Az ügyvezető igazgató elmondta: az idén - elsősorban a forint év eleji árfolyammozgása miatt - ismét népszerűek lettek a forinthitelek az önkormányzatok körében. Az önkormányzatoknak nyújtott összes hitelállományban és a betétek területén is 3-4 százalék a takarékszövetkezetek piaci hányada, ha a Takarékbank adatait hozzávesszük, az önkormányzati betéteknél 4 százalék, a hitelek területén mintegy 5 százalék az együttes piaci részesedés.
A Takarékbank hitelállománya ez év október végén mintegy 160 milliárd forintot, betétállománya 270 milliárd forintot ért el. A mérlegfőösszeg 375 milliárd forintra rúgott 2009. október 31-én - közölte Szabó Levente. Elmondta: a takarékszövetkezetek az ország mintegy 3.200 önkormányzatából hozzávetőleg 780-nak vezetik a számláját, így a számlavezetést tekintve 20 százalékot ér el a piaci hányaduk.
A takarékszövetkezetek jellemzően a kisebb költségvetésű önkormányzatokkal állnak kapcsolatban, ezért a hitelezésükből ennél jóval kisebb a piaci részesedésük. A jelentősebb kereskedelmi bankok a kisebb kockázatot jelentő, nagyobb bevételekkel rendelkező önkormányzatokkal, főleg a nagyobb városokkal állnak pénzügyi kapcsolatban - ismertette az ügyvezető igazgató.
Szabó Levente szerint a takarékszövetkezetek jelentősége a jövőben nő majd az önkormányzatok finanszírozásában, sőt azt jósolta, hogy néhány nagybank néhány éven belül ki is vonul majd az önkormányzati szektorból.
Kérdésre elmondta: az önkormányzatok körében a devizakötvény kibocsátások lényegében leálltak, most a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) olyan fejlesztési hitelei iránt érdeklődnek az önkormányzatok, amelyeket ugyan forintban nyújt az MFB, de a kölcsönök kamatát az EURIBOR-hoz kötik.
Ez év első félévének végéig a takarékszövetkezetek együttesen 10,5 milliárd forint hitelt adtak az önkormányzatoknak - mondta az ügyvezető igazgató.
Ingyenessé válhat a budapesti parkolás
MTI