8p

Az amerikai választások előtt az egész világ Donald Trump és Kamala Harris az előzetesen elképzeltnél lényegesen szorosabbra sikeredő párharcára figyel, hiszen az, hogy ki az Egyesült Államok 47. elnöke, alapjaiban befolyásolhatja a világpolitika alakulását. Az állás szoros, a végeredmény kialakulásában pedig különösen fontos szerepe lesz majd az úgynevezett csatatér államoknak.

Az amerikai választási rendszer sajátossága miatt az ötven tagállam többsége hagyományosan demokratapárti vagy republikánus, ezért a választást a csatatér államok döntik el – tehát azok a tagállamok, ahol mindkét párt jelöltjének van reális esélye a győzelemre. Összesen hét ilyen tagállam van (Észak-Karolina, Georgia, Nevada, Arizona, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin), ezekben pedig rendkívül szoros a verseny, az alapvető párttáborok mellett a bizonytalankodó szavazók kegyeiért küzdenek a jelöltek. A központi elnökválasztást félretéve ezúttal azt vizsgáltuk meg, hogy mi a helyzet a legizgalmasabbnak ígérkező öt államban.

Pennsylvania – 19 elektori hely

Az államot jelenleg is kormányzó demokrata Josh Shapiro a választási kampány során igazi nagyágyúként tűnt fel, hiszen sokáig Kamala Harris lehetséges alelnökjelöltjeként emlegették: az, hogy végül nem ő száll a ringbe Harris mellett, minden bizonnyal annak köszönhető, hogy a Demokrata Pártnak a kormányzóra a kulcsfontosságú államban van szükségre.

A rendkívül fiatalos, korábban ügyészként dolgozó Shapiro 2023-ban vette át a széket, és beiktatása óta rendkívül népszerű, munkájának támogatottsága pártállástól függetlenül 50 százalék felett mozog, és Kamala Harris lelkes támogatója. A demokrata jelöltnek erre pedig jócskán szüksége van, ugyanis ahogy az már az elnökválasztási vita alatt is látszott, Donald Trump azzal vádolja, hogy betiltatná a frackinget, azaz a mélységi kitermeléshez használt fúrásokat, amelyek az állami energiaszektor alapját alkotják. Harrisnek még 2020-2021-ben voltak erre vonatkozó kijelentései, ezeket mostanra azonban bőszen tagadja, a Reuters kérdésére meg nem nevezett ágazati vezetők pedig úgy fogalmaztak, sikerült megértetni az alelnökkel, hogyha elnökként betiltatná a kitermelési formát, attól megugorhatnak az energiaárak.

Nos, egyelőre úgy tűnik, hogy Harris kellően meggyőzőnek bizonyult az államban – egyébként az elnökjelöltek vitáját is itt tartották –, ugyanis egy keddi felmérés arra jutott, hogy 50 nappal a választások előtt ebben az államban 49 kontra 46 százalék az állás Harris javára – írta az USA Today. Az állás a FiveThirtyEight aggregált számai alapján már szorosabb, a különbség mindössze 0,8 százalékpont Harris javára a legfrissebb, szeptember 18-i aggregált adatok szerint.

Több államban is nagyon komoly összecsapások készülnek
Több államban is nagyon komoly összecsapások készülnek
Fotó: Depositphotos

Észak-Karolina – 16 elektori hely

Az Egyesült Államok egyik szegényebb tagállamában a napokban minden bizonnyal nem az elnökválasztással foglalkoznak, hiszen történelmi esőzések után ott is árvízveszély fenyeget, többek közt a partokra kimosódott, vérző szájú cápákról érkeztek hírek. Miközben az állam a természeti katasztrófával birkózik, a novemberi választások során továbbra is kulcsterepnek számít – bár hagyományosan inkább a „Biblia-övhöz” tartozó terület, Barack Obama 2008-as támogatását kivéve nem nyertek demokraták az államban. Mostani elvesztése a Republikánus Pártnak különösen fájó lenne, hiszen egy olyan államról van szó, amelyben előfordult az is, hogy 30 évig nem rúgott labdába demokrata jelölt. A FiveThirtyEight a szeptember 18-i állás szerint minimális, 0,1 százalékpontos előnyt mért Donald Trump javára, az egykori vörös hullám hátrébb szorulása mögött az elemzők egyértelműen azt látják, hogy az állam lakosságának összetétele átalakult, egyre több a beköltöző, inkább a liberálisabb párthoz húzó szavazó.

Georgia – 16 elektori hely

A 2020-as választások nagy csalódását a republikánus tábornak Georgia jelentette, ugyanis a korábbi republikánus fellegvár meglepetésre fordult át kékbe, a magyarázatot egy évtizedek óta erősödő tendenciában kellett keresni. Az olyan nagyvárosok, mint Atlanta, valamint a kisebb városok népessége is megnövekedett, miközben a hagyományosan inkább a demokraták felé húzó fekete lakosság száma is megugrott, így az itteni választási kampány egyik fő témája a bőrszín alapú diszkrimináció és a szociális jogok.

A legfrissebb mérések szerint az állás az államban 47,6-46,9 százalék Donald Trump javára, a kampány azonban a következő kevesebb mint két hónapban rendkívül csúnyának ígérkezik. A Guardian leleplező cikke szerint kiszivárgott emailek arra utalnak, hogy az államban megyei választási tisztviselők egy olyan színfalak mögötti hálózatot hoztak létre Georgia-szerte, amely összehangoltan megkérdőjelezné a novemberi választások eredményét, mielőtt egyetlen szavazatot is leadnának, és különböző olyan eljárások bevezetését támogatnák, amellyel például azt szűkíthetnék, hogy kik szavazhatnak a választásokon. Az ilyen törekvések minden bizonnyal Trump javára fordítanák az eredményt, hiszen ezek többek közt a bevándorlók választási jogainak korlátozását céloznák – a kérdés most az, hogy a leleplezésnek lesznek-e mérhető következményei a demokraták javára.

