A tervezet még a Bundesrat április elejei szavazására vár, s jóváhagyás esetén azonnal életbe lép. Ugyanakkor az előirányzat szerint csak június végéig lesz érvényben, mintegy jelezve: az intézkedés mindenekelőtt a pénzügyileg megrendült Hypo Real Estate (HRE) bank összeomlásának megakadályozását célozza.
A HRE eddig 102 milliárd euró állami garanciát kapott, de pénzügyi helyzete változatlanul ingatag, s talpon maradását csakis az adófizetők pénzéből nyújtott támogatásnak köszönheti. A német kormány ugyanakkor attól tart, hogy a müncheni ingatlanfinanszírozó intézet csődje feltartóztathatatlan lavinát indíthatna el, s az egész bankrendszer összeomlásához vezethetne. A tervezet elfogadását a kormánykoalíciós pártok között heves vita előzte meg. Angela Merkel konzervatív kancellár az abban foglaltak egyik fő támogatója volt, ugyanakkor saját pártjában is erősen ellenezték az államosítás lehetőségét. A koalíciós partner szociáldemokraták támogatták azt.
Csak Európában eddig 104 milliárd eurónyi állami segítséget kaptak a bankok - de nem "ingyen": Állami kézben a nagyobb bankok? |
A miniszter utalt arra, hogy az államosítási eljárás lehetősége - egyelőre legalábbis - csak a HRE esetében jöhet szóba. Azt állította, hogy más bankok esetleges államosítása nincs napirenden.
Steinbrück védelmébe vette az intézkedést, s egyben bírálta az azzal kapcsolatban kibontakozott vitát. A miniszter arra emlékeztetett, hogy az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Írországban bankok jóformán minden tiltakozás nélkül állami kézbe kerülhetnek a pénzpiacok stabilizálása céljából. A német kormányban, illetve a koalícióban senki nem kérdőjelezi meg a szociális piacgazdaság alapelveit - állította a pénzügyminiszter.
Erről eddig nem volt szó: jövőre is recesszió!
Már "csak" 17% az izlandi alapkamat
Bankszektor: biztonság vagy kisebb profit?
Újabb pofon az ír bankoknak
Ennyi pénzzel még sosem tartoztak a cégek
A bankok vitték recesszióba Izlandot
MTI, Privátbankár