A biztonsági erők pénteken már második napja harcoltak, hogy leverjék a Bassár el-Aszad alavita vallási kisebbségéhez tartozó harcosok által indított lázadást Nyugat-Szíriában. A jelentések szerint több tucat ember halt meg, miközben az iszlamista vezetésű kormány eddigi legnagyobb kihívásával néz szembe hatalma megőrzésében — számol be róla a Reuters.
A szíriai hatóságok szerint az Aszad-rezsim maradványai csütörtökön halálos és jól megtervezett támadást indítottak erőik ellen a tengerparti térségben, amely nagyrészt az alavita kisebbség lakóhelye.
A hatóságok nem közöltek halálos áldozatokra vonatkozó adatokat, de a Szíriai Emberi Jogi Megfigyelőközpont szerint több mint 120 ember vesztette életét. A Reuters nem tudta független forrásból megerősíteni ezt az adatot.
Fotó: MTI/EPA
Az erőszak megingatta Ahmed al-Saraa ideiglenes elnök erőfeszítéseit a hatalom megszilárdítására, miközben kormánya azon dolgozik, hogy az Egyesült Államok szankcióit feloldassa, és szembesül más biztonsági kihívásokkal, különösen délnyugaton, ahol Izrael kijelentette, hogy nem engedi Damaszkusznak kormányerők odatelepítését.
A csütörtöki összecsapások főként a Jableh térségére összpontosultak, de a zavargások kiterjedtek más területekre is. Tartúsz és Latakia tengerparti városaiban kijárási tilalmat rendeltek el – közölte az állami hírügynökség, a SANA. Biztonsági erők átfésülési műveleteket indítottak mindkét városban és a közeli hegyekben egy biztonsági forrás szerint. A lakosságot arra kérték, hogy maradjanak otthonaikban.
Az alaviták elégedetlenek
Alavita aktivisták szerint közösségüket Aszad bukása óta erőszakos támadások érik, különösen Homsz és Latakia vidéki térségeiben.
Bár Saraa ígéretet tett arra, hogy befogadó módon irányítja Szíriát, eddig nem jelentettek be találkozókat közte és az alavita vezetők között, szemben más kisebbségi csoportokkal, például a kurdokkal, keresztényekkel és drúzokkal.
Az Aszad-féle kormányzat nagymértékben támaszkodott az alavitákra a biztonsági apparátus és az állami bürokrácia kiépítésében. Az iszlamista vezetésű hatóságok ezt az államapparátust át akarják alakítani, többek között tömeges elbocsátásokkal.
Bár Saraa az ország szunnita többségű területeinek nagy részét Damaszkusz irányítása alá vonta, továbbra is vannak jelentős régiók, amelyek nem állnak az uralma alatt, például a kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők által ellenőrzött északkeleti és keleti területek.
Az alavita vallási vezetőket tömörítő Alavita Iszlám Tanács közleményében a kormányt tette felelőssé az erőszakért. Azt állították, hogy „katonai konvojokat küldtek a tengerparti régióba azzal az ürüggyel, hogy 'rezsimmaradványokat' üldöznek, valójában azonban a céljuk a szíriaiak megfélemlítése és megölése”.
A Tanács azt követelte, hogy a térség kerüljön ENSZ-védelem alá.
Szaúd-Arábia, amely diplomáciai támogatást nyújt Sharaa kormányának, elítélte a „törvényen kívüli csoportok által elkövetett bűncselekményeket” és a biztonsági erők elleni támadásokat Szíriában. A rijádi vezetés kijelentette, hogy „Szíria kormánya mellett áll” az ország biztonságának és békéjének megőrzésében.