A görög kormányfő megismételte, hogy országa nem lép ki az euróövezetből, és aláhúzta, hogy Görögország, mint az euróövezet "gyenge láncszeme" helyzetét spekulánsok végső soron az euró elleni támadásra akarják kihasználni.
Féléves mélyponton az euró
Cáfolta egyúttal azokat a sajtójelentéseket, hogy Görögországot bármely euróövezeti ország kisegítené. Németország és Franciaország korábban ugyancsak cáfolta, hogy pénzügyi segítséget terveznek adni Görögországnak. Jeórjiosz Papandreu hangsúlyozta, hogy országa csak a tőkepiacokon akar hitelhez jutni.
Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerint Görögország jelenlegi problémái ismerősek más, gazdaságilag fejlettebb euróövezeti államok számára is, ezek nem különböznek azoktól a gondoktól, amelyekkel más fejlett országok szembesülnek.
Harcos szövetségeseket talált ugyanakkor Davosban az amerikai elnök a bankokkal folytatott küzdelméhez: miután szerdai megnyitójában Nicolas Sarkozy francia államfő "a válságból való közös tanulásról" és a pénzügyi világ reformjáról beszélt, a második tanácskozási napon az EKB elnöke is támogatólag nyilatkozott az amerikai elnök bankreformjával kapcsolatban, és a G20 csoport soros elnöke, Dél-Korea is a pénzügyi intézmények megreformálása mellett tett hitet.
A dél-koreai elnök hozzászólásában arra tett ígéretet, hogy a novemberi G20-csúcsra reformjavaslatokkal állnak elő a kérdésben. Elmondta, a G20-csoportnak arra kell törekednie, hogy "globális pénzügyi biztonsági hálót" hozzon létre, hogy a nagy tömegű, ellenőrizetlen tőkemozgásokat elkerülhetővé tegyék.
Már megkezdte Haiti érdekében folytatott lobbitevékenységét Bill Clinton volt amerikai elnök is, az ENSZ különmegbízottjaként. Clinton szerint bármi másnál jobban pénzre van szüksége Haitinak, de teherautókra is, mert jelenleg a segélyek szétosztása sem megoldott. Clinton hangsúlyozta, hogy a földrengést követően Haiti akár a korábbinál erősebb gazdaság kiépítését kezdheti meg.
Ugyanakkor a Transparency International arra figyelmeztetett, hogy a Haitit segítő donorországok és cégek kísérjék figyelemmel, hova jut az általuk adományozott segély, mert a Haitira áramló dollármilliárdok egyeseket tovább gazdagíthatnak, míg az igazán szegény rászorulókhoz nem jutnak el.
Látni fogunk néhány államcsődöt - a miénket is?
Zártkörű mini EU-csúcs Berlinben
Semmit nem tudtak kisütni Davosban
MTI