4p

A közel-keleti válság eszkalációját tartja a világgazdasági kilátásokat terhelő legnagyobb kockázatnak a globális üzleti szektor az egyik legtekintélyesebb pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics csütörtökön Londonban ismertetett friss globális befektetői felmérése szerint.

A ház világszerte 166 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár. A vizsgálat szerint a globális üzleti szektor vállalatainak 59 százaléka - a felmérés résztvevőinek legnagyobb egyedi csoportja - a geopolitikai feszültségeket tekinti a következő két év legjelentősebb világgazdasági kockázatának.

Az Oxford Economics kiemeli, hogy az így vélekedő üzleti vállalkozások aránya 14 százalékponttal emelkedett a három hónappal ezelőtt elvégzett hasonló globális vizsgálathoz képest.

A csütörtökön bemutatott új felmérés szerint az átlagon belül szintén 60 százalék körüli azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek nagyon komoly világgazdasági kockázatnak tartják a közel-keleti válság fejleményeit. A fő geopolitikai kockázati tényezők közül ezt jelölték meg a legnagyobb arányban a megkérdezett vállalatok.

Gyerekek a kiégett sátrak között a Gázai övezet középső részén fekvő Deir al-Balah város Al-Aksza Mártírjai Kórházának területén lévő, óvóhelyként használt területen egy izraeli légicsapás után 2024. október 14-én
Gyerekek a kiégett sátrak között a Gázai övezet középső részén fekvő Deir al-Balah város Al-Aksza Mártírjai Kórházának területén lévő, óvóhelyként használt területen egy izraeli légicsapás után 2024. október 14-én
Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber

 

Csökkent, de még mindig 40 százalék azoknak a cégeknek az aránya, amelyek a NATO és Oroszország viszonyát is a jelentős világgazdasági kockázatok közé sorolták.

Az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje, Donald Trump újbóli megválasztását a felmérésbe bevont vállalatok 20 százaléka - a második legnagyobb egyedi csoport - említette a legjelentősebbnek tartott globális gazdasági kockázati tényezők között. A demokrata párti jelölt, Kamala Harris jelenlegi alelnök győzelmét az Oxford Economics új vizsgálata szerint ugyanakkor a globális vállalati szektor cégeinek alig 2 százaléka sorolja a legkomolyabb világgazdasági kockázatok közé.

Az elemzőműhely felméréséből kiderül az is, hogy középtávon, vagyis a következő öt évre szintén a geopolitikai feszültségeket tartja a legnagyobb világgazdasági kockázatnak a globális üzleti szektor: a vizsgálatba bevont cégek 72 százaléka tekinti ebben az időtávlatban is a világgazdaságot terhelő elsődleges kockázati tényezők egyikének a geopolitikai léptékű ellentéteket. Az üzleti hangulat ugyanakkor ellenállóképesnek bizonyult a közel-keleti válsággal kapcsolatos növekvő aggályokkal szemben.

Az Oxford Economics friss felmérésébe bevont cégek és befektetési intézmények 40 százaléka számolt be arról, hogy valamelyest derűlátóbban ítéli meg a világgazdaság növekedési kilátásait, mint az előző felmérés idején. A válaszadók 33 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a korábbi vizsgálathoz képest valamivel gyengébbnek látja a következő két év globális növekedési pályáját. A felmérésbe bevont vállalatok 2024-re szóló globális növekedési prognózisainak középértéke jelenleg 2,3 százalék, ugyanannyi, mint az előző vizsgálat idején.

A várakozások megoszlását mutató grafikonos kimutatás alapján a válaszadók legnagyobb csoportja - hozzávetőleg 50 százalékuk - 2-3 százalék közötti világgazdasági növekedésre számít az idén.

A globális üzleti szektor cégei egynyolcadosra taksálják annak az esélyét, hogy a világgazdaság jövőre recesszióba kerül, és átlagosan mindössze 1/60-os kockázatot látnak egy olyan mélységű globális recesszióra, amilyen a 2008-2009-es globális pénzügyi válság idején kialakult - áll az Oxford Economics csütörtökön bemutatott felmérésében. Más nagy elemzőházak is viszonylagos derűlátással ítélik meg a rövid távú globális növekedési kilátásokat.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő Londonban bemutatott minapi negyedéves világgazdasági prognózisa szerint 2024 egészében a világgazdasági szintű hazai össztermék (GDP) 2,7 százalékos növekedésére lehet számítani. A Fitch előző, júniusban kiadott előrejelzésében 2,6, még eggyel korábbi, márciusban ismertetett negyedéves prognózisában 2,4 százalékos átlagos világgazdasági reálnövekedés szerepelt az idei évre, vagyis a ház fél év alatt jelentősen, 0,3 százalékponttal emelte 2024-e szóló globális növekedési várakozását. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az év végéig leszállítja az EU azt 2 millió lőszert, amit Zelenszkij kért
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 18:32
Az uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Nemzetközi Betelt a pohár az orvosoknál, alkotmánybírósághoz fordulnak Szlovéniában
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:43
Alkotmánybírósághoz fordulnak az orvosok Szlovéniában az egészségügyi törvény módosítása miatt – jelentette be csütörtökön a szlovéniai orvosok és fogorvosok szakszervezete (Fides).
Nemzetközi Orbán Viktor egy dologról hallgatott, miközben szidta az ICC-t, és dicsérte Netanjahut
Wéber Balázs | 2025. április 3. 15:29
Orbán Viktor közös sajtótájékoztatójukon sok sikert kívánt Benjámin Netanjahunak az „önvédelemhez való jog” érvényesítéséhez, teljes mellszéleséggel kiállt Izrael mellett, és bejelentette Magyarország kilépését az izraeli kormányfő ellen elfogatóparancsot kiadó Nemzetközi Büntetőbíróságból. Netanjahu nagyon megdicsérte a magyar miniszterelnököt. A háború gázai áldozatairól nem esett szó, kérdezni nem lehetett.
Nemzetközi Új tárgyalások jönnek az EU és Kína között
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:21
Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat – közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium.
Nemzetközi Svájci lap: ezért jöhet éppen Magyarországra Netanjahu
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:33
A Neue Zürcher Zeitung szerint a látogatással az izraeli kormányfő azt demonstrálhatja, hogy Európában ignorálják a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) letartóztatási parancsát.
Nemzetközi Valamit nagyot elnézett Donald Trump – megvámolt pingvinek miatt hüledeznek az ausztrálok
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:54
A lakatlan szigeteken élő pingvineknek is rossz hírt hozott Trump.
Nemzetközi Trump és Mao – az amerikai és a kínai állam megrendítése
Káncz Csaba | 2025. április 3. 09:33
Trump forradalmának ugyanaz a célja, mint annak idején Maóé volt: felszámolni a létező államot és annak intézményeit. A Trumpot körülvevő személyi kultusz is végzetesen emlékeztet Maóra. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Orbán Viktor is szólt az érdekében: megúszta a nemzetközi elfogatóparancsot Milorad Dodik
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:14
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke ellen nem adta ki az elfogatóparancsot az Interpol.
Nemzetközi Az éj leple alatt érkezett meg Magyarországra az ellentmondásos miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:20
Az elfogatóparanccsal üldözött izraeli miniszterelnök Magyarországon van.
Nemzetközi Az orosz fegyverexport a padlón, de mi lesz az amerikaival?
Litván Dániel | 2025. április 3. 05:42
2024-ben már az utolsókat rúgta az egykor virágzó orosz fegyverexport, az amerikai viszont fürdött a pénzben és a megrendelésekben. De ez most már mindig így is lesz? Voltak viszont európai országok is, ahol hatalmasat nőttek az eladások. Mi a helyzet Kínával, és mit hozhat a jövő a mostani trendek alapján?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG