A megszállt Ciszjordániában található Hebronban állomásozó izraeli katonák növekvő számban vettek önkényesen őrizetbe ás bántalmaztak palesztinokat tavaly október 7-e óta, derül ki a brit The Guardian által készített interjúkból, valamint a B’Tselem nevű izraeli jogvédő csoport kutatásából.
A brit lap szerint három palesztin is arról beszélt nekik, hogy az izraeli katonák a nyílt utcán vették őket őrizetbe valamilyen ürüggyel, megbilincselték őket, bekötötték a szemüket, egy közeli katonai objektumba vitték őket, ahol órákon keresztül fizikailag és verbálisan bántalmazták őket.
A beszámolók összhangban vannak a B’Tselem új jelentésével, amely több mint húsz hasonló tartalmú vallomáson alapszik. Ezek az esetek idén május és augusztus között történtek Hebronban, ahol nagy erőkkel van jelen az izraeli hadsereg.
Egy 19 éves palesztin például arról számolt be, hogy 50 éves édesapjával együtt ismételten őrizetbe vették és megverték őket az izraeli katonák, miután interjút adtak a brit lapnak és a német ARD televíziónak. A 19 éves fiatalt elmondása szerint a katonák puskatussal verték, vizet öntöttek rá, miközben a lehető leghidegebbre állították a légkondicionálót, és arra kényszerítették, hogy szidja a saját anyját.
Egy 53 éves palesztin pedig azt mondta, hogy azután verték meg, miután interjút adott az Al Jazeerának. A katonák az erőszakot több esetben is felvették vagy élőben közvetítették, és a jelek szerint nem tartottak a következményektől.
A jogvédő szervezet szerint az izraeli hadsereg által elkövetett erőszak erősödött a palesztin Hamász tavaly október 7-én elkövetett terrortámadása óta.
Juli Novak, a szervezet igazgatója úgy véli, hogy a jelentés „sokkoló képet ad az izraeli katonák erőszakos viselkedési normáiról.” A palesztin járókelők elleni erőszak gyakorlattá vált, és nem elszigetelt esetekről van szó. Szerinte ez a palesztinok dehumanizációjára vezethető vissza, amiért az izraeli kormány a felelős.
Az izraeli hadsereg mindezzel kapcsolatban azt közölte, hogy „nem tudja megfelelően kivizsgálni az ügyet vagy választ adni arra specifikus részletek nélkül.”
A The Guardian emlékeztet, hogy tavaly október 7-e óta az izraeli erők (kisebb részben az izraeli telepesek) Ciszjordániában csaknem 800 palesztint öltek meg helyi közlések szerint, köztük 160 gyereket. Az izraeli hadsereg folyamatosan razziázik a városközpontokban és a menekülttáborokban arra hivatkozva, hogy így kívánja meggátolni az izraeliek elleni palesztin támadások számának jelentős növekedését.
Mindezzel összhangban a B’Tselem egy idén augusztusban megjelent, Isten hozott a pokolban című jelentésében arról írt volt rabok beszámolói alapján, hogy az izraeli börtönökben szisztematikusan verik és kínozzák a palesztin rabokat. Az izraeli hatóságok visszautasították a vádakat.
November végén pedig elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint a közelmúltban leváltott Joáv Galant védelmi miniszter ellen.
A szervezet azért tett ilyen lépést, mert a bírók szerint „alapos okkal” állítható, hogy „bűnügyi felelősség” terheli őket „háborús és emberiesség elleni bűncselekmények” elkövetéséért a gázai háborúban. Ezek között említették például az éheztetést és a civil lakossággal szembeni háborús bűnöket.
Izrael ezeket a vádakat is visszautasította.