Hova tartunk?
Az azonnali fizetési rendszerek egyre nagyobb szeletet fednek le európai fizetési piacából, mióta olyan sikeres átalakításokat tudhatunk magunk mögött, mint a brit, svéd, lengyel és dán rendszer. Nem csak a peer-to-peer fizetések területén teszik népszerűvé az olyan nagyszerű előnyök, mint a gyorsaság vagy a non-stop hozzáférés, hanem a business-to-business és a business-to-customer hálózatok számára is jelenthet előnyt.
George Evers |
Ugyan az indulásnál még nem ez lesz a helyzet, de az SCT INST pán-európai elérést nyújt, amely hosszú távon egyre fontosabb lesz az interneten vásárló külföldi fogyasztók számára. Az azonnali fizetés rendszere egyszerűbbé teszi a harmadik pénzforgalmi szolgáltató (TPP) és a számlázásért felelős szolgáltató (ASPSP) közötti együttműködést, amely bizonyára még több területen teszi vonzóvá az azonnali SCT rendszert, amint hatályossá válik a PSD2 szabályozás.
De miért lesz ez jobb?
Gazdasági értelemben is jó választás az azonnali fizetési rendszerekre való átállás: a szolgáltatás megnövekedett értéke alapján magasabb lehet a díjazás ott, ahol ezt a változtatást költség terhelheti. A brit pénzforgalmi szolgáltatók például prémiumot kaphatnak a gyorsabb fizetésért, amennyiben a vállalkozások elfogadják azt az érvet, hogy a gyorsabb fizetés számukra is fontos lehet a jövőben.
Azonban azt se felejtsük el, hogy az azonnali fizetés rendszere kockázatokat is hordoz: a legkisebb leállás, vagy szünet egy „folyamatos” rendszerben elfogadhatatlan a felhasználók szemében, akiknek elégedetlensége a közösségi médiában csapódhat le sokkal gyorsabban és hangosabban, mint korábban.
Kell még hozzá fejleszteni
Ezekről is lesz szó a Privátbankár.hu Fintech Innovation 2016 konferenciáján. Még nem késő jelentkeznie, ha érdeklik a pénzügyi innovációk >>> |
George Evers szerint ahhoz, hogy a rendszer elterjedjen, egy nagyon fontos elemre még szükség van: olyan technológiát kell alkalmazni, amely valóban képes kiszolgálni a folyamatos rendelkezésre állást magas adatforgalom mellett úgy, hogy ez skálázható is legyen, nagyobb mértékében, mint ahogy arra most az automatizált klíringházak elszámolási rendszerei képesek. Ez új központi infrastruktúrát kíván a korábbiakhoz képest.
Fontos, hogy meglegyen az azonnali SCT társadalmi támogatottsága is: az Egyesült Királyságban a „Faster Payment” egy márkanév lett. Idővel elterjedt a fogyasztók között, ez pedig később egy igényt szült bennük és a vállalkozásokban a rendszer iránt. Ugyanez játszódik le Svédországban, ahol a média szintén aktívan promotálja a rendszert.
Ami aztán eljut a végfelhasználóhoz a P2P és a P2C fizetésben egy egyszerű felület, amihez talán csak annyi kell majd, hogy letöltsünk egy alkalmazást a szolgáltatónktól. A nagyvállalatok viszont úgy tudnak profitálni a változásból, ha egyenesen a központi folyamataikba vonják be az azonnali fizetést.
A VocaLink szerint ez a rendszer sokkal többet kínál majd, mint bármely most működő SEPA instrumentum és hamarosan ez lesz az általánosan elfogadott módja a fizetésnek. Éppen ezért, ha szeretne jobban megismerkedni a a jövő fizetési módjaival, olvasson bele a VocaLink blogbejegyzéseibe.