550 ezren az árfolyamgát előtt
Nagyon közel kerültek egymáshoz az álláspontok az IMF-EU és a magyar kormány között. Nátrán Roland a Gazdasági Rádiónak adott interjúban úgy fogalmazott: csak egy felsővezetői döntéstől függ, mikor kezdődnek meg a tárgyalások, ami akár néhány napon belül is megtörténhet. A szakmai kérdésekben, az államháztartás állapotát, a bankrendszert vagy a pénzügyi felügyeletet érintő kérdésekben nagyon közeliek a nemzetközi szervezetek és a magyar kormány céljai - véli Nátrán. |
A kormány beterjesztette az árfolyamgátról szóló törvényjavaslatot, amellyel kapcsolatban a Bankszövetség azt a verziót támogatja, amely 20 millió forint hitelértékig teszi lehetővé az árfolyamgát alkalmazását. A kormány által beterjesztett törvényjavaslat összhangban áll a Bankszövetséggel decemberben kötött megállapodással, amin a Fidesz-frakció képviselői javasoltak módosítást. A 30 millió forintos ingatlanérték azonban nagyjából ugyanannyi lakáshitelesnek teszi lehetővé az árfolyamgát igénybevételét, amennyinek a 20 millió forintos hitelérték-korlát: előbbi esetében az adósok 92%-a, utóbbi esetben 97 százaléka tud élni a lehetőséggel, tehát valamelyest még nőtt is a kedvezményezettek köre - mondta a Gazdasági Rádiónak adott interjúban Nátrán Roland.
Az árfolyamgát korábbi rendszerébe 3-4 ezren jelentkeztek be, őket a jogszabály átvezeti az új rendszerbe. Ez alapján csak a tőketörlesztés kamatkülönbözete kerül a gyűjtőszámlára, a kamattörlesztés különbözetét az állam és a bankok közösen vállalják. Potenciálisan 550 ezer fő az érintettek köre.
Az árfolyamgát feltétele, hogy az adós ne legyen 90 napnál nagyobb késedelemben. A konstrukció futamideje 5 év, ennyi idő alatt helyrerázódhatnak a viszonyok - véli Nátrán Roland: a normál gazdasági ciklusok alapján az euró erősödni fog a svájci frankkal szemben, ami a forint/svájci frank árfolyam szempontjából is elsődleges tényező.
Április elsején start
Nátrán Roland, az NGM helyettes államtitkára |
Az árfolyamgátnak ez a konstrukciója nem csak az adósság kitolása - mondta Nátrán Roland. Arról van szó, hogy az extrém árfolyamugrásokat kisimítsák, és így fizetőképesek maradjanak az ügyfelek. A gyűjtőszámlán felhalmozódó összeg ráadásul forintban denominált, és az ugrás az 5 év letelte után is legfeljebb 15%-os lehet. A bankok és a költségvetés fele-fele arányban osztozik a költségeken, ami nagyjából 20-20 milliárd forintot jelent.
A jogszabály várhatóan április 1-jén lép életbe, az ügyfelek azután fordulhatnak a bankokhoz. A konstrukcióba az év végéig lehet jelentkezni. A szerződést követő második törlesztőrészlettől kezdődően lép életbe az új összeg. A közszférában február elsejétől számítják a rögzített árfolyamon történő törlesztést (a közalkalmazottak egyszeri támogatást kapnak, melynek összege a ténylegesen megfizetett törlesztőrészletek és az árfolyamgát alkalmazásával fizetendő törlesztőrészletek különbsége a 2012. február 1. és az első árfolyamgát alapján fizetett törlesztőrészlet időpontja között - a szerk). Az állam a gyermekszámtól függően is segíti a munkavállalóit: a forintalapú gyűjtőszámla kamatára (amely jelenleg 6-7 százalékon van) 3 százalékos kedvezményt kapnak, valamint gyermekenként további egy-egy százalék kedvezményt a közszféra dolgozói.
Nátrán Roland szerint ebbe a konstrukcióba egyértelműen érdemes belépni, mert 5 évig kiszámíthatóvá válik a törlesztő részlet. A másik nagy előny, hogy az árfolyamveszteségnek egy részét, méghozzá a nagyobb részét átvállalja a bank és az állam.
Akiken már nem segít a gát
A 90 napon túli késedelemben lévők esetében az egyik megoldás az eszközkezelő, amely 25 ezer ingatlant vásárol meg, azokban bérlőként maradhatnak az ügyfelek, rendkívül kedvezményes bérleti díjjal. Ez az érintettek negyedének ad megoldást. A másik a családiház-építési program. Az adósság forintosítása egy további kedvezmény, amelynek, tehát a forintosított hitelnek a 25 százalékát a bank elengedi. Ezen kívül a havi törlesztő részletet olyan szintre csökkentik, amelyet már ki tudnak fizetni az ügyfelek.
A kényszerértékesítések moratóriuma kétféle lehet: az egyik évszakhoz kötött, a másik egy általános moratórium volt, amely azonban tavaly, az utolsó negyedévben kifutott, azóta egy kvóta alapján történhet meg a kényszerértékesítés. A kvóta 2011-ben 2 százalékpont negyedévente, ami évről évre egy százalékponttal nő.