- Egy orosz katonai bíróság csütörtökön előzetes letartóztatásba helyezte Artyom Gorodilov ezredest, az ország 83. gárda légideszant dandárjának parancsnokát, nagy mértékű csalás vádjával, jelentette a TASS állami hírügynökség. Gorodilov, akit az Ukrajnában folytatott „különleges katonai műveletben” elért eredményei miatt léptettek elő, a legújabb a magas rangú orosz katonai tisztviselők és védelmi hivatalnokok sorában, akiket korrupciós vádakkal tartóztattak le, amióta májusban kinevezték az új védelmi minisztert, Andrej Belouszovot. A New York Times arról számolt be, hogy Gorodilov olyan erőket vezetett, amelyek az ukránok és a nyugat szerint ukrán civileket öltek meg a Kijev külvárosában, Bucsában, 2022 márciusában.
- A Kreml csütörtökön közölte, hogy Narendra Modi indiai miniszterelnök hétfőn ellátogat Oroszországba, hogy tárgyalásokat folytasson Vlagyimir Putyinnal. Oroszország a hidegháború óta szoros kapcsolatokat ápol Indiával, és Újdelhi jelentősége Moszkva kulcsfontosságú kereskedelmi partnereként, az ukrajnai háború kezdete óta nőtt, mivel az amerikai és szövetségesei által kivetett szankciók után kulcsfontosságú vásárlója lett az orosz olajnak.
- Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön elmondta, hogy úgy véli, Donald Trump republikánus elnökjelölt őszintén be akarja fejezni az ukrajnai háborút, de nem tudja, hogyan tervezi ezt Trump megvalósítani, ha megválasztják. „Az a tény, hogy Trump úr, mint elnökjelölt kijelenti, hogy kész rá és be akarja fejezni az ukrajnai háborút, ezt teljesen komolyan vesszük" - mondta Putyin egy kazahsztáni sajtótájékoztatón. Putyin azt is hozzátette, hogy nyilvánosan kifejezett preferenciája Joe Biden elnökként való maradására változatlan maradt.
- Körülbelül 190 ezer újonc írt alá szerződést az orosz hadsereghez idén, idézte a Ria állami hírügynökség Dmitrij Medvegyevet csütörtökön. Medvegyev, aki Oroszország Biztonsági Tanácsának helyettes elnöke, elmondta, hogy a jelenlegi átlagos toborzási szám körülbelül napi ezer fő.
- Az ukrán hadsereg visszavonult Nazar Volosinból, Csasziv Jar külvárosának egyik negyedéből, a stratégiailag fontos városban a keleti Donyecki régióban, mondta egy katonai szóvivő csütörtökön. A város a hónapok óta tartó orosz támadás miatt romokban hever. Csasiv Jar nem messze, nyugatra fekszik Bahmuttól, amelyet Oroszország tavaly, egy tíz hónapig tartó csata után foglalt el. A város egy magaslati helyen fekszik. Eleste veszélybe sodorná a közeli városokat, veszélyeztetné a kritikus ukrán ellátási útvonalakat, és közelebb hozná Oroszországot a Donyecki régió egészének elfoglalására vonatkozó céljához.
- Ukrán drónok egy lőporgyárat támadtak Nyugat-Oroszországban, mondta egy kijevi biztonsági forrás csütörtökön. A csapás Oroszország katonai logisztikájának meggyengítését célozta. Sikeresen eltalálták a katonai létesítményt az oroszországi Tambov régióban lévő Kotovszk városában, 350 kilométerre az ukrán határtól. Kijev az utóbbi hónapokban fokozta a légi támadásokat oroszországi katonai és energia létesítmények ellen, abban a reményben, hogy megbénítja Moszkva képességét ukrán városok megtámadására vagy további területek megszerzésére a keleti iparvidéken.
- Dmitro Kuleba külügyminiszter július 5-én Moldovába látogat, hogy részt vegyen egy háromoldalú tárgyaláson. „A moldovai fővárosban az ukrán külügyminiszter háromoldalú tárgyalásokat fog folytatni Mihail Popșoi moldovai miniszterelnök-helyettessel és külügyminiszterrel, valamint Luminița Odobescu román külügyminiszterrel," közölte az ukrán külügyminisztérium. A tárgyalások várhatóan közös miniszteri nyilatkozat és egyetértési memorandum aláírásával zárulnak, amely a három ország külügyminisztériumai közötti dezinformáció elleni küzdelemről szól. Ez a háromoldalú együttműködési formátum 2022. szeptember 15-én indult Odesszában, ahol Ukrajna, Moldova és Románia külügyminiszterei találkoztak.
- A holland kormány „általában nem zárja ki" a részvételt abban a francia kezdeményezésben, amely ukrán katonák kiképzését szervezi Ukrajnában. Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter azonban megjegyezte, hogy még túl korai végleges álláspontot kialakítani ebben a kérdésben. Kiemelte, hogy mindig mérlegelni kell az előnyöket és a kockázatokat. „És ezt egy széles koalíciónak kell megtennie, a legfontosabb NATO-szövetségesek támogatásával" – mondta Brekelmans.
(The Guardian, Ukrinform)