6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

     Lánczi András a  FIDESZ értelmiségi hátországának vezéralakja, a Konzervatív Kiáltvány szerzője még 2009-b...

     Lánczi András a  FIDESZ értelmiségi hátországának vezéralakja, a Konzervatív Kiáltvány szerzője még 2009-ben írta ezt a cikket a Magyar Nemzetbe. 

      Íme hét idézet Lánczi írásából: 

  I.    "Észre kell venni, hogy a közelmúlt tudomány- és oktatáspolitikai hívószavai már nem igazítanak el, sőt mindig is az egyetem eszméje ellen hatottak. A „tudásalapú társadalom”, „a piacképes diploma” és más hasonló jelszavak olyan időszakban és gondolkodásmódban születtek meg, amelyek a korlátlan fejlődésben és a szakmai kérdések mindenhatóságában hittek.

 II.  "Kultúránkban kezdettől fogva egyet jelentett: szabad ember nevelését. Kultúránkban a tudás és a morál eredetileg össz etartozó fogalmak; a tudás, a tudomány pedig az egész megértésére irányult. A gondolkodás különbségek megállapításán alapszik, amit vitákon keresztül tudatosítunk. "

  III. "Fel kellene ismerniük a specializáció papjainak, hogy nincs egyetlen emberi eszköz sem, amellyel tudásunk korlátait át tudnánk hágni.
Aki túl korán specializálódik, az valójában eltolja magától az európai egyetem eszméjét. A tudás csak a korlátok folytonos tudatában értelmes fogalom."

  IV. "A szabadságra való nevelés eredeti formája a „szabad művészetekre” (liberal arts) való nevelés, amely az utóbbi években újra erősödő hangsúlyt kapott az európai egyetemeken, különösen a társadalomtudományi képzésben. Különböző arányokban, de az összes magyar egyetemnek fontolóra kellene vennie, hogy képzéseiket a szabad tudományokra alapítsák: tűzzék ki célul a liberal artsra alapított képzést, vagyis a filozófia, a történelem, a retorika, a matematika, esetleg a teológia, a zene és a természettudományok problémái jelenjenek meg a képzésben, vagy ha már jelen vannak, kapjanak új hangsúlyt."

  V.  "Meg kell értenünk, hogy az európai kultúra abban különbözik más kultúrák tudáskezelésétől, hogy a filozófiának és a teológiának önálló szerepet juttatott. Ezek semmilyen más kultúrában nem kristályosodtak ki önálló, a valósággal szembeállított tudásterületté: más kultúrákban a filozófia nem vált szaktudománnyá, eredetileg nem voltak tanszékei. Ha ezt nem értjük, akkor előbb-utóbb más kultúrák logikáját fogjuk követni. "

  VI.  "Nem reformra, hanem új szélre van szükség, hogy az egyetem hajójának vitorlája ismét dagadhasson. Praktikusan ez azt jelenti, hogy filozófiát, teológiát, matematikát, politikai bölcseletet kell tanulni/tanítani, mielőtt szaktudományos – közgazdasági, szociológiai, kommunikációs, politikatudományi – pályára lép valaki."

  VII. "Minél jobb az egyetem, annál valószínűbb, hogy onnan fognak kikerülni az adott közösség vezetői. Az egyetem legfőbb funkciója a következő generációk vezetői elitjének a kinevelése. Magyarországon a most véget érni látszó korszakban a Budapesti Corvinus Egyetem és az ELTE volt képes ezt a feladatkört ellátni. Ezután azonban e két egyetem is elveszítheti ezt az előnyét, s az űrt vagy külföldről fogják betölteni, vagy sehonnan, így Magyarország elitutánpótlása elsorvadhat."

 

           Hogyan egyeztethetőek össze ezek a mondatok a jelenlegi magyar kormány felsőoktatás koncepciójával?  Sehogy. Lánczi megírta a Konzervatív Kiáltványt, megkapta érte a Századvég igazgatói székét, de a felsőoktatás ügyében szava csak Parragh Lászlónak az orosztanárból csempekereskedővé avanzsált tökéletes fideszes értelmiséginek lehet. Mert Parragh szavai Orbán szavai. Orbán a saját gondolatait akarja visszahallani azoktól, akiket maga mellé állít. Mennyit tudna ez az ország megtakarítani azzal, ha a miniszterelnök urat valaki meglepné egy diktafonnal. Egy diktafon nem kér fizetésemelést, nem utazik Floridába, és villámgyorsan ki lehet kapcsolni.

            A hét elején Oxfordban voltam. Az előadásom után elvittek vacsorázni egy college-ba. Ez a college két miniszterelnököt adott Angliának. Két munkáspárti miniszterelnököt. A hagyomány, a valódi és tagadhatatlan elitizmus és a ma magyar konzervatívok által szitokszóként használt progresszió valójában összeegyeztethető. Nem állítom, hogy könnyen, nem állítom, hogy minden egyes esetben, csak azt, hogy összeegyeztethető. A konzervativizmus nem retardáltságot jelent a nagyvilágban. A konzervatív egyetemkép, amit Lánczi felvázol, összeegyeztető a modern korral, a globális kapitalizmussal. Új értelmet kaphat a konzervativizmus, sajátos féket és ellensúlyt képezhet, ami élhetőbbé teheti a világunkat. A régi professzorok a college ebédlőjének faláról ma kínai, indiai, amerikai diákokra néznek le, az egykori brit alsó osztályok fiaira, olyan fiatalokra, akik száz éve még nem vacsorázhattak volna ezek között a falak között. Kicsinek éreztem magam, de néha jó kicsinek éreznie magát az embernek, ez is a konzervativizmus egyik tanítása. 

            Van egy rét a Christ Church College mellett. Egy hatalmas, gyönyörű és látszólag teljesen felesleges rét. Tucatnyi bevásárlóközpontot lehetne rá építeni. Egy mérföld a séta a rét körül, le a Temzéig és vissza. Ennek a posztnak az ötlete is ott fogalmazódott meg bennem. Egy bevásárlóközpontban nem gondolkozik az ember semmiről. 

           Teljesen érthetetlen, hogy a konzervatív értelmiségiek, hogyan tűrhetik el azt ami az egyetemek ügyében folyik. Konzervativizmusuk csak valamiféle alázatos testtartás, amellyel elfogadják az intézeteket, pozíciókat, milliókat, a lojalitás csendjéért cserébe. A mai Lánczi András egyetlen szót sem szól a felsőoktatás kivéreztetése ellen, talán annak örülne a legjobban ha elfelejtenénk ezt az írását. 

           Nyílik egy kis utca a High Streetről. Egy college udvarán egy padon ülő férfi szobra. Egykor tanár volt az oxfordi egyetemen. Általában egyszerű zsákruhát viselt, egész életét a teológiának szentelte. Ő volt az első canterbury érsek, aki Oxfordban végzett. A canterbury érseki pozíció nem volt mindig olyan kellemes és veszélytelen, mint a Századvég igazgatói posztja, II. Henrik, mondjuk úgy, igen hatásosan kommunikálta Thomas Beckett érsekkel szembeni ellenérzéseit. A férfi a padon, aki ma Abingdoni Szent Ödönként ismert, végtelenül szelíden, elmagyarázta III. Henriknek, hogy ha nem szabadul meg hamis tanácsadóitól és nem bocsátja szabadon a bebörtönzött ellenfeleit, kénytelen lesz kiközösíteni az egyházból. Ugyan ki merne ma Sokadik Henriknek akármily szelíden is, bármit elmagyarázni. 

          

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Örülünk, Vincent? Helyrehamisítás
Privátbankár.hu | 2016. december 26. 10:43
A Pannon Lapok Társasága Kiadói Kft. tegnapi közleményét, melyben Orbán Viktor karácsonyi interjújának meghamisításá...
Örülünk, Vincent? Englishman in New York avagy a királynő beszéde
Privátbankár.hu | 2016. december 25. 19:52
          Ma, brit idő szerint délután háromkor, a legnagyobb nézettségű brit televíziós csatornák, a BBC, az ITV ...
Örülünk, Vincent? Nóra Ákosországban (megjegyzésposzt)
Privátbankár.hu | 2016. december 23. 01:10
           Nem írok színikritikát. Repülőgépet sem próbálok vezetni, azt majd a Fáy Miklós, két agyműtét köz
Örülünk, Vincent? A magyar intellektuális elit (sorozatunk 2. része)
Privátbankár.hu | 2016. december 21. 17:03
(1.rész)     1989 nyarának végén két fiatal indult el egy nyugati egyetem irányába Magyarországról. Orbán Viktor é...
Örülünk, Vincent? Brexit-blues
Privátbankár.hu | 2016. december 19. 12:53
           Karácsonykor sztrájk lesz a brit reptereken, a postán és Londontól délre a vasutaknál.  A jobboldali bul...
Örülünk, Vincent? A magyar értelmiség háborújáról 1.rész
Privátbankár.hu | 2016. december 18. 14:54
      Orbán Viktor  interjút adott az általa fenntartott 888.hu-nak, amelynek főszerkesztője nagyjából egy fejjel kise...
Örülünk, Vincent? Ingyen itt már senki sem hajlandó segget nyalni?
Privátbankár.hu | 2016. december 17. 11:44
        Orbán János Dénes, Bencsik Gábor, Lánczi Tamás, Jeszenszky Pubi, GFG és a többi. A rendszer kedvezményezettj...
Örülünk, Vincent? Igaza van-e Hoffmann Rózsáéknak?
Privátbankár.hu | 2016. december 14. 14:02
 "Sárospataki lány" nick adta az ötletet, hogy nézzek egy kicsit bele a PISA teszt nyilvános adatbázisába.  Az ember kiv...
Örülünk, Vincent? Orosz haladó
Privátbankár.hu | 2016. december 11. 10:29
  (Ezt a cikket most nem fogom behivatkozni, mert kapkodok, de amúgy sem hazai pálya számomra a külpolitika, ezért nyilván...
Örülünk, Vincent? Szakértők, avagy kit kérdezzünk meg a PISA-tesztről... (megjegyzésposzt)
Privátbankár.hu | 2016. december 8. 22:08
        A Wargo Közgazdasági Elemző- és Piackutatóintézet 2008-ban közölt egy tanulmányt a magyar neveléstudomány ...
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG