Minden évben írok pár sort az európai tudományos pályázatokról (European Research Council Grants).
Most hozták nyilvánosságra az ún. Starting Grant kategória győzteseinek listáját. Ez volt az a verseny, amiből a svájciak a nem túl okos népszavazásukkal kizárták magukat (azóta helyreállították a státuszukat, idén sem maradtak le valójában, mert a svájci állam modellezte az európai pályázatot, öt svájcinak egyébként a kizárás ellenére is sikerült nyernie külföldi kutatóhelyen). .
Idén a németek kapták a legtöbb kutatóhelyet (70), a britek (55) és a franciák (43) előtt. A kis országok közül az izraeliek 27, a dánok és az osztrákok 11-11 helyet nyertek el. Magyarországnak három grant jutott, ami borzasztóan kevésnek tűnik, de az igazság az, hogy a 328 grant-ból csak hat (6) került a korábbi szocialista blokk valamelyik országába. Magyarország toronymagasan vezet az ERC öröklistán a "keleti" országok között.
A borzalmas különbség a Kelet és a Nyugat között nem csökken, a pályázati pénzek kiosztása sajnos elég jól tükrözi a felsőoktatásra és kutatásra költött összegek nagyságát.
A magyar felsőoktatás és az akadémiai kutatás nyilván rettenetesen alul van értékelve. Egyáltalán nem igaz, hogy az ELTE csak a tizenötödik a régióban. A négy (?) elitegyetem színvonala (undergraduate oktatásban) a nyugat-európai felsőközép kategóriában van. Ennek ellenére a legjobb középiskolás diákok közül ijesztően sokan jelentkeznek külföldi egyetemre és nem hiszem, hogy a trend a közeljövőben megtörik.