1p
Egyre több egyedi tétel befolyásolja az OTP eredményét, ha azonban ezeket "lehámozzuk", vállalható számokat találunk, amire a vezérigazgató-helyettes szavai szerint büszkének is lehet lenni - ez azonban leginkább a külföldi leányoknak köszönhető. A végtörlesztéssel jó ügyfelek tűntek el az állományból, és az árfolyamrögzítés is okoz 2012-ben kamateredmény-csökkenést. Kétszámjegyű növekedést terveznek a hazai vállalati hitelezésben.

Egyedi tételek tömkelege - vállalható eredmény

Bencsik László vezérigazgató-helyettes

A 2010. évitől némileg elmaradó korrigált adózott eredményről, mérséklődő ütemű portfólióromlásról számolt be az OTP. 3 százalék alá csökkent a kockázati költség ráta, miközben a késedelmes hitelek céltartalék-fedezettsége 74,4 százalékról 76,7 százalékra javult. A bank tőkehelyzete eközben továbbra is kiváló - ismertette az eredményeket és a 2012. évi várakozásokat sajtótájékoztatóján Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese.

A csoport 2008 és 2010 után 2011-ben is számolt el goodwill-értékvesztést, ezúttal a horvát és a szerb bankoknál - ez azonban pénzáramlással nem jár, a cash-flow-t nem befolyásolja. A bankadó 29 milliárd forinttal csökkentette az eredményt, a végtörlesztésre 31,6 milliárdot becsült az OTP, ennél valamivel magasabb, 33 milliárd forint fölötti volt a tényadat - a különbözet a következő év eredményét rontja majd. A végtörlesztéshez szükséges devizát jellemzően az MNB-nél vásárolta az OTP, az ügyleteken 3,2 milliárd forintos eredményt értek el. 16,1 milliárd forint (a végtörlesztési veszteség 30 százaléka) járt vissza a bankadóból.

A befizetett társasági adó megközelítette a 60 milliárd forintot; ez a tavalyi hasonló eredmény után még csak 32,2 milliárd forint volt. Az így korrigált adózás előtti eredmény 14 százalékkal haladja meg a 2010-est. További egyedi tételeket (tőkeelemek visszavásárlását, horvát államkötvények árfolyamnyereségét, sajátrészvény-ügyletek átértékelését) figyelembe véve az adózás előtti eredmény 21 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit.

A korrigált eredmény vállalható, büszkék lehetünk rá - fogalmazott Bencsik László. Konszolidált szinten stabil bevételi- és kamatmarzs, lassú porfólióromlás, csökkenő kockázati költségek, enyhén csökkenő árfolyamszűrt hitelállomány és növekvő betétállomány jellemzi a csoportot.

A Basel 2 alapján számolt Core Tier 1 ráta valamelyest csökkent (12,5-ről 12 százalékra), azonban még így is kiemelkedően magas. Ennek hátterében az év végi forintgyengülés és a végtörlesztés hatásai állnak. A Basel 3 alapján számolt Common Equity Tier1 ráta 12,3 százalék volt 2011-ben.

Az OTP csoport stabil likviditási helyzetben van, a csoport operatív likviditása közel 4,5 milliárd euró 2016-ig 1,587 milliárd eurós deviza lejárattal számol az OTP Core üzletág, enélkül is 2,9 milliárd euró az operatív likviditás összege.

A végtörlesztést még idén is megérzi az OTP

Az OTP Bank és az OTP Lakáslízing devizaállományának 19,9 százalékát végtörlesztették az ügyfelek, ez 217 milliárd forintnyi állományt érintett. A végtörlesztések 65 százalékát megtakarításokból, 35 százalékot kiváltó forinthitelből fedezték az ügyfelek. A végtörlesztések nem csak egyszeri hatást gyakoroltak az eredményre: az így törlesztett állomány kiesésével 2012-ben összességében (a folyósított kiváltó hitelek bevételeit is figyelembe véve) 7,6 milliárd forintos nettó kamateredmény-csökkenésre számít a bank.

A profitot külföldön kell keresni

A külföldi leányvállalatok egyre nagyobb részt képviselnek az eredményben: a korrigált eredmény 34, a teljes eredmény 51 százaléka érkezik az országhatárokon kívülről (2010-ben még 10 illetve 13 százalék volt a leányok hozzájárulása az eredményhez). Ez főleg a fogyasztási hitelek oroszországi felfutásának köszönhető; az orosz leánybank adózott eredménye megduplázódott tavaly, az áruhitelek piacán stabil 2. helyezett a bank 21 százalékos részesedéssel.

2008 vége óta nem volt ilyen lassú a problémás hitelek képződése; 2011. negyedik negyedévében a bolgár és a magyar portfólió romlása volt a legerősebb, amit mindkét esetben jelzálog- és nagyvállalati hitelek okoztak. Magyarországon a porblémás hitelek aránya minden bizonnyal megugrik: a végtörlesztésnél a "jó" ügyfelek és a rendben törlesztett hitelek kerültek ki a kalapból, így értelemszerűen növekszik a rosszul teljesítő hitelek aránya.

2012-re lassuló gazdasági növekedést prognosztizál az OTP Magyarországnak és a régiónak, az elemzők várakozása szerint a reál GDP-növekedés a tavalyi 0,7 után idén mindössze 0,1 százalék lehet. Az export növekedése az OTP várakozásai szerint 9,5 százalékról 7,1 százalékra lassul, a háztartások fogyasztási kiadásai pedig a tavalyi 0,2 százalékos csökkenés után tovább zsugorodik 1,5 százalékkal. A GDP-arányos költségvetési hiány 3 százalék körül alakulhat, a folyó fizetési mérleg egyenlege várhatóan tovább javul - mondta a vezérigazgató-helyettes.

Ebben a környezetben 2012-ben a konszolidált hitelállomány növekedésére számít az OTP, elsősorban az orosz és ukrán fogyasztási hitelekre alapozva. Magyarországon a vállalatok számára nyújtott hitelek arányában kétszámjegyű növekedést tervez az OTP, különös tekintettel az agrárszektor finanszírozására.

A betétállomány dinamikus növekedését elsősorban a külföldi leányvállalatoknál várja a bank. A bevételek növekedését is külföldön várják, a magyarországi tevékenységnél további csökkenésre számítanak.

Kérdések és válaszok

Az OTP folyamatosan keresi az akvizíciós lehetőségeket, nehéz azonban jó áron eladó bankot találni a piacon - válaszolt Bencsik László az esetleges terjeszkedési szándékot firtató újságírói kérdésre.

A Nitrogénművek keresetét olyannyira megalapozatlannak találták, hogy tartalékot sem képeztek a 25 milliárdos összegre, így most a per végeztével nincs is mit feloldaniuk.

Az OTP szerint az árfolyamrögzítés kedvező konstrukció az ügyfelek számára, úgy számolnak, hogy a túlnyomó többség - akár a 130 ezer deviza-jelzáloghiteles ügyfél több mint 90 százaléka - igénybe is fogja venni - ez csökkentő hatással lesz az OTP kamateredményére.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Összeolvadással zárul az év a nyugdíjpénztáraknál – itt a bejelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 16:40
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárba olvad a Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár az év utolsó napján.
Pénzügyi szektor Valakik már megint adtak 10 milliárd forintot az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 12:05
Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Olyan bizonytalan a forint, mint egy első választó a szavazófülke magányában
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 07:29
Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor A 400 fölötti forint alaposan megmozgatta a magyarok befektetéseit
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 09:26
Az értékpapírok közül újra a befektetési alapok voltak a kisbefektetők nagy kedvencei, miközben állampapírok iránti kereslet megcsappant októberben – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Pénzügyi szektor Magyar bankokról mondtak véleményt
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 19:31
Pénzintézetek osztályzati kilátásait javította stabilra a Fitch Ratings.
Pénzügyi szektor Fontos hír jött Londonból – mit jelent ez a magyar bankoknak?
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 13:52
A Moody’s hitelminősítő csütörtökön módosította több magyar bank besorolását és kilátásait.
Pénzügyi szektor Döntöttek: az európai uniós országok megoszthatják egymással ügyféladataikat
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 15:58
Az Európai Unió Tanácsa szerdán bejelentette, hogy megállapodásra jutott a pénzügyi adatokhoz való hozzáféréssel (FIDA) kapcsolatban javasolt keretrendszerről, amelynek célja, hogy a pénzügyi intézmények hozzáférjenek egymás ügyféladataihoz.
Pénzügyi szektor Valakik újra alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 13:00
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Nem káprázik a szeme, tényleg ilyen gyenge a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 07:47
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Eldőlt, marad a tető a kamatok felett
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:02
Meghosszabbította a kormány a kamatstopot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG