Bár a részben a Fidesz által alakított új EP-képviselőcsoport, a Patrióták Európáért semmilyen vezetői posztot nem tölthet be az új parlamentben a centrista pártok blokádja miatt, ez korántsem jelenti azt, hogy súlytalan szereplő lesz a következő években. Sőt, befolyása középtávon egyre növekedhet.
Kihívás Meloninak
Mujitaba Rahman, az Eurasian Group nevű tanácsadó cég egyik európai vezetője a Politicón megjelent cikkében azt állítja: Orbán Viktor valójában nincs annyira izolálva, mint gondolnánk, és már az „figyelemre méltó eredmény”, hogy „képes volt az európai szélsőjobboldalt újjászervezni saját és pártja, a Fidesz imázsa körül”, amely az Európai Néppárt 2019-es elhagyása után egy ideig a „politikai pusztaságba” kényszerült (a kizárást/kilépést követően a fideszes EP-képviselők frakció nélkül maradtak).
Szerinte Orbán Viktor frakcióbeli szövetségesei osztják a magyar kormányfő stratégiai célját, a nemzetállamok Európájának létrehozását.
Sőt, az EU-n belüli „szélsőjobboldali csoportok most minden korábbinál jobban felsorakoznak ezen vízió mögé, és közvetlen kihívást jelentenek" az olasz miniszterelnök Giorgia Meloni által képviselt "pragmatistább populizmusnak”.
Meloni és az általa vezetett Olaszország Fivérei – tesszük hozzá – 5-10 éve még szalonképtelennek számított az uniós mainstream pártok számára. Az elmúlt években – párhuzamosan azzal, hogy Meloni miniszterelnök lett és elkezdett a centrum felé húzni – azonban enyhült, mostanra pedig nagyrészt eltűnt a karantén. (Erről itt írtunk részletesen.)
Ezt jelzi, hogy az olasz kormányfő által (is) dominált Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) – szemben a Patriótákkal – számos pozíciót kaptak az új EP-ben: három és tíz alelnöki poszt jutott nekik a szakbizottságokban, valamint az EP két alelnökét is ők delegálhatják.
Az ECR jelenleg a jobboldali radikálisok és a centrum közötti területet foglalja el, nyitva hagyva a kapuit mindkettő felé, és egyfajta hídszerepet tölt be közöttük.
Bár a Patriótáknak egyelőre csak korlátozott befolyásuk lesz az EU jogalkotási procedúrájára, méretük miatt – övék a harmadik legnagyobb frakció – több pénz jár nekik, és láthatóak lesznek a parlamenti munka során.
Azt pedig, hogy középtávon kihívást jelenthetnek a Meloni-féle „harmadik utas konstruktív populizmusnak”, az is jelzi, hogy az ECR – írja Rahman – kezd teret veszíteni: nem az övék lett a harmadik legnagyobb képviselőcsoport, a spanyol Vox például a Meloni-párthoz fűződő szoros kapcsolata ellenére is „átigazolt” a Patriótákhoz.
Meginoghat az EU egysége?
Ezzel párhuzamosan idővel az EU végső döntéseket meghozó intézményében, az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsban is nőhet a Patrióták közvetett befolyása. Bár ott jelenleg csak Orbán Viktor képviseli őket, közvetetten már most is további két ország, Hollandia és Olaszország kormányán keresztül is érvényesíthetik befolyásukat (konkrétan a holland Szabadságpárt és az olasz Liga révén).
Ráadásul a szintén a Patriótákhoz tartozó osztrák Szabadságpárt, valamint a cseh Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) vezeti a közvélemény-kutatásokat hazájában, így nagy eséllyel kormányra kerülhet az idén szeptemberi, illetve jövő őszi választásokon.
Ez tovább növelheti a Patrióták erejét, ami – véli Mujitaba Rahman – akár alá is áshatja az EU egységét az olyan kulcsterületeken, mint a költségvetés-, a bővítés- és a külpolitika, különösen ami az Ukrajnához fűződő uniós viszonyt illeti.
Ez a veszély pedig tovább fog növekedni, amennyiben Donald Trump megnyeri majd a novemberi elnökválasztást a tengerentúlon.
A Fidesz EP-n belüli helyzetéről, valamint hazai és külföldi kilátásairól is kérdeztük a Klasszis Klubban nemrég Horn Gábort, a Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökét. A beszélgetést itt tekinthetik meg: