6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár Harris küszködik a kulcsfontosságú ingadozó szövetségi államokban, országosan stabilan vezet mintegy három százalékkal. Úgy tűnik, hogy mindenki, akit érdekel a politika, már döntött, és úgy tűnik, hogy semmi sem képes megingatni őket. Káncz Csaba jegyzete.

Sok szakértő azt állítja, hogy a 2024-es választás lesz a legfontosabb az 1860-as amerikai elnökválasztás óta. A tét nem csupán az amerikai demokrácia, hanem vitathatatlanul a második világháború utáni nemzetközi rend jövője is.

Valóban, a közel-keleti konfliktustól a Kínával való versengésig, az ukrajnai háborútól a kritikus technológiák előretöréséig a következő elnök szava döntő lesz. A közelgő választás horrorfilm és thriller is egyben, és világunk számára sok múlik a kimenetelén.

Az ingadozó államok kisebbségi szavazói

Az utóbbi hetekben Kamala Harris alelnök az ukrajnai és a közel-keleti háborúkhoz kulturálisan kötődő kulcsfontosságú ingadozó szövetségi államok („swing states”) szavazóinak megnyeréséért küzd. A pennsylvaniai, lengyel származású amerikai szavazók azonban nem fogadják el Harris kampányának érveit, miszerint egy második Trump-elnökség Lengyelország rovására menne, és hogy Trump cserbenhagyná Ukrajnát. Sok pennsylvaniai lengyel-amerikai szavazó inkább a belpolitikai prioritásokra összpontosít, és egyesek szerint Harris könyörgései a szövetségi állam 800 ezer lengyel-amerikai szavazójához szólva nem fognak célt érni.

Magyarországon egyre feszültebben figyelik a fejleményeket
Magyarországon egyre feszültebben figyelik a fejleményeket
Fotó: MTI/EPA

És a pennsylvaniai gondok ezzel nem értek véget. Még a pennsylvaniai ukránok is megosztottak a jelöltekkel kapcsolatban - jelenti a The Washington Post. „Annak ellenére, hogy Trump lenézi Ukrajnát és Putyinnal cimborál, az ukrán közösségen belül még mindig jelentős támogatást élvez”.

Sokan úgy vélik, hogy Trump képes lenne olyan békeszerződést közvetíteni, amely előnyös Ukrajnának és visszatartja a további orosz agressziót.

Eközben Michiganben Harris továbbra is küszködik az arab-amerikai szavazókkal. Az „Arab American PAC”, a michigani arab-amerikai közösség nagy politikai bizottsága arra szólította fel a választókat, hogy mind Harrist, mind Trumpot utasítsák el, azzal érvelve, hogy mindketten „vakon támogatják a szélsőjobboldali szélsőségesek, köztük Benjamin Netanjahu miniszterelnök által vezetett bűnöző izraeli kormányt”.

Na akkor higgadjunk le!

De még mielőtt sokan pánikba esnének Trump esetleges visszajövetelétől, kezdjük az összkép elemzését Eugene Robinsonnal, a Washington Post tapasztalt és díjnyertes rovatvezetőjének tanácsaival. Azt írja: „Vegyünk egy mély lélegzetet, és hagyjuk abba a hiperventillálást. Kamala Harris alelnök továbbra is stabilan vezet az országos felmérésekben, és senki sem tudja megmondani - amíg a szavazatokat meg nem számolják -, hogy mi lesz a végeredmény az ingadozó szövetségi államokban”.

Megint alábecsülik Trumpot?

Ezra Klein ugyanerre a következtetésre jut a The New York Timesban. Rámutat, hogy a közvélemény-kutatások közismerten pontatlanok. „Átlagosan két százalékponttal tévesztik el az eredményt” - mondja Klein. „(...) 2020-ban az országos felmérések 4,5 százalékponttal tévedtek, az egyes szövetségesi állami felmérések pedig akár 5,1 százalékponttal is”.

A közvélemény-kutatások különösen trükkösek Trump esetében.

2016-ban a közvélemény-kutatók masszívan alábecsülték az erejét, és Hillary Clinton biztos győzelmét jósolták. 2020-ban Joe Biden is jócskán megelőzte a volt elnököt a felmérésekben. Trump és Harris jelenleg fej-fej mellett haladnak. A Fox News műsorvezetőinek már ez is ok az örömre, hiszen most már a kedvencük győzelmét várják, főleg, hogy Harris még hetekkel ezelőtt is egyértelműen vezetett.

Sean Hannity műsorvezető (egyben Trump belső bizalmasa) és társai ujjongása azonban korai lehet. Pontosan azért, mert a közvélemény-kutatók a múltban alábecsülték Trumpot, mostanra módosították, sőt talán túl is igazítják algoritmusaikat. Más szavakkal: Nagyon is lehetséges, hogy Trump jelenleg túl jól szerepel a felmérésekben. Ez egyébként az előválasztásokon is így volt, ahol a volt elnök jócskán elmaradt a jósolt eredményektől.

Harris pártolói abból a tényből is meríthetnek reményt, hogy a republikánusok messze elmaradtak a közvélemény-kutatók előrejelzéseitől a félidős választásokon, és hogy a demokraták szinte minden fontos időközi választást megnyertek a maguk javára.

A mostani közvélemény-kutatások tehát nem igazán tanulságosak. „Semmi újat nem tudnak mondani” - mondja Robinson. „Semmit, azon kívül, hogy a verseny teljesen nyitott”.

Feltűnően stabil számok

Az egyetlen feltűnő dolog a közvélemény-kutatásokban a figyelemre méltó következetesség. Klein például megjegyzi, hogy Harrisnek szeptemberben, a vita előtt három százalékpontos előnye volt Trumppal szemben. Aztán jött a Trump számára katasztrofális vita, a Fed 50 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábat, volt egy második merénylet az exelnök ellen, aztán jött az izraeli csapatok libanoni inváziója, majd az alelnöki vita, aztán a Harris számára meglepően kedvező adatok az újonnan létrehozott munkahelyekről, végül pedig a Jack Smith különleges nyomozó jelentése, amely nagyon kedvezőtlen volt Trump számára. „Mindez megtörtént” - mondja Klein. „És Harris még mindig három százalékponttal vezet”.

Más szóval, jelenleg semmi sem mozog érdemben. Úgy tűnik, hogy mindenki, akit érdekel a politika, már döntött, és úgy tűnik, hogy semmi sem képes megingatni őket.

Ezért a kampánystratégák az úgynevezett „alacsony hajlandóságú szavazókra” összpontosítják erőfeszítéseiket, vagyis azokra a szavazókra, akik gondolkodnak azon, hogy elmennek-e szavazni, de még nem biztosak abban, hogy el is mennek.

Trump így fedezte fel a fiatal fekete férfiakat és a spanyolajkúakat. Az ő macsóizmusukra apellál, és reméli, hogy Barack Obamának nem sikerül meggyőznie őket az ellenkezőjéről.

Harris az elmúlt napokban interjú-maratont teljesített. A „60 Minutes”-nek adott hagyományos interjún kívül olyan formátumokra összpontosított, amelyekben úgy véli, hogy el tudja érni az „alacsony hajlandóságú szavazókat”. Ezért jelent meg a nők által kedvelt délutáni tévéműsorban, a „The View”-ban, de Stephen Colbert „Late Night Show”-jában, Howard Stern rádiós beszélgetőműsorában és a „Call Her Daddy” podcastban is, amely elsősorban a fiatal nőket célozza meg.

Majd november 5-én kiderül, hogy mindennek van-e haszna. Addig is, a legjobb, ha Ezra Klein tanácsához tartjuk magunkat: „Ne törődjünk a közvélemény-kutatásokkal - hacsak nem vagyunk profi kampánystratégák vagy szerencsejátékosok”.

Ha már a szerencsejátékosoknál tartunk: a választások kimenetelére való fogadást most legalizálták. Különböző termékek már a piacon vannak. A Financial Times beszámolója szerint az egyes fogadóirodáknál akár 100 millió dollárt is föl lehet tenni a két jelölt egyikére. Ehhez pedig aztán tényleg kell a bátorság.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Aggasztó nyilatkozatot tett az ukrajnai háborúról egy nyugati külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 10:46
Jean-Noël Barrot szerint nincsenek “vörös vonalak”. Francia katonák Ukrajnába küldését sem zárta ki.
Nemzetközi Erdogan joggal tart egy izraeli-iráni háború kitörésétől
Káncz Csaba | 2024. november 24. 10:01
Erdogan regionális külpolitikai lépései nem kizárólag Izraelt célozzák. Irán felbomlása egy Izraellel folytatott háború következményeképpen Ankara szemszögéből nézve veszélyes precedenst teremthetne a saját határain belüli szakadárok számára. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Texasi mezőgazdasági minisztere lehet a Trump-kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 09:16
Korábbi gazdasági tanácsadóját, Brooke L. Rollinst jelöli agrárminiszterévé Donald Trump – az Egyesült Államok leendő elnöke döntését szombaton jelentette be.
Nemzetközi Megkezdődött az elnökválasztás Romániában
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 08:31
Helyi idő szerint vasárnap reggel hét órakor – magyar idő szerint 6-kor – kinyitottak a belföldi szavazóhelyiségek Romániában, ahol az ország 19 millió szavazópolgára államfőt választ a következő ötéves időszakra.
Nemzetközi Mekkora az esélye a román trumpistának a vasárnapi elnökválasztáson?
Bózsó Péter | 2024. november 24. 05:41
Romániában vasárnap tartják az elnökválasztás első fordulóját. A két legtöbb szavazatot kapott jelölt jut tovább a december 8-ai második fordulóba.
Nemzetközi „Egy nap annyira erős vérzésem volt, hogy végigfolyt a lábaimon” – a menstruáció is a kínzás eszköze a belarusz börtönökben
Kovács-Angel Marianna | 2024. november 23. 17:25
A belarusz börtönökben a menstruáció a nők számára a testi fájdalom mellett a hatóságok által alkalmazott megalázás eszközévé is vált. Higiéniai termékek hiányában a foglyok kénytelenek improvizált megoldásokat használni, miközben az őrök gyakran gúnyolódnak rajtuk.
Nemzetközi Káosz Azerbajdzsánban, összeomlás előtt az ENSZ klímatárgyalásai
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 15:04
Az AOSIS – az éghajlatváltozás által potenciálisan legsebezhetőbb kis szigetállamokat képviselő csoport most jelentette be, hogy kivonul az azerbajdzsáni COP29 kulcsfontosságú üléséről.
Nemzetközi Először vett részt Ukrajna a NATO hadgyakorlatán
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:33
Brit vezetéssel tíz észak-európai NATO-tagország tartott közös hadgyakorlatot Lettországban.
Nemzetközi Valami egészen furcsát észleltek Putyin tévébeszédében – videóval
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 13:56
Korábban is voltak furcsa dolgok Putyinnal kapcsolatban, és most is valami olyat lehetett felfedezni rajta, amit egyelőre nem lehet mivel megmagyarázni. 
Nemzetközi „Nem lesz olyan, hogy orosz győzelem”, de nagy orosz vereséget sem akar Trump, mondja a professzor
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 13:09
Szűk mezsgyén kell maradnia Donald Trumpnak hivatalba lépése után az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban. De hogyan érheti el ezeket a célokat? Magyarics Tamás Amerika-szakértő, az ELTE professzor emeritusa erről is beszélt lapunknak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG