A Brexit után jó darabig csak a latolgatás és az ígérgetés ment: ha a britek kikerülnek a közös piacról, a nemzetközi pénzintézetek csomagolnak és mennek Londonból, amely eddig a nemzetközi pénzvilág ütőere volt.
Aztán sokáig semmi sem történt, már persze azon kívül, hogy minden valamire való európai város bejelentkezett új otthonként, viszont konkrét deal nem született. A Financial Times egy korábbi körképe szerint a tuti befutó Frankfurt vagy Dublin lesz, előbbi pedig informálisan már megkereséseket is kapott a legnagyobb bankoktól. Egyes bankok persze nem bízzák a véletlenre, és több európai országban is létrehozzák a telephelyeiket, így alsó hangon is több tízezer új munkahely jöhet létre ezekben a városokban összesen.
Szedelőzködnek
A londoni City bankjait elsősorban az aggasztja, hogy elveszthetik európai passporting-jogaikat. A passporting az euróövezeti piacokra szóló szolgáltatásnyújtási engedélyek rendszerét jelenti, és az Európai Bizottság álláspontja szerint a City pénzügyi szektorának befektetési szolgáltatásokat nyújtó vállalatai elveszíthetik ezeket a jogosultságaikat, ha Nagy-Britannia kivonul az EU egységes belső piacáról is. |
A Bloomberg viszont most arról ír, hogy megtört a tavalyi csend és idén már érzékeny búcsút vesznek a City legemlékezetesebb helyszíneitől a bankárok. Frankfurti ingatlanosok viszont elárulták, hogy nem lesz elég hely a város központjában, így szinte bármelyik kerületben felértékelődhetnek az ingatlanok egyik napról a másikra. Amivel a lap forrásai biztos tényként számolnak, az a Goldman Sachs és a Citigroup beköltözése a német városba, de azt is tudni vélik, hogy a HSBC Párizsba költözik, ahol nemrég vettek kereskedelmi bankot.
London a számítások szerint 10 000 banki álláshelyet biztos veszít, és további 20 ezret más, pénzügyi szolgáltatói pozícióból, ám olyan számítások is napvilágot láttak, amelyek szerint akár 230 000 munkahelyet is veszíthet a város.
Magyarország is kap egy szeletet?
Nem csak Nyugat-Európa szeretné elcsábítani az egyébként komoly presztízst jelentő pénzintézeteket: Csehország és Lengyelország is azonnal lecsapott a kínálkozó lehetőségre, és már néhány nappal a népszavazás eredménye után bejelentették, hogy hatalmas nagy szeretettel várják az exodus bármely tagját.
Persze Magyarország ugyanígy tett: olyannyira várjuk ide a nagybankokat, hogy a Magyar Nemzeti Bank alapítványai a nagy ingatlanbevásárlások közepette egy pénzügyi központhoz is megvásároltak néhány telkez Pesten, amiről itt írtunk bővebben. Az összesen 17 milliárd forintból vásárolt három telek egy pénzügyi központnak ad majd otthont, amely várhatóan lesz olyan csábító, hogy a lehető legtöbb bank készakarva jön majd ide Londonból, ami egyébként az ingatlanárak nemzetközi viszonylatában akár indokolt is lenne.
"A közel 7 és fél hektáros telken több mint 200 ezer négyzetméteren építhető iroda, kereskedelmi terület, valamint lakások. Itt a város egyik legnagyobb ingatlanfejlesztési projektje valósul meg a következő években" - írták még akkor, amikor megvásárolták a telkeket. Megkérdeztük a Pallas Athéné Alapítványokat és a befektetéseiket kezelő Optima Befektetési Zrt.-t arról, hogy áll a pénzügyi központ projektje. Amint befut a válasz, frissítünk.