tette hozzá az elemzés.
A francia gazdaság összességében 0,5 százalékkal fog növekedni a harmadik negyedévben, és 2024-ben összesen 1,1 százalékkal.
A vasárnapi parlamenti választások okozta politikai bizonytalanság ugyanakkor nem lebecsülendő. Az új kormány összetétele és politikai programja még ismeretlen, a Nemzetgyűlés három csoportra oszlik – baloldali, centrista és szélsőjobboldali –, amelyek közül egyik sem rendelkezik többséggel.
Dorian Roucher, az Insee vezető elemzője szerint a növekedés előrejelzése „természetesen nagy kockázatot tartalmaz, a politikai helyzet miatt." Az úgynevezett megaesemények, mint a labdarúgó Vb vagy Eb és az olimpia gazdasági hasznának mérése hírhedten nehéz.
A játékok előtti építési munkák munkahelyeket és növekedést hoznak, míg a külföldi látogatók és egyéb kereskedelmi tevékenységek, mint a jegyértékesítés és az élelmiszer- és italfogyasztás szintén hozzájárulnak a gazdagság növekedéséhez.
Elriasztó hatás
Bizonyos esetekben azonban az olimpia visszafoghatja a turisztikai tevékenységet, mivel a magas szállodai és repülőjegy árak elriaszthatják a látogatókat, míg a fogyasztói kiadások csökkenhetnek, ha sokan otthon maradnak, hogy tévén nézzék a sportot.
Az utóbbi hetekben számos szállodalánc és a párizsi turisztikai szektor egyéb szereplői is panaszkodtak arra, hogy a látogatók száma csökkent a francia fővárosban, mivel a rendszeres külföldi utazók távol maradnak – erre az olimpiai hatásra pedig a szokatlan időjárás is ráerősített.
Franciaország vezető légitársasága, az Air France-KLM július elején figyelmeztetett, hogy az olimpia akár 180 millió eurós bevételkiesést is okozhat, mondván, hogy nemzetközileg „jelentős mértékben igyekeznek elkerülni" Párizst az utazók.
Egy másik, a független Francia Gazdasági Megfigyelő Központ által készített friss előrejelzés az olimpiával összefüggő „enyhe növekedést” várt a harmadik negyedévben, az Insee által számított növekedési adatoknál alacsonyabb össznövekedési számokkal. A franciaországi székhellyel rendelkező Sportjogi és Gazdasági Központ által májusban készített gazdasági hatásvizsgálat, amelyet a szervező bizottság rendelt meg, azt becsülte, hogy a játékok 6,7 milliárd és 11,1 milliárd euró közötti gazdasági hasznot hoznak a francia fővárosi régiónak.
A politikusok elszúrják az olimpia pozitív hatását?
Franciaország gazdasága a második negyedévben 0,1 százalékkal nőhet - közölte szerdán a Francia Nemzeti Bank havi üzleti felmérésében, a korábban becsült tartomány felső határán.
A francia központi bank korábban 0,0-0,1 százalék közötti növekedést jósolt a második negyedévre, ami lassulást jelent az első negyedévi 0,2 százalékos növekedéshez képest. Franciaország, az euróövezet második legnagyobb gazdasága, potenciális akadályokkal néz szembe a hónap elején tartott parlamenti választások után, amely eredményeként nem alakult ki egyértelmű többség a parlamentben.
Olivier Garnier, a Francia Nemzeti Bank statisztikai főigazgatója szerint még túl korai lenne megítélni a politikai patthelyzet gazdasági hatásait, miközben a párizsi olimpiai játékok pozitív hatást gyakorolhatnak a kiegyenlítés érdekében.
„A politikai bizonytalanságnak a hatásai inkább a harmadik negyedévben mutatkoznának, miközben az olimpia esetleges átmeneti, pozitív hatásai szintén a harmadik negyedévben jelentkeznének" - mondta az újságíróknak.
A költségvetési szavazásig meg kellene oldani
A Francia Nemzeti Bank elnöke, François Villeroy de Galhau csütörtökön reményét fejezte ki, hogy a jelenlegi francia politikai patthelyzet szeptemberre megoldódik, amikor az euróövezet második legnagyobb gazdaságának parlamentjének szavaznia kell az ország költségvetéséről — jelentette a Reuters.
„Bármi is legyen (a parlament kormányzati) választása, csökkentenünk kell a hiányt” - mondta Villeroy a franceinfo-nak, hozzátéve, hogy a francia gazdaság jól ellenáll, miközben továbbra is törékeny marad.