Donald Trump kormányzata „aktívan vizsgálja” a habeas corpus (azaz a fogvatartás elleni bírósági fellebbezés jogának) felfüggesztését – jelentette ki az amerikai elnök egyik legfőbb tanácsadója. A BBC beszámolója szerint Stephen Miller, a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese pénteken újságíróknak azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Államok alkotmánya lehetővé teszi a jogszerűség felfüggesztését „lázadás vagy invázió” idején.
A habeas corpus lehetővé teszi, hogy egy személyt bíróság elé állítsanak abból a célból, hogy a bíró dönthessen a fogvatartásának jogszerűségéről.
Megjegyzései akkor hangzottak el, amikor a bírák megpróbálták megtámadni a Trump-adminisztráció által a közelmúltban foganatosított őrizetbe vételeket, amelyek célja az illegális bevándorlás elleni küzdelem, valamint a másként gondolkodó külföldi diákok kiutasítása volt.
Több polgári per is folyamatban van a Trump-adminisztráció által a dokumentumok nélküli migránsok habeaus corpus alapján történő kitoloncolása ellen. Legutóbb egy szövetségi bíró rendelte el egy török egyetemista szabadon bocsátását, akit hat hétig fogva tartottak, miután egy Izraelt kritizáló cikket írt. Múlt héten pedig egy másik bíró elrendelte a palesztinok melletti kiállása miatt őrizetbe vett Columbia Egyetemi hallgató szabadon bocsátását egy habeas corpus alapon benyújtott petíció után.
Fotó: AFP
Miller a habeas corpust „kiváltságnak” nevezte, és azt mondta, hogy a Kongresszus már elfogadott egy törvényt, amely megfosztja a bíróságokat a bevándorlási ügyekben való joghatóságuktól.
Jogi szakértők ugyanakkor megkérdőjelezték az amerikai törvények értelmezésének hitelességét.
Trump egyik legfontosabb kampányígérete az volt, hogy több millió bevándorlót kitoloncol az Egyesült Államokból, és adminisztrációja a Fehér Házba való visszatérése óta különböző eszközöket keresett a kitoloncolások felgyorsítására. Márciusban egy szövetségi bírói végzés megakadályozta a Trump-adminisztrációt abban, hogy egy évszázados háborús törvényre hivatkozva több mint 200 venezuelai kitoloncolását igazolja, a repülőjáratok ellenére.
A kitoloncolások azonban elmaradtak az őrizetbe vételekétől – egy személyt pedig tévesen kitoloncoltak. A CNN meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Trump személyesen is részt vett a habeas corpus felfüggesztéséről szóló megbeszéléseken. Állítólag az amerikai elnök maga nem említette a habeas corpus felfüggesztését, de azt mondta, hogy lépéseket tesz a kitoloncolással kapcsolatos intézkedései elleni tiltó intézkedések elleni küzdelem érdekében.
Az Egyesült Államok történelme során ezt a jogot négyszer függesztették fel: Abraham Lincoln amerikai polgárháborúja alatt, Hawaiin Pearl Harbour 1941-es japán bombázását követően, a Fülöp-szigeteken az amerikai megszállás alatt 1905-ben, valamint a fehér felsőbbrendűséget hirdető Ku Klux Klan csoport tevékenysége elleni harc során a 19. században.
Az nem világos, hogy Trump megpróbálja-e felfüggeszteni a habeas corpust a Kongresszus jóváhagyása nélkül – veti fel a BBC.