„Az amerikai döntés önmagában természetesen nem jelenti azt, hogy Ukrajna ezek után már biztosan megnyerné a háborút. Ugyanakkor az ukrán katonai összeomlás veszélyét biztosan elhárítja, így a gyors orosz győzelem esélyét is zárójelbe teszi” – írja Rácz András Facebook-posztjában.
Szerinte az új amerikai szállítmányok segítségével Ukrajna valószínűleg képes lesz stabilizálni a frontvonalakat és feltartóztatni az orosz előrenyomulást. „Az ugyanakkor még nagyon messze van, hogy Ukrajna érdemi támadó műveleteket tudjon indítani, bármit is mond erről néha Zelenszkij elnök”, vélekedett.
Emlékeztetett: mivel a mostani törvény nem azonos azzal, mint amit a Szenátus februárban elfogadott, ezért ott újra kell szavazni róla. Erre még ezen a héten (sajtóinformációk szerint akár már kedden) sor kerül. „Ha átmegy, márpedig a demokrata többségnek köszönhetően várhatóan átmegy, akkor már csak Biden elnöknek kell aláírnia, ami szintén gyorsan meg fog történni” – véli az Oroszország-szakértő.
Szerinte az Egyesült Államok már hónapokkal korábban igen jelentős mennyiségű fegyvert, főképp tüzérségi lőszert és légvédelmi rakétát szállított az európai szövetségesek területére azzal a céllal, hogy ha meglesz a politikai jóváhagyás, akkor a lehető leghamarabb meg tudjanak indulni a szállítások Ukrajnába.
Ennek köszönhetően azok „szó szerint a törvény jogerőre emelkedésének másnapján megindulhatnak”, vélekedett.
Rácz András szerint az amerikai döntés, amelyről már tavaly október óta zajlott a vita, várhatóan a többi szövetséges országra is erős pull-hatást fog gyakorolni, tehát ezek az államok is újabb jelentős összegekkel támogathatják majd Ukrajnát.
A szakértő kitért arra is, hogy az amerikai támogatási csomagban szerepel a „nagy hatótávolságúként” jellemzett ATACMS rakéta is. Ukrajna a körülbelül 160 kilométeres lőtávolságú, kazettás robbanófejjel rendelkező változatot már megkapta, ezért a „nagy hatótávolságú” kifejezés egy erősebb változatot takarhat. A hatótávolságban soron következő verzió vagy a 300 kilométer lőtávolságú, szintén kazettás töltetű rakéta, vagy a mintegy 260 kilométer lőtávolságú, repesz-romboló változat.
Ezekkel a fegyverekkel a korábbinál jóval nagyobb mélységben lehet elérni a megszállt területeken az orosz támaszpontokat, raktárakat, vezetési pontokat és egyéb célokat, emeli ki.
Ami az orosz válaszlépéseket illeti, Moszkva várhatóan fokozza majd a támadásokat Ukrajna polgári infrastruktúrája, elsősorban az energetikai rendszere ellen. Emögött "a stratégiai megfontolás az lehet, hogy elegendően nagy károkat okozzanak ahhoz, hogy akkor is tárgyalóasztalhoz tudják kényszeríteni Ukrajnát egyszerűen a lakosság életfeltételeinek ellehetetlenítésével, ha a fronton nem is tudnak esetleg már jelentősebb, hadászati léptékű eredményt elérni” – írja Rácz András.
Összeségében úgy véli: a medve bőrére inni még korai volna, de a kongresszusi döntésnek most lehet örülni.