Bartók Bélás ezres, nagy tételben
Bizonyos bankjegyek, amelyeket még 1999-ben használtak, ma már nincsenek forgalomban. Ilyen a lila (Ady Endre portréjával díszített) 500 forintos, valamint a zöld, Bartók Bélás ezres. Ezeket 1999. augusztus 31-ével vonta be a Nemzeti Bank, a barna, Széchenyis 5000 forintos '99 júliusa óta nincs forgalomban. Az 1998-ban bevezetett kék, Mátyás királyos, fémszál nélküli 1000 forintos címletet 2007-ben vonták be, a zöld színű papír 200-ast pedig 2009-ben.
Forrás: MNB
Ha esetleg a 12 évvel ezelőtti pénzben ilyen bankjegyek is vannak, nincs ok az aggodalomra: fizetni ugyan nem lehet ilyen pénzzel, de az MNB a forgalomból bevont bankjegyeket a bevonás határnapjától számított 20 évig névértéken magyar törvényes fizetőeszközre váltja át lakossági pénztárában. A bevont 1 és 2 forintos érméket viszont csak 2013. március 1-jéig váltja át a jegybank.
Ha szakadt, ha penészes, vagy ha eldurrant a patron
Ha a bankjegyek érvényesek, akkor is gond adódhat, ha az elmúlt 12 évben nem megfelelően tárolták azokat, és esetleg megsérültek, megáztak, kissé bepenészedtek. Ha a bankjegy hiányos, de a felénél nagyobb része még megvan, az MNB a teljes névértéket megtéríti; ragasztott bankjegyet akkor cserélnek, ha az összeillesztett részek bizonyíthatóan azonos bankjegyhez tartoznak. A nehezen felismerhető, és a sérült bankjegyet illetve érmét az MNB névértéken átváltja, ha a bankjegy illetve érme valódisága, névértéke kétséget kizáróan megállapítható. Az MNB-n kívül a kereskedelmi bankok, a takarékszövetkezetek és a postahivatalok is kötelesek beváltani az ilyen bankjegyeket címletváltás keretében.
Ha a bankjegy kémiailag vagy biológiailag sérült, vagy esetleg bankrablás során a pénzlopás megelőzésére használt biztonsági eszközök működésbe hozatala miatt szennyeződött, az MNB szakértői vizsgálatot kezdeményez, ennek eredményétől függ, hogy megtéríti-e az ellenértéket.
Amennyiben az MNB-hez benyújtott fizetőeszközzel kapcsolatban bűncselekmény gyanúja merül fel, az MNB-nek – a bűnüldöző szervek általi vizsgálat lezárásáig – jogában áll az ellenérték megtérítését visszatartani.
Megsemmisült bankjegy ellenértékét sajnos az MNB nem téríti meg.
Ötmillió ötszázasokban
A most szabadult „Viszkis rabló” által zsákmányolt 200 millió forint mennyit érne ma, ha 12 évvel ezelőtt befektette volna? Melyik befektetés lett volna a legjobb választás? És mi történt volna a pénzzel, ha egyszerűen csak elásta volna, érvényes lenne még német márkában? Tudna még vele bármit is kezdeni? Részletek >> |
Ha a bankjegyek érvényesek és fizikai állapotuk is alkalmas a fizetésre, még mindig gondot okozhat, ha nem megfelelő a címlet: kényelmetlen pédául egy ötmilliós autót 10 ezer darab 500 forintossal kifizetni, amikor 500 darab tízezressel is megoldható (a húszezres címlet csak 2001 óta van forgalomban). A bankok, takarékszövekezetek és posták kötelesek más címletűre váltani a hozzájuk bevitt bankjegyeket, egy alkalommal azonban csak 50 darab átváltását kötelesek garantálni.
A címletváltásért díjat számíthatnak fel, amelynek maximális mértéke az ügyfélnek kifizetésre kerülő forintbankjegy névértékének legfeljebb 5%-a, illetve az ügyfélnek kifizetésre kerülő forintérme névértékének 10%-a. A Magyar Nemzeti Bank a lakossági pénztárában címletváltást nem végez, a pénzintézetekben a váltás végrehajtása bankszámla meglétéhez, illetve az adott bank, takarékszövetkezet, postahivatal által nyújtott szolgáltatás igénybevételéhez köthető.
Ha mégis megmarad - tűzre vele!
Ha mégis úgy alakul, hogy nem tudjuk fizetésre használni vagy érvényesre váltani bankjegyeinket, akkor sem kell lemondanunk róluk - fűteni például jól lehet pénzzel. Az elhasználódott bankjegyeket az MNB is brikettek előállítására használja fel, melyek fűtőértéke a barnaszénhez hasonló. Emellett még mindig forgalomban van a Gazdálkodj okosan című társasjáték, amely a szocializmus Monopoly-jaként továbbra is forintban számol, így a játékpénzeket helyettesíthetjük akár valódi bankjegyekkel is.