Amerika forrong és tanácstalan. Mit jelent a Trump-ítélet a 2024-es elnökválasztásra? És mit jelentenek majd az elítélt exelnök legújabb támadásai az igazságszolgáltatás ellen az amúgy is rendkívül megosztott országban?
Donald Trump elítélése történelmi jelentőségű. Az amerikai történelemben még soha nem fordult elő, hogy egy volt amerikai elnököt büntetőjogilag elítéltek volna. Szakértők máris olyan politikai vihart látnak kialakulni, amely keményebben sújthatja az országot, mint miután Trump elvesztette a 2020-as választást, és máris felmerültek azok a félelmek, hogy ő és csapata visszaélhet kampánycélokra az esküdtszék döntésével.
A volt elnök – és most hivatalosan elítélt bűnöző – már a tárgyaláson is mártírként mutatkozott be.
Nem sokkal az ítélethirdetés után megjelent a kamerák előtt a New York-i bíróságon, és gyorsan világossá tette, hogy most merről fúj a szél a választási kampányban.
„Ez egy szégyen volt” – hangsúlyozta Trump a jogállamiság elleni újabb heves támadását. Ezek nem az ő problémái. „Ezek az egész nemzet problémái”. Később, aznap este csapata sms-t küldött támogatóinak:
„AZ IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS HALOTT AMERIKÁBAN! Az országunk elbukott!”
Trump szövetségesei gyorsan felsorakoznak mögötte
Timothy Naftali elnöki történész a CNN-en azt mondta, hogy Trump felhívása az igazságszolgáltatás elleni kampányra azt jelenti: minden republikánus kénytelen lesz azt idén a kongresszusi kampánya középpontjába állítani.
Valóban, a republikánus vezetők soraiban valóságos versenyfutás kezdődött az amerikai igazságszolgáltatás elleni verbális támadások kirobbantására. Mike Johnson képviselőházi elnök például elítélte „igazságszolgáltatási rendszerünk fegyverré tételét”, és nyilatkozatában kijelentette: „Trump elnök jogosan fog fellebbezni ez ellen az abszurd ítélet ellen – és NYERNI fog”.
Mitch McConnell, a szenátus kisebbségi vezetője azt mondta: „Ezt a vádiratot eleve nem lett volna szabad benyújtani. Arra számítok, hogy az ítéletet fellebbezés útján hatályon kívül helyezik”.
Naftali történész biztos benne, hogy az új kampány olyan méregáradatot fog generálni, amely valószínűleg rosszabb lesz, mint a január 6-át megelőző „Állítsuk meg a választás ellopását” kampány.
Az ítélet két dolgot mutat, mondja Naftali: „Az első az, hogy a volt elnököt megvádolhatják és bűnösnek találhatják. Ez a rendszerünk erejét mutatja. A másik ítélet azonban még függőben van: Felhasználhatják-e a hatalmasok a politikai rendszerünket arra, hogy elkerüljék a bűnös ítélet következményeit? Az ítélet pedig novemberben fog megszületni”.
Zavargások a horizonton
A Reuters eközben közzétett egy oknyomozó cikket, amely szerint Trump támogatói „zavargásokra és erőszakos megtorlásra” szólítottak fel, miután hősüket elítélték. A Reuters azt írja, hogy „három Trump-párti weboldal kommentjeinek felülvizsgálatát végezte el: a volt elnök saját Truth Social platformja, a Patriots Win és a Gateway Pundit”.
A cikk szerint „Egyesek az esküdtek elleni támadásokra, Juan Merchan bíró kivégzésére, vagy egyenesen polgárháborúra és fegyveres felkelésre szólítottak fel.” A cikk ezután idézett egy kommentet, amely szerint „Valakinek New Yorkban, akinek nincs vesztenivalója, el kell intéznie Merchant”, utalva a bíróra, és hozzátette: „Remélhetőleg illegális bevándorlókkal találkozik, akik machetével lesznek ellátva”.
Többen aggódnak – joggal
A Bloomberg üzleti híroldal és a Morning Consult cég felmérése aggodalomra ad okot: A szavazók fele különösen az ingadozó szövetségi államokban erőszakos összecsapásoktól tart, amikor a novemberi elnökválasztási eredmények beérkeznek. A május 7. és 13. között végzett felmérés során 4962 regisztrált szavazót kérdeztek meg hét „swing state”-ben, azaz a legvitatottabb államokban.
A felmérés szerint a választások előtti, alatti és utáni újabb erőszakhullámoktól való félelem egyenletesen oszlik meg a republikánus és demokrata szavazók között – a független szavazók pedig még jobban aggódnak. A kampányolók elleni fenyegetések mellett az okok között említik az amerikai egyetemeken a palesztinbarát aktivisták megszállásait követő összecsapásokat is.
Május elején a Wired amerikai magazin mintegy 100 olyan Facebook-csoportról számolt be, amelyeket militáns milíciák koordinálnak az Egyesült Államokban. Logóként gyakran fegyverek és katonai felszerelésben lévő emberek szolgálnak. „Ezek a csoportok megpróbálják megkönnyíteni a helyi szerveződést, államról államra és kerületről kerületre. Céljaik homályosak, de sok posztjuk általános sürgősséget sugall arról, hogy fel kell készülni a „háborúra”, vagy „fel kell állni” a sok vélt ellenség ellen” – figyelmeztet a Wired.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)