A Politico cikkében arról ír, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök nagyszabású politikai ajándékkal készül szolgálni újraválasztásért küzdő legjobb barátjának. A portál úgy fogalmaz, hogy Orbán kitalált egy módszert arra, hogy Trump - ha novemberben sikeresen bejut a Fehér Házba egy második ciklusra - kibújhasson az 50 milliárd dolláros kölcsön alól, amelyet az Egyesült Államok, az Európai Unió és a G7-ek vezetői ajánlottak fel Ukrajnának.
Az amerikai választáshoz kötött szabályok
A magyar költségvetés elfogadása után a kormány ugyanis újabb dolgot kötött az amerikai választásokhoz: Magyarország a választásokig nem hajlandó hozzájárulni azon szabályok módosításához, amelyek lehetővé tennék, hogy Washington jelentős szerepet játsszon a hitelben.
A kölcsönt teljes egészében abból a befolyt összegből fizetnék, amelyet a Putyin 2022 februári ukrajnai inváziója után nyugati országokon átívelő, több mint 250 milliárd dollárnyi orosz vagyonból keletkezett, és amelyet a nyugati országokban lefoglaltak.
Az Egyesült Államok ennek végrehajtásához ragaszkodik ahhoz, hogy az EU legalább 36 hónapra meghosszabbítsa a szankciókat. A jelenlegi szabályok szerint az uniós szankciókat hathavonta kell megújítani, ami növeli annak a valószínűségét, hogy egy ország feloldja az eszközök befagyasztását - ami arra kényszerítené a nemzeti kormányokat, hogy az adófizetők pénzéből fizessék vissza a kölcsönt.
Míg minden más vezető támogatja a szankciók meghosszabbítását 36 hónapra, ahogyan azt az Egyesült Államok kérte, Orbán Viktor elutasítja. Az EU saját szabályai szerint mind a 27 tagállamnak jóvá kell hagynia a szankciós szabályok bármilyen módosítását, így a magyar vétó komoly akadályt jelenthet.
Magyarországnak is drágább lesz így
A portálnak névtelenül nyilatkozó uniós diplomata úgy fogalmazott, ha nem sikerül megoldani a szankciók meghosszabbítását – és így az amerikai közreműködést – az a teljes Európai Uniónak, közte Magyarországnak is több pénzbe fog kerülni majd.
Egy másik diplomata szerint ez azonban nem számít, mert „Magyarországot nem érdekli, ha Európának többet kell fizetnie. Csak segíteni akarnak Trumpnak”.
Így is megkerülhetik a magyar kormányt
Miközben Orbán Viktor azzal fenyegetőzik, hogy élni fog vétójogával, az Egyesült Államok jelezte, hogy fontolóra veszi a hitelben való részvételt - bár lényegesen alacsonyabb összeggel - még akkor is, ha az EU nem tudja meghosszabbítani a szankciós időszakot.
Az egyik lehetőség szerint Washington 5 milliárd dollárral járulna hozzá, ami nagyjából megegyezik a belföldön birtokolt orosz eszközök összegével - és még mindig Európa állná a számla oroszlánrészét.