A Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum Budapest kisebb közgyűjteményei közé tartozik. Alig több mint húszezer tárgyat őriz; a cucc nagy részét egykori magángyűjteményekből szedték össze. Könyvtára bő huszonkétezer kötettel szolgálja a tudományos kutatást. Két, egymáshoz és a Ligethez egyaránt közeli és igencsak takaros villában rendezték be: a tulajdonképpeni Hopp Ferencben az időszakos kiállítások vannak (most éppen jávai wayang bábok és Gaál József kortárs alkotásai), a Ráth György Múzeumban pedig az állandó tárlatok.
Február 28-án a Gépnarancs felröppentette a hírt, hogy a múzeumot bezárják. Az Index idézi a hivatalos indoklást, miszerint mindössze arról van szó, hogy "az intézmény az Iparművészeti Múzeumtól átkerült a Szépművészeti Múzeum felügyelete alá", és utána a Ráth György múzeumot újra megnyitják. Magáról a tulajdonképpeni Hopp Ferencről ezt megerősítő információt nem találtam. A múzeumért aggódók azt gyanítják, hogy az Andrássy úti villát valakik kinézték maguknak, némely műtárgyakat pedig a 2013. évi CLX. törvény (az 1997. évi, a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szól CXL. törvény tavaly szeptemberi módosítása) értelmében "megőrzés céljából" magánszemélyeknek adhatnak ki. Lelki szemeink előtt felködlenek a magyar Psonkák (a P néma, mint ebben a szóban: Psenki).
A múzeum munkatársai ebben a bizonyos átmeneti időszakban (tehát tegnap meg ma) ingyen engednek be bárkit a Ráth György Múzeumba. A zárás előtti utolsó órára (tehát ma 17:00-ra) az akciót szervező Szele Tamás tiltakozó látogatást hirdet a múzeumba (Városligeti fasor 12.). Találkozunk a bejáratnál.
Gyertek múzeumba!
Időközben az Együtt-PM ránxervezett: tüntetnek "Ukrajna szuverenitásáért" a Bajza utcai orosz nagykövetség előtt. Beszédet mond Bajnai Gordon. Az egybeesést elkerülendő a tiltakozó múzeumlátogatást a szervezők lefújták.
Azt hiszem, mi azért elmegyünk, csak úgy...