Ott erősítenek, ahol jók voltak
2013-tól ismét növekedési pályára szeretne állni az MKB Bank, ezért új stratégiát tűztek ki. A bajor tulajdonos, a BayernLB által is támogatott koncepció értelmében az MKB Banknak az egyébként jó adottságokkal bíró fő stratégiai szegmenseinek megerősítésére kell koncentrálnia.
Ezekben a szegmensekben – kiszűrve az olyan kedvezőtlen 2011-es hatásokat, mint a leányvállalatok eredményei, az ingatlanprojekt-portfólió után képzett céltartalék, a végtörlesztés és bankadó miatti veszteség, illetve az egyszeri költségleírások – a bank tavaly is meg tudta őrizni jövedelemtermelő képességét, közel 10 milliárd forint adózás előtti eredményt érve el.
Ha azonban nem szűrünk ki semmit, 100 milliárdot meghaladó veszteséget látunk: az elhúzódó válság további értékvesztés leírására kényszerítette a bankot mind a leányvállalatok, mind a gazdasági viharoktól leginkább sújtott ingatlanprojekt-portfólió után, amelyben átlag fölötti az MKB Bank kitettsége. A bankadó és a fix árfolyamon történő végtörlesztés pedig közvetlen módon okoztak közel 40 milliárd forintos nagyságrendű veszteséget a bankcsoportnak. A csoportszintű éves adózás előtti veszteség 109 milliárd forint volt.
Elhagyják Romániát, bezárnak 8 fiókot
A stratégia másik alappillére a veszteséget okozó tevékenységek leépítése. Kezdeti lépésként az MKB Bank 2012. április 6-án adásvételi szerződést írt alá romániai érdekeltsége, az MKB Romexterra értékesítéséről.
Egy kétéves költségcsökkentési program keretében az MKB Bank több mint 8 milliárd forinttal szállítja lejjebb jelenlegi költségszintjét. A banki szervezet karcsúbbá tétele egyfelől várhatóan 8, kevésbé
jövedelmező bankfiók működésének szüneteltetésével, másfelől 165 fős létszámleépítéssel jár együtt.
Az MKB Bank új stratégiájának végső célja, hogy a bank egy kiegyensúlyozott jövedelmezőséget, a tulajdonos számára megfelelő tőkearányos megtérülést biztosító, saját lábán is megálló pénzintézetté váljon. A célkitűzések teljesítésére három-öt éve van a banknak, miután fő tulajdonosa megerősítette, hogy ezen időintervallumon belül nem várható az MKB Bank értékesítése.
A Bayern LB januárban az MKB alaptőkéjének 200 millió euróval történő, zártkörű emeléséről döntött. Az átszámítva 62 milliárd forintos tőkeemeléssel kapcsolatos részletekről korábbi cikkünkből tájékozódhat.