Megkerestem a 2008-2009-es SZJA-bevallások összesítését.
Érdemes megnézni a táblázatot a 68.oldalon. 2009-ben az adózók felső decilise (legtöbb jövedelmet bevalló tíz százaléka) a kedvezményekkel csökkentett adók 57,6 százalékát fizette be. Az alsó öt decilis, tehát az adózók ötven százaléka összesen 4,4 százalékot. Az alsó öt jövedelmi decilis összjövedelme 1602 milliárd forint volt. A kilencedik decilis összjövedelme 1319 milliárd forint. Ez a jövedelmi decilis a kedvezményekkel csökkentett adók 19.3 százalékát fizette be. Több mint négyszer annyit fizetettek erre az 1319 milliárdra, mint arra a másik 1602 milliárdra.
Találtam egy 2012-es táblázatot is. Itt nem jövedelmi decilisek szerepelnek, de azért összehasonlíthatóak az adatok. Az adózók 33 százaléka vallott be a minimálbér értékének megfelelő vagy az alatti jövedelmet. Látható tehát, hogy az alsó három jövedelmi decilisnél az összes adókötelezettség 8,2 százaléka keletkezett, ez valamivel több mint 100 milliárd forint. 2009-ben az alsó három decilis gyakorlatilag nem fizetett adót (1,2 százalékot). A minimálbér és évi 2 millió forint közötti jövedelmet az adózók 30 százaléka vallott be; az ő adókötelezettségük 20,8 százalékos volt. Ez 2009-ben csak 6,5 százalék volt.
Az is látszik, hogy Magyarországon az adózók 3,8 százaléka vallott be 6 millió forint feletti összevont jövedelmet. Járjuk ezt egy kicsit körül! 6 millió forint az 17000 font, nagyjából egy brit Ph.D ösztöndíj. Egy adjunktus ennek a dupláját keresi, vagy többet. Tehát a magyar adózók 96,2 százaléka kevesebbet keres, mint egy brit adjunktus fizetésének fele vagy egy Ph.D ösztöndíj. Bizarr. Azok, akik ennél többet keresnek Magyarországon, az összes adó 26 százalékát fizetik. Amúgy tudták, hogy Nagy Britanniában az alapvető élelmiszereken nulla százalék az ÁFA? 2,27 liter tej egy font. Bizonyos élelmiszerek olcsóbbak Nagy Britanniában, mint Magyarországon.
A magyar minimálbér 2009-ben 71 500 forint volt, 2012-ben 93 000 forint. Azaz a minimálbéresek százmilliárddal nőtt adójának jelentős részét valójában a munkáltatóik fizették.
Az SZJA teljes összege egyébként a költségvetés bevételi oldalának kevesebb mint tizede, az összes adó- és járulékbevételnek is kevesebb mint egyhatoda. Magyarországon az ÁFA nagyjából az SZJA duplája, és még a jövedéki adó is majd' 1000 milliárd forint.
A nyilvánosan elérhető adatokból tíz perc munkával is látszik, hogy többszáz milliárdot csoportosítottak át az SZJA-ban. Az alsó hatvan százalék ma az összes adó lényegesen nagyobb részét fizeti, mint 2009-ben — ergo ennek megfelelően jelentősen kevesebbet fizet az a bizonyos felső decilis. Ők az átalakulás nyertesei. Ami kimaradt abból a bizonyos dolgozatból, az az, ami ennek a posztnak az elején van. Az pedig nem maradhat ki.