Szlovákiában idén 24 párt és koalíció méretteti meg magát. A szavazók mindössze egyetlen párt listáját dobhatják be az urnába, amelyen legfeljebb két jelölt nevét karikázhatják be. Azon pártok delegálhatnak képviselőket az EP-be, amelyeknek sikerül megugrania az ötszázalékos választási küszöböt. Összesen 15 mandátumot osztanak ki közöttük a választási eredménytől függően, vagyis eggyel többet, mint 2019-ben - írja az Új Szó.
Szlovákiának jelenleg 14 európai parlamenti képviselője van, ők 2019-ben 6 párt színeiben jutottak be az EP-be. Öt évvel ezelőtt az akkor parlamenten kívüli - jelenleg a parlamenti ellenzék részét alkotó - liberális Progresszív Szlovákia (PS) párt koalíciója szerezte meg a legtöbb mandátumot, szám szerint négyet, a második helyen pedig Robert Fico pártja, az Irány (Smer-SD) végzett, három mandátumot szerezve – közölte az MTI.
Az EP-választásokon való szavazói részvétel Szlovákiában hagyományosan alacsonynak számít. A részvételi arány 2019-ben 22,7 százalékos volt, ami ugyan rekordnak számított a szlovákiai EP-választások történetében, az EU tagállamok között mégis a legalacsonyabb volt. Korábban nyilvánosságra hozott felmérések és elemzői vélemények szerint a mostani EP-választáson ugyan nem kiemelkedően magas, de közvéleménykutatások szerint 40 százalék körüli azoknak a válaszadóknak az aránya, akik azt jelezték: biztosan részt vesznek a voksoláson.
Bár a szlovákiai szavazáson leadott voksok összesítését várhatóan már néhány órával az este tízkor esedékes urnazárás után befejezik, a voksolás eredményeit csak vasárnap este 11 óra után teszik közzé, akkor, amikor az összes uniós tagországban is lezárult a szavazás. Ekkor azonban azonnal a hivatalos szlovákiai végeredményeket közlik. A hatályos szlovák szabályozás szerint csütörtökön kampánycsend lépett életbe, amely a voksolás befejezéséig tart, ennek értelmében addig sem részvételi eredményeket, sem exit poll felméréseket nem lehet nyilvánosságra hozni.
A PS kaphatja idén a legtöbb mandátumot
Az NMS Global szlovákiai közvélemény-kutató május végi – június elejei felmérése alapján a Progresszív Szlovákia párt vezet 23,2 százalékkal, épphogy megelőzve Robert Fico miniszterelnök baloldali Smer pártját, amely 22,1 százalékon áll. Őket követi a Hlas 11,9 százalékkal és a Republika 11 százalékkal. Rajtuk kívül bejut még a SaS 6,4 százalékkal és a KDH 5 százalékkal. A Magyar Szövetség nem jut be.
Ezek alapján a következő mandátum megoszlást valószínűsíti: