7p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kielemezték az Izrael elleni csapás eredményeit, és nem jöttek ki szép számok. Lehet, hogy ezért is tanúsít önmérsékletet Teherán?

Továbbra is kérdés, hogy Irán miként tervez válaszolni az Iszmail Haníje Hamász-vezér ellen július 31-én, Teheránban, minden bizonnyal a Moszad által elkövetett merényletre. A teheráni vezetés továbbra is fenntartja, hogy a történtek megtorlásért kiáltanak, azonban az első napok nagyon harcias, regionális háború kitörésével fenyegető retorikája után már inkább arról beszéltek az iráni vezetők, hogy a „megfelelő időben” és a „megfelelő módon” fognak reagálni a Haníje elleni merényletre.

Mint emlékezhetünk, idén április közepén Irán már indított egy nagyszabású légitámadást Izrael ellen, akkor egy Szíria területén található iráni diplomáciai létesítmény elleni izraeli csapásra válaszul. Az áprilisi iráni támadás elég furcsa körülmények között zajlott, Irán ugyanis tulajdonképpen előre bejelentette, hogy mikor és nagyjából mit tervez. Ez aztán végül is egyfajta win-win szituációt hozott a két oldalnak: Irán elmondhatta, hogy válaszolt és demonstrálhatta, hogy képes több száz drónt, robotrepülőgépet és ballisztikus rakétát eljuttatni az izraeli légtérbe, Izrael pedig demonstrálhatta, hogy képes ezeket 99 százalékban semlegesíteni.

Munkában az izraeli légvédelem az április támadás idején - nem kellett volna annyira aggódni?
Munkában az izraeli légvédelem az április támadás idején - nem kellett volna annyira aggódni?
Fotó: MTI/AP

A Haníje elleni merényletre adandó válasz tervezésekor az iráni vezetés természetesen nem kizárólag, sőt talán nem is elsősorban katonai szempontokat vesz figyelembe (hanem például a térség többi államának, valamint az Egyesült Államoknak a várható reakcióját, belpolitikai kérdéseket és még sok mást – az alábbi dobozra kattintva bővebben is olvashat e dilemmákról). Azonban a szorosabb értelemben vett katonai szempontok sem elhanyagolhatók, és ezek kapcsán Irán biztosan figyelembe veszi a korábbi támadás eredményeit is.

Csalódást keltő teljesítmény?

Az áprilisi iráni támadást értékelő cikkünkben bemutattuk, hogy Izrael egyértelmű győzelmi jelentései ellenére nem olyan megnyugtató az izraeliek helyzete, mint pusztán abból gondolhatnánk, hogy minimális károk mellett szinte az összes támadó eszközt semlegesíteni tudták.

A másik oldalon viszont Irán is szembesülhetett néhány kellemetlen ténnyel az áprilisi támadás során. Ennek során ugyanis Irán ugyan Sam Lair, a James Martin Center for Nonproliferation Studies kutatója szerint demonstrálta, hogy „léteznek bizonyos képességei Izraelre csapást mérni”, azonban azt is mondta, hogy

„ha én lennék a legfelsőbb vezető, valószínűleg kicsit csalódott lennék”.

Lair mindezt egy általa is készített, és az AP hírügynökségnek bemutatott jelentés alapján mondja, amely az iráni támadásról, az iráni fegyverek hatékonyságáról szól. A szerzők különösen nagy figyelmet fordítottak az iráni ballisztikus rakétákra, hiszen ezektől volt várható, hogy a lassabb drónok és robotrepülőgépek által „lefárasztott” izraeli légvédelmen áthatolva a legnagyobb pusztítást képesek végezni. A többi bevetett fegyverrel ellentétben ráadásul a ballisztikus rakéták ellen kizárólag föld-levegő légvédelmi rakéták vethetők be a siker esélyével, repülőgépek vagy repülőgépekről indítható fegyverek nem (és ily módon például a térségben állomásozó amerikai vagy brit légierő sem tud besegíteni a semlegesítésükben, ahogy az áprilisban a drónok és robotrepülőgépek esetében történt.)

Izraeli források szerint Irán a támadás során 170 drónt, 30 robotrepülőgépet és 120 ballisztikus rakétát vetett be, ebben a sorrendben indítva útnak a fegyvereket a leglassabbtól a leggyorsabbig, hogy nagyjából egyszerre érjék el az izraeli légteret. Az első, elég súlyos probléma az iráni rakétákkal kapcsolatban a megbízhatóság volt. Névtelenséget kérő amerikai tisztviselők szerint az iráni rakéták nagyjából fele már kilövés vagy a repülés kezdeti szakaszában meghibásodott.

Emad ballisztikus rakéta kilövése
Emad ballisztikus rakéta kilövése
Fotó: Wikimedia

Azok sem működtek azonban tökéletesen, amelyek elérték célpontjukat. Önmagában – ahogy azt korábbi cikkünkben is írtuk – nagy eredménynek számít, hogy az irániak képesek voltak károkat okozni a Nevatim légibázison. Ez ugyanis az izraeli légierő egyik legfontosabb támaszpontja, három F-35-ös század bázisa, ráadásul néhány kilométerre található Dimonától, az izraeli nukleárisfegyver-program nem bevallott, de köztudott központjától.

Hangár helyett kifutópálya

A mostani jelentésben összegyűjtött bizonyítékok alapján legalább négy iráni rakéta érte el a Nevatim légibázist, a talált törmelékek alapján ezek Emad folyékony hajtóanyagú ballisztikus rakéták voltak. Ezek észak-koreai alapokról továbbfejlesztett eszközök, a becslések szerint közel 2 ezer kilométeres hatótávolsággal.

Az elemzők szerint szinte biztosan kimondható, hogy a rakétákat az F-35-ösöket is rejtő hangárokra irányozták be, már csak azért is, mert ezek egyben szinte tökéletesen a bázis mértani középpontján is fekszenek. Csakhogy a sérülések nem itt, hanem a kifutópályán keletkeztek. Az elérhető adatok alapján az iráni rakéták pontossági hibahatárát 1,2 kilométerre becsülik – ez azt jelenti, hogy a kilőtt rakéták 50 százaléka egy ekkora sugarú körön belül csapódik be.

Ez egyrészt jóval gyengébb az Emadok esetében eddig becsült 500 méternél (és pláne az Irán által reklámozött 50 méteres pontosságnál), másrészt azt jelzi, hogy az iráni rakétaprogram nem tart ott, ahol iráni közlések és nemzetközi becslések alapján gondolni lehetett, az Emadok becsült és valós pontossága közti különbség ugyanis nagyjából egy generációt jelent a rakétatechnológiában.

Katonai felhasználás tekintetében ez hatalmas különbséget jelent. Egy 50 méteres pontosságú, de talán még egy pár száz méter pontosságú fegyver használható konkrét katonai célpontok elleni bevetésre – jelen esetben mondjuk a hangárokban álló izraeli harci repülőgépek ellen. Jelen formájukban azonban az Emadok erre nem tűnnek alkalmasak.

Az erődemonstráció egy dolog,  és persze valós veszélyt jelent az is, ha egy rakéta mondjuk egy várost nagy biztonsággal el tud találni – de ha arról van szó, hogy ezzel az eszközzel ki tudják-e iktatni az irániak az izraeliek valamilyen kritikus képességét, mondjuk vadászrepülőit vagy például egy légvédelmi ütegét, akkor arra az a válasz, hogy nem annyira. Ekkora pontatlanság esetén ugyanis ahhoz, hogy biztosra mehessenek, sok tucat rakétát kellene kilőniük egyetlen célpontra. Egy légvédelmi üteg vagy egy F-35-ös esetében nagyon nem mindegy, hogy a cél néhány méteres körzetében ér földet a rakéta, megsemmisítve az eszközt, vagy onnan néhány száz méterre, és legfeljebb a kezelőszemélyzet hallását károsítva.

Okok és okozatok

A jelentés írói azért hozzáteszik, hogy természetesen pontosan nem tudjuk, mi okozta ezt a pontatlanságot. Elképzelhető, hogy az izraeliek bevetettek valamilyen elektronikus hadviselési eszközt, amely megzavarta a rakéták irányítóberendezéseit. Lehetséges az is, hogy az izraeli légvédelem a közelükben felrobbanó rakétái térítették le pályájukról az Emadokat, de nem kizárható, hogy valamilyen tervezési hiba keresendő a háttérben, ahogy az sem, hogy mondjuk 1700 kilométer helyett (nagyjából ilyen távolságból lőtték ki a Nevatim bázis felé ezeket a rakétákat) csak 800 kilométeres távolság esetén drámaian javulna pontosságuk.

Emad rakéták egy iráni fegyverkiállításon. A potenciális vevőket is érdekelheti, hozzák-e az ígért pontosságot ezek a fegyverek
Emad rakéták egy iráni fegyverkiállításon. A potenciális vevőket is érdekelheti, hozzák-e az ígért pontosságot ezek a fegyverek
Fotó: Wikimedia

Az mindenesetre tény, hogy az adatokat nyilván az iráni haderőnél is gondosan kielemezték és értékelték, és akár ezek is befolyásolhatják a döntéshozókat, amikor mondjuk azt mérlegelik, érdemes-e még egy hasonló, akár még nagyobb szabású támadást indítani Izrael ellen. Lehet, hogy ha újabb több száz rakéta kilövésével komoly esélyük lenne például súlyos károkat okozni az izraeli légierőnek, akkor könnyebb szívvel próbálkoznának meg ezzel, mintha csak a kifutópályák vagy a környező pusztaság eltalálására van reális esélyük.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Halálos áldozatai is vannak a svédországi lövöldözésnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 19:30
Legalább tíz halálos áldozata van az örebrói lövöldözésnek, emellett súlyos sérülteket kellett megműteni a kórházban.
Nemzetközi A botrányos volt román elnökjelölt, Călin Georgescu nagy gondba került választási plakátjaival
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:16
A kampányfinanszírozási szabályok megsértése miatt indult büntetőljárás a finanszírozó megjelölése nélküli plakátok ügyében.
Nemzetközi Rettenetes dolog történt Svédországban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:01
Iskolai központnál lövöldözött egy ámokfutó.
Nemzetközi Még a végén egymást fogja vigasztalni Magyar Péter és Deutsch Tamás – a körmére néznének az EP-képviselőknek
Litván Dániel | 2025. február 4. 15:02
Az Európai Parlamentben zajló viták „felturbózásán” dolgoznak egyes képviselők, és egyik trükkös ötletüket már ki is próbálták az egyik ülésen. De mit fog ehhez szólni az egész EP egyik legkevesebbet bejáró képviselője, Magyar Péter, és mit fő európai szócsata-partnere?
Nemzetközi Az orosz katonák nem Putyinról beszélnek a fronton – megszólalt a betiltott háborús film rendezője
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 14:38
Anasztazia Trofimova szerint azért forgatott dokumentumfilmet a front orosz oldalán, hogy megértse „a háború ködén keresztül, hogy kik ezek az emberek, akik harcolnak ott”.
Nemzetközi Magyar Péter „növeli előnyét”, Orbán Viktort „példátlan mértékű választási kudarc fenyegetheti”
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 11:37
Egy német lap szerint Magyarországon és két másik térségbeli országban is egyre növekszik az elégedetlenség.   
Nemzetközi Hova menekítik az amerikai és a kínai elnököt egy háború esetén?
Káncz Csaba | 2025. február 4. 09:32
Kína a Pentagonnál tízszer nagyobb katonai parancsnoki központot épít, amely nukleáris háborús forgatókönyv esetén megvédi a legfelsőbb vezetőket. De hova mennek az amerikai politikai és katonai vezetők? Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Érzékeny veszteség érte az oroszokat
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 19:38
Az ukránok csapást mértek egy orosz olajfinomítóra és egy gázfeldolgozóra.
Nemzetközi „Mindegyik engedni fog” – már tárgyal Washington Moszkvával az ukrajnai tűzszünetről
Wéber Balázs | 2025. február 3. 18:31
Ha a korábban ígért egy nap alatt nem is, néhány hónap alatt végetne az új amerikai adminisztráció az orosz-ukrán háborúnak. Trump küldöttje most arról beszélt, hogy ehhez mindkét fél kénytelen lesz kompromisszumot kötni. Az amerikai elnök szerint már tárgyalnak az oroszokkal.
Nemzetközi Nehéz szülés: végre megalakult a belga kormány
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:59
Több mint hét hónapon át tartó egyeztetések után péntek éjjel megállapodás született Belgiumban az új koalíciós kormányról és a leendő miniszterelnök személyéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG