A hitelezés felgyorsulásának köszönhetően pedig újra forrásokhoz juthatnak a piacképes termékeket előállító vállalkozások, és élénkülhet a gazdaság - tette hozzá Farkas Ádám, annak a "roadshow"-nak az egri állomásán, amelyet a Magyar Vállalkozás-finanszírozási (MVF) Zrt. rendez az országban kis- és középvállalkozások számára. A tanácskozáson elhangozott, hogy 2015-ig, uniós források nyomán, mintegy 200 milliárd forint kedvezményes hitelt vehetnek fel a magyar kis- és középvállalkozások négyféle hitelkonstrukció formájában.
A PSZÁF elnöke elmondta: az uniós források átcsoportosítására annál is inkább szükség volt, mert ezek helyettesíthetik a korábbi, bankrendszeren keresztül rendelkezésre álló források egy részét. Miközben ugyanis a pénzügyi rendszer likviditása mára stabilizálódott, a hitelezési aktivitásban stagnálás, sőt még visszaesés is tapasztalható - fűzte hozzá. Megjegyezte: a válság nem csupán a pénzügyi rendszerben hanem, a lakossági kereslet csökkenése, a külpiacok, illetve az állami szféra megrendeléseinek apadása miatt a reálgazdaságban is jelentkezett. Ezt csak erősítette, hogy a bankrendszer jelentősen visszafogta hitelezési tevékenységét.
Nagyobb pofonokat is kibírna a bankrendszer |
Példaként említette, hogy az Egyesült Királyságban az állam, az éves GDP 90 százalékának megfelelő kötelezettséget vállalt a gazdaság élénkítése érdekében, amelynek nyomán az idén a GDP 10 százalékára nő az államháztartási hiány.
Ezzel szemben Magyarországon, a szűk mozgástérben a Nemzetközi Valutaalap és az EU hitelkerete jelentett megoldást, amely annak ellenére bizalomerősítő hatású volt, hogy nagyobb részét nem is használta fel az ország. Benke Ákos, a szervező MVF Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy Magyarország elsőként szállt be az Európai Unió Jeremie programjába, amely segíti a kis- és középvállalkozási szektor finanszírozását.
A felhasználható 200 milliárd forint 85 százaléka uniós forrás, míg a fennmaradó 15 százalék hazai társfinanszírozás. Mindennek nyomán kedvező kamatozású hiteleket nyújtanak az Új Magyarország Program keretében a szektornak. Garanciavállalással, illetve az induló vállalkozások esetében kockázati tőke kihelyezésével segítik a kis- és középvállalkozások működését.
Ilyen, a maximum 10 millió forintos Mikrohitel, a Kis- és Középvállalkozói Hitel, amelynek keretében legfeljebb 100 millió forint kölcsönt kaphatnak a vállalkozások, a 200 millió forint maximális értékű Forgóeszköz Hitel és az 50 millió forintig igénybe vehető úgynevezett Kishitel - sorolta a vezérigazgató. A vállalkozók országszerte 60 közvetítőn, pénzintézeten és pénzügyi szervezeten keresztül juthatnak hozzá a kedvezményes kamatozású forrásokhoz - mondta Benke Ákos.
Újra pénzhez juthatnak a kkv-k
Állami pénz nélkül meghalna a nagybank
Magyarország az élen, de még sokkal tartozik
Fitch: egyre megbízhatóbbak a bankok
MTI