Donald Trump relatív simán nyerte az amerikai elnökválasztást: az amerikai ABC News magyar idő szerint szerda esti összesítése szerint a republikánus elnökjelöltnek 294 elektori szavazata van jelenleg – a győzelemhez minimum 270-re van szükség. Kamala Harris demokratapárti jelölt 223 elektori szavazatnál tart.
Trumpra a jelenlegi összesítés szerint 71,8 millió amerikai szavazott, Harrisra 66,9 millió. Az úgynevezett csatatérállamokban, amelyekben a választás gyakorlatilag eldőlt, Trump képes volt nyerni, vagy nyerésre áll. Jelentős republikánus többség lesz a Szenátusban és a Képviselőházban is.
De mi áll Trump nagyarányú győzelme mögött? Az egyik legnagyobb osztrák napilap, a Die Presse elemzése az alábbi öt okot azonosította:
1. Vágy a változásra
Az Egyesült Államokban hónapok óta változáspárti hangulat uralkodik. A népesség túlnyomó többsége elégedetlen azzal, amilyen irányba halad az ország, a pandémia és az infláció következményeinek megvan a politikai ára – nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Európában is. Joe Biden elnöknek szörnyű népszerűségi mutatói voltak, alelnökének, Kamala Harrisnak pedig nem sikerült „leválnia“ róla.
2. A gazdaság állapota
Bár a világ irigykedik az amerikai gazdasági növekedésre, ami idén csaknem 3 százalék lehet, az amerikaiak többsége nem érzi úgy, hogy ebből profitál. Ehelyett azt érzi, hogy emelkedtek a megélhetési költségei. Ezt a szupermarketekben éppúgy tapasztalják, mint a benzinkutakon.
3. A migráció
A bevándorlás a választás egyik fő témája volt. Bár a Biden-kormányzatnak végül sikerült némileg gátat szabnia az illegális migrációnak, Harris pedig szigort ígért ebben a tekintetben, a választók többsége a trumpi retorikának hitt. A republikánus jelölt az illegális migránsok tömeges deportálása mellett szigorú határvédelmet is ígért, miközben a bevándorlókat tette felelőssé a bűnözés emelkedéséért. 2023-ban több mint kétmillió migráns áramlott be az amerikai határon, ami új rekordot jelent.
4. A Harris-hype kifulladása
Amikor a mentális leépülés jeleit mutató Joe Biden saját családja és pártja nyomására júliusban bejelentette visszalépését az elnökjelöltségtől, nagy volt a megkönnyebbülés a demokratapárti oldalon. Kamala Harris meglepően gyorsan maga mögé állította a pártot – a vezetői képességeit illető kétségek elillantak, és egy ideig repítette őt az eufória.
Ez azonban az idő múltával kezdett szertefoszlani: az interjúk során Harris sokszor kitért a konkrét kérdések elől és nem dolgozott ki saját víziót az ország számára, írja a Die Presse. A végén a nőket próbálta megcélozni a kampányban, miközben Trump a férfiakra koncentrált, és az afroamerikaiak, valamint a latinók körében is jelentősen növelte a támogatottságát.
5. A Trump-faktor
Bár Donald Trump nem fogta vissza magát, és sértésekkel, szidalmakkal is előrukkolt kampányában, gyakran pedig szétszórtnak tűnt, nagyrészt vidéki térségekben, kisvárosokban élő hívei kitartottak mellette. Trump a társadalom politikai polarizáltságából még profitált is, sőt, gyakorlatilag abból él. Minél nagyobb feltűnést vagy botrányt keltett, annál inkább összezártak mögötte támogatói. Akik az egykori tv-show moderátort szórakoztató karaktere miatt is becsülik – Trump nem tesz lakatot a szájára, fittyet hány a politikai korrektségre, és tabukat döntöget.