5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hétvégi amerikai bombázás igazi áldozata az az elképzelés, hogy a globális biztonság erő alkalmazása nélkül is kezelhető. Trump világossá tette: aki tétovázik, az célpont, aki pedig átlépi a nukleáris határt, az már immunis. Káncz Csaba jegyzete.

Gyorsan, keményen és veszteségek nélkül csapj le, kényszerítsd az ellenséget megadásra, majd arasd le a babérokat: Trump elnök gyors győzelmet akar Iránban. Eddig Izrael harcolt a teheráni vezetés ellen, de vasárnap óta ez Trump háborúja. Ez a konfliktus meg fogja változtatni a Közel-Keletet – de valószínűleg másképp, mint ahogy azt az amerikai elnök szeretné.

Trump délibábot kerget

Az amerikai elnök biztonságos és egyértelmű győzelmet remél az Iszlám Köztársaság felett. Ez azonban minden bizonnyal csak egy délibáb: az iráni atomprogramot nem lehet egyetlen amerikai bombázó-csapással megsemmisíteni. Ráadásul maguk az irániak szerint is fontos nukleáris anyagokat vittek biztonságba a támadás előtti napokban. Trumpnak most attól kell tartania, hogy Irán vagy a jemeni húszik megtorló csapásokban amerikai katonákat ölnek meg; az Egyesült Államoknak pedig akkor újra támadnia kellene, és még mélyebben belekeveredne a konfliktusba.

Az iránihoz hasonló agresszív és fanatikus rezsimekkel nehéz megbirkózni.

De Izrael és az Egyesült Államok nem tudja egyszerűen lebombázni Iránt. Még ha a légicsapások el is pusztítják az iráni nukleáris létesítményeket, az iráni szakértelem nem fog eltűnni.

Még ha az iráni teokrácia meg is bukik, az új teheráni vezetés nem lesz automatikusan a Nyugat barátja.

Trump most megtette, amit Netanjahu kért
Trump most megtette, amit Netanjahu kért
Fotó: Az izraeli kormány sajtószolgálata

Teherán új következtetései

Az iráni rezsim valószínűleg inkább arra a következtetésre jut, hogy hatékonyabban meg tudják védeni magukat egy atombombával, mint az Egyesült Államok által többször megtorpedózott szerződésekkel. Irán 2015-ben alávetette magát egy nemzetközi nukleáris megállapodásnak (JCPOA), amelyet Trump aztán egyoldalúan felmondott – most az amerikai elnök arra panaszkodik, hogy már nincsenek hatékony korlátok az iráni atomprogrammal szemben. Múlt héten Trump azt mondta, hogy kéthetes időtartamú esélyt akar adni a diplomáciának – néhány nappal később azonban megtámadta Iránt.

Ha a teheráni vezetés az ilyen szintű etikátlanság és képmutatás miatt értelmetlennek tartja a további tárgyalásokat, az nem lenne meglepő.

Az iráni politikusok feltehetik maguknak a kérdést, hogy Észak-Koreát miért nem támadják meg a nukleáris fegyverkezése és számos rakétakísérlete ellenére, Iránt viszont igen. És ők ezentúl annál inkább megpróbálkozhatnak a bomba megszerzésével.

Ez pedig olyan államokat, mint Szaúd-Arábiát és talán a NATO-tag Törökországot is arra késztetné, hogy az atombombához nyúljanak. Ők eddig elfogadták a térségben fennálló nukleáris egyensúlyhiányt, mivel Izrael az egyetlen atomhatalom a Közel-Keleten – az Egyesült Államokkal való partnerségük miatt. Viszont joggal nem fogadnának el két atomhatalmat a régióban; az eredmény nukleáris fegyverkezési verseny lenne a Közel-Keletet jelentő puskaporos hordóban.

Trump hebehurgya lépései

Semmi nem utal arra, hogy Trump átgondolta volna, milyen következményei lehetnek annak, ha Amerika háborúba megy. Az ukrajnai háborúban tanúsított magatartásának tapasztalatai azt mutatják, hogy inkább előbb, mint utóbb elveszíti az érdeklődését, és más konfliktusokat – vámviták, migrációs politika, Kína – indukál, hogy a támogatóit összetartsa.

Európa pedig túl gyenge ahhoz, hogy ezt ellensúlyozni tudja. Trump ráadásul még az európaiakat is megalázta azzal, hogy az iráni kezdeményezésüket értéktelennek minősítette, és kevesebb mint 48 órával az európai-iráni tárgyalások után beküldte az amerikai bombázókat.

Trump akár holnap is nyithat egy új frontot, ha azt reméli, hogy ez politikai előnyökkel jár a számára. Ezzel szemben a Közel-Keleten élő embereknek még évekig vagy évtizedekig együtt kell élniük az amerikai beavatkozás következményeivel.

Amikor az amerikaiak 2003-ban megszállták Irakot, demokráciát ígértek. Amikor majdnem egy évtizeddel később kivonultak, félmillió holtat és egy polgárháborús, bukott államot hagytak hátra.

Bibi számára sem egyértelmű a lefutás

Még Netanjahu miniszterelnök számára is, aki rábeszélte Trumpot az Irán elleni beavatkozásra, az amerikai katonai csapás Iránban visszafelé sülhet el. Teherán ugyanis minden jel szerint  fokozni fogja az Izrael elleni rakétatámadásait – miközben médiajelentések szerint Izrael már most kifogyóban van az elfogó-rakétákból.

Ráadásul Trump sem megbízható szövetségese Izraelnek. Amikor márciusban amerikai támadásokat rendelt el a jemeni húszik ellen, gyors sikert akart, ahogyan most Irán bombázásával is. De a húszik kitartóan küzdöttek, és az amerikai hadművelet milliárdokba került.

Két hónappal később Trump Netanjahu megkérdezése nélkül tűzszünetet kötött a lázadókkal. Azóta a húszik ismét rakétákat lőnek Izraelre. Trump háborújában senki sincs biztonságban.

Kína a nemzetközi jogot kéri számon

Peking mindenesetre tombol és a központi pártlap így ír szerkesztőségi állásfoglalásában:

„Az amerikai bombák a nemzetközi biztonsági rend alapjaira gyakoroltak hatást. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) felügyelete alatt álló nukleáris létesítmények megtámadásával Washington veszélyes precedenst teremtett. Ez az akció lényegében megkerüli mind az ENSZ Biztonsági Tanácsát, mind a NAÜ keretrendszerét, és megpróbálja egyoldalúan, erőszakkal „megoldani” az iráni nukleáris kérdést. Ez súlyosan sérti az ENSZ Alapokmánya és a nemzetközi jog céljait és elveit, valamint elutasítja a nemzetközi közösség – köztük Kína és az Európai Unió – elvi álláspontját, amely évek óta többoldalú tárgyalások útján kezeli az iráni nukleáris kérdést.”

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Zöld lámpa a népirtásnak? Nem szankcionálja az EU Izraelt Gáza miatt
Wéber Balázs | 2025. július 16. 11:54
Az EU egyelőre nem tesz büntetőintézkedéseket. Az Amnesty International szerint az európai vezetők engedélyezték Izraelnek „a gázai népirtás” folytatását.
Nemzetközi Trumpot megkérdezték, tényleg le akarja-e bombáztatni Moszkvát
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 06:46
Az amerikai elnök élőszóban nem volt annyira harcos, mint telefonon.
Nemzetközi Oroszország titkosította a demográfiai adatait
Kormos Olga | 2025. július 16. 05:56
Nincsenek születések, nincsenek halálesetek – demográfiai statisztikákat próbál eltitkolni a Kreml. Volt már ilyen a történelemben. 
Nemzetközi Ezért mondott le az ukrán kormányfő
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 19:45
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kedden bejelentette, hogy benyújtotta lemondólevelét az ország ezen a héten várható – háború kezdete óta legnagyobb – kormányzati átalakításának részeként.
Nemzetközi A lengyelek jobban élnek? Meglepő dolgokat láttunk a Balti-tenger parti városban
Wéber Balázs | 2025. július 15. 18:51
Gdanskban a szállás meglepően olcsó, az étkezés viszont meglepően drága. Néha váratlanul leszakad az ég, de amúgy szinte minden a legnagyobb rendben van. A Nagyító ezúttal a Balti-tenger partjáról jelentkezik.
Nemzetközi Trumpnak itt sikerült kereskedelmi megállapodást kötnie
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:40
Donald Trump amerikai elnök kedden bejelentette, hogy Indonéziával kereskedelmi megállapodást kötött, amely a legújabb paktum a hatalmas amerikai kereskedelmi hiány csökkentésére.
Nemzetközi Hét európai ország kész fizetni az amerikai fegyverekért Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:10
Több európai ország jelezte, hogy kész hozzájárulni Ukrajna amerikai fegyverekkel történő ellátásához a Donald Trump által bejelentett új kezdeményezés keretében, noha a konkrét megállapodásokat még nem véglegesítették.
Nemzetközi Jeff Bezos meg akarja vásárolni a Vogue-t a feleségének?
Elek Lenke | 2025. július 15. 16:40
A pletykák szerint Jeff Bezos nászajándékként kívánja megvásárolni a Vogue-ot új feleségének. Talán ez is közrejátszott abban, hogy Anna Wintour váratlanul felállt 37 év után a lap főszerkesztői székéből? A világlapok egyelőre feltételes módban fogalmaznak, de már az a tény, hogy a múltkori Vogue címlapján Bezos felesége, Lauren Sanchez menyasszonyi ruhában szerepelt, alapot adhatott a spekulációra.
Nemzetközi Február óta a legmagasabbra emelkedett az amerikai infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:55
Mindazonáltal az elemzők által várttal összhangban gyorsult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme júniusban.
Nemzetközi Elkezdődött a palesztinai megszállás megszüntetését célzó nemzetközi konferencia
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:29
A Hágai Csoport politikai, gazdasági és jogi intézkedésekről kíván megállapodni Izrael és Palesztina „sorsdöntő óráiában” a kolumbiai Bogotában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG