Ildar Dadin orosz ellenzéki aktivista életét, bebörtönzésének drámai körülményeit és halálát mutatta be a Meduza.
Dadin 2011-ben kezdett el tüntetésekre járni Oroszországban, miután a parlamenti választások után elterjedt, hogy az Egységes Oroszország párt – Vlagyimir Putyin orosz elnök pártja – választási csalást követhetett el. Dadin személyesen akarta megtapasztalni, megérteni, hogy mi történik az ország politikai életében. 2012-ben volt először választási megfigyelő, ezt később 13 alkalommal alkalommal ismételte meg. Dadin azt vallotta, hogy „minden állampolgárnak részt kell vennie az ország életében,” és nem lehet „közönyös lakosság.”
2014-ben Oroszországban elfogadtak egy olyan törvényt, amely bűncselekménnyé nyilvánította a nyilvános demonstrációkra vonatkozó szabályok ismételt megsértését. Dadin volt az első, akit ezen törvény alapján bíróság elé állítottak, miután három alkalommal is részt vett kormányellenes tüntetéseken. A jogszabály később „Dadin-törvény” néven vált ismertté.
Dadin 2015 februárjában kijelentette a bíróság előtt: „Úgy gondolom, hogy nem követtem el bűncselekményt. Minden tevékenységem békés és erőszakmentes volt.”
2015 decemberében Dadint három év börtönbüntetésre ítélték, amit később 2,5 évre csökkentettek. Emberi jogi aktivisták és jogászok alkotmányellenesnek nevezték a bebörtönzését lehetővé tévő törvényt, még az Oroszországi Emberi Jogi Tanács is annak eltörlését szorgalmazta. Dadin börtönbüntetését Segezha városában kezdte meg, ahol súlyos bántalmazás áldozta lett.
Egy 2016 novemberében írt levélben feleségének beszámolt arról, hogy „többször megvertek, órákon át lógattak a bilincseimnél fogva, és megerőszakolással fenyegettek.” A levél nyilvánosságra kerülése után áthelyezték egy másik börtönbe.
2017 februárjában az orosz Legfelsőbb Bíróság felülbírálta Dadin ítéletét, és elrendelte szabadon bocsátását, egy moszkvai bíróság pedig több mint 2,2 millió rubel (körülbelül 8,2 milli forint) kártérítést ítélt meg számára. Dadin a szabadulása után folytatta ellenzéki tevékenységét, újra tüntetéseken vett részt, például Alexej Navalnij támogatására szervezett megmozdulásokon.
Az erőszakmentes ellenállás híveként ismert Dadin életében alapvető fordulatot hozott Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója. Úgy látta, hogy a békés tiltakozás értelmetlen Putyin rezsimje ellen, ezért 2023 elején csatlakozott az ukrán hadsereg szibériai zászlóaljához, amely orosz állampolgárokból állt. Bár Gandhi nevét vette fel, Dadin úgy érezte, fegyvert kell ragadnia az orosz rezsim bűncselekményei ellen. „Az utolsó eszköz a gyilkosok megállítására az, hogy megöljük őket” – mondta egy 2023 augusztusi interjúban.
2023. október 5-én Dadin az ukrajnai Harkiv régióban vesztette életét, miután orosz tüzérségi tűzbe került. Halálhírét Ksenia Larina újságíró jelentette be először, és később katonatársai is megerősítették. Dadin 42 éves volt.