Michigan – 15 elektori hely

A 2016-os választások során különösen fájdalmas pofont jelentett az akkori demokrata jelölt Hillary Clinton számára, hogy a korábban magabiztosan demokrata Michigan Trump javára döntött – igaz, négy évvel később Joe Biden már vissza tudta szerezni az államot.

A Demokrata Párt egyik hagyományos fellegvárának számító Detroitban továbbra is jelentős a párt fölénye, csakúgy mint az állam legtöbb nagyvárosában, a választá,  csakúgy, mint 2016-ban, ezúttal is elsősorban a külvárosi területeken fog eldőlni – a vidéki területek egyébként a republikánusokhoz húznak. Az ipar által erőteljesen befolyásolt, erős szakszervezeteiről is híres államban a gazdaság helyzete és a munkások jogai mindenképpen választási kulcskérdést jelentenek. Így míg a republikánus kampány és Donald Trump többek közt a Biden-adminisztráció kudarcaival kampányolhat, addig Kamala Harris csodafegyvere az alelnökjelöltje lehet. Tim Walz kormányzóként is következetesen a szakszervezetek barátjaként lépett fel Minnesotában, tevékenyen is fellépve a munkások érdekeiért, ezt a szakértelmet pedig akár sikerrel átültetheti ide is.

A jelenlegi állás más csatatér államokhoz képest annyira nem szoros, Kamala Harris szinte elégedett lehet, hiszen 47,8 százalékos eredményével áll Donald Trump 46 százaléka előtt.   

Arizona – 11 elektori hely

Végül jöjjön egy olyan állam, ahol minimálisan, de megjelenik egy magyar szál is, hiszen a CPAC republikánus dzsembori keretében Magyarországon is megfordult, korábban Trump lehetséges alelnökjelöltjeként is emlegetett volt tévés műsorvezető, Kari Lake küzd a szenátusi székért egy demokrata színekben induló üzletember, Ruben Gallego ellen. Az állami szintű verseny szorosnak ígérkezik, de arról nincsen szó, hogy a jelöltek fej-fej mellett állnának, a cikkünk írásakor legfrissebb, szeptember 11-i felmérés 4 százalékponttal mérte Gallegót Lake előtt.

Szövetségi szinten a korábban magabiztos republikánus erődnek számító állam, amelyben több mint 50 évig gyakorlatilag labdába sem tudott rúgni a Demokrata Párt, 2016 óta kacsintgat a szorosabb választási eredmények felé (igaz, Trumpnak ekkor még szűken, de összejött a kötelező republikánus győzelem). 2020-ban Biden megfordította Arizonát, ráadásul az államban junior szenátorrá választották a Demokrata Párt egyik legkedveltebb politikusát: Mark Kelly korábbi asztronautát.

Miközben a republikánusoknak olyan támadási felületekre kell fókuszálniuk itt, mint a határkérdés, hiszen az illegális bevándorlás kérdése a Biden-adminisztráció egyik fő gyengesége volt, illetve a fegyvertartási jogok biztosítása; addig a nagyvárosi lakosság, és a külvárosokban élő első- és másodgenerációs bevándorló közösség jellemzően a Demokrata Párt felé húz.

Bár hivatalosan csatatér államnak tartják, az viszonylag bizonyossággal kijelenthető, hogy a népsűrűség és a választási rendszer sajátossága miatt az arizonai győzelemre annak van esélye, aki az állam legnagyobb városát, Phoenixet is magába foglaló Maricopa megyét is megnyeri – márpedig ez a régió egyértelműen a demokratákhoz húz. Ami biztos: egyelőre Trump minimálisan, de Harris előtt áll, és szeptember 18-án a FiveThirtyEight 47,2 százalékra mérte a támogatottságát.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Itt a magyar kormány nagy terve: Hollandia lehet az új szövetséges
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 19:33
Hollandiához hasonló lépésre készül a magyar kormány.  
Nemzetközi Kinőtte régi ruháit az EU, de „Magyarországot ma fel sem vennék”
Wéber Balázs | 2024. szeptember 19. 19:12
Melyek a legnagyobb problémák az EU-bővítés körül? Miért rekedt meg a folyamat, miben kell az EU-nak változnia? És egyáltalán: felvennék-e ma Magyarországot a klubba?
Nemzetközi Békekonferenciával zárnák le a gázai háborút
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 18:11
Erről a palesztin elnök beszélt.
Nemzetközi Német harckocsik léphetik át az ukrán határt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 17:21
Az újabb katonai segélycsomag részét képezik.
Nemzetközi Magyar politikusok is foglalkoznának a felrobbanó csipogókkal
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 16:37
Az ülés nem lesz nyilvános.
Nemzetközi Putyin nem lesz boldog: küldik az orosz pénzeket Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 16:11
Az EU 160 millió eurót küld a befagyasztott orosz vagyonból Ukrajnának.
Nemzetközi Felrobbanó csipogók: több mint 1,5 millió eurót utalhattak Magyarországra?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 14:26
Újabb érdekes szál került elő az ügyben.
Nemzetközi Orbán Viktor erről a találkozóról biztosan lemarad
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 14:03
Az árvízhelyzet miatt ülnek össze a régiós vezetők.
Nemzetközi Kiderült, mikor találkozhat Trump és Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 13:41
Erről maga a volt elnök beszélt.
Nemzetközi Jó éjszakája volt az ukrán légvédelemnek, de így is volt polgári áldozat
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 10:38
A legtöbb támadó eszközt ártalmatlanították csütörtök éjjel, de dolgozott az orosz tüzérség is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG