A parlament előtt levő, az árfolyamgát feltételeit módosító javaslathoz eredetileg Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke olyan módosítót nyújtott be, amely szerint a 30 milliós határ nem a fedezetként felajánlott ingatlan értékére, hanem a felvett hitel mértékére vonatkozik.
Később azonban a képviselő további két kapcsolódó módosítót is benyújtott: 15, illetve 20 millió forintban korlátozva a felvett hitelt. Indoklása szerint a maximum 15 millió forintos korlát a hitelfelvevők körülbelül 85, a húszmilliós körülbelül 95 százaléka, az eredetileg benyújtott harmincmilliós pedig a hitelfelvevők 99 százaléka számára nyitja meg a rögzített árfolyamon történő törlesztés lehetőségét.
Sok-e a 30 millió?Noha az árfolyamgát feltételeként szabott, és talán módosításra kerülő 30 millió forintos ingatlanérték-korláttal a törvényhozó a legtehetősebbeket kívánta kizárni az árfolyamrögzítési lehetőségből, Budapesten az ilyen értékű ingatlanok nem sorolhatók a felső kategóriába. Részletek >> |
A Bankszövetséggel történő egyeztetést követően így az Országgyűlés három lehetőségből választhatja ki azt a megoldást, amely megfelel az eredetileg megállapodást kötő feleknek, és garantálja, hogy a devizahitelesek nem lesznek kiszolgáltatva a pénzintézeteknek - írta még a javaslat indoklásában.
Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára a költségvetési bizottság korábbi ülésén elmondta: a 30 millió forintos értékhatárnak az ingatlanérték helyett a deviza kölcsön összegére való alkalmazása mindössze pár milliárd forint többletkiadást jelentene a központi büdzsének az eredeti javaslathoz képest, a költségvetés szempontjából kezelhető. A kormány támogatja az indítványt.
A gazdasági bizottság hétfői ülésén az NGM képviselője úgy nyilatkozott, hogy a kormány még nem foglalt állást az új módosítók ügyében, a minisztérium viszont nem támogatja azokat.