Az elnök Atlanta városában, az afroamerikai diákok által látogatott Morehouse Főiskola ünnepségén vett részt, ahol palesztinpárti diákok kisebb csoportja hátat fordítva tüntetett, de a beszédet nem szakították félbe. Az elnök a tüntetőknek azt ígérte, hogy meghallja szavukat.
A Reuters szerint Biden azt is mondta:
osztozik a Gázai övezetben kialakult humanitárius helyzet miatti aggodalmakban, és továbbra is nyomást gyakorol a tűzszünet és az izraeli túszok szabadon bocsátása érdekében. Szerinte ez a világ legnehezebb és legbonyolultabb konfliktusainak egyike, és megérti, ha ez sokakat feldühít és frusztrálttá tesz.
Joe Biden, aki a hétvégét választási kampányeseményeken töltötte Georgia államban, a palesztinpárti egyetemi tüntetések áprilisi kiújulása óta először látogatott el felsőoktatási intézménybe.
Vasárnap Philadelphiában palesztinpárti tüntetők újabb sátortábort építettek ki a Drexel Egyetem területén, ami az intézmény épületeinek lezárását eredményezte a hatóságok részéről. Egy nappal korábban a közeli Pennsylvaniai Egyetemen tüntetők próbáltak elfoglalni egy épületet, amiben a rendőrök megakadályozták őket. A Drexel Egyetem vezetése a kialakult helyzetet megfélemlítőnek minősítette, és azt közölte, hogy a tüntetők dokumentált módon gyűlöletbeszédet folytattak.
Vasárnap Washington belvárosában a palesztinpárti aktivisták kívülről próbálták megzavarni a George Washington Egyetem diplomaünnepségét. Az amerikai főváros szimbolikus helyén a George Washington Emlékmű, a hatalmas obeliszk lábánál rendezték az egyetem nagyszabású ünnepségét.
Az elkerített térség bejáratánál palesztinpárti tüntetők, köztük végzős diákok alternatív diplomaünnepséget tartottak, amelyen a palesztin diákok melletti szolidaritást követelték, és "árulónak" minősítették diáktársaikat, akik részt vettek az egyetemi rendezvényen. A tüntetők Izrael ellenes és Izrael által elkövetett népirtásról szóló táblákkal vonultak fel.
A George Washington Egyetem vezetése előzőleg szigorú beléptetési szabályokat vezetett be a diplomaosztóra, és közölte, hogy aki az elkerített területen kezd tiltakozást azt kivezettetik. Az intézményben kialakított engedély nélküli palesztinpárti tiltakozást, és sátortábort a rendőrség másfél hete erővel szüntette be, aminek nyomán kisebb összecsapás is kialakult az aktivisták és a hatóság között.
A tengerentúli egyetemeken hónapok óta palesztinpárti tüntetések söpörnek végig, amelyek már részben Európára is átterjedtek. A tüntetők üzenetének lényege, hogy a Nyugat ne támogassa fegyverekkel Izraelt, amelynek hadserege több mint 35 ezer embert, nagyrészt nőket és gyerekeket gyilkolt le a Gázai övezetben a Hamász mintegy 1200 áldozatot követelő terrortámadása után indult hadműveletei során, helyi közlések szerint.
A tiltakozók is követelik, hogy az egyetemek szakítsák meg pénzügyi kapcsolataikat a zsidó állammal és az izraeli megszállásban érintett cégekkel.
A Hamász terrortámadása nyomán indult izraeli hadműveletek óriási civil áldozatokkal járnak, ami Izrael és szövetségesei megítélését is súlyosan károsítja. A küzdelem valójában a területért folyik. Erről és a konfliktus hátteréről kérdeztük a Klasszis Klubban N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet-szakértőt